Citroën Berlingo 1.2 Shine: Három köbméternyi rakodótér
Egy korábbi tesztben már említettük, hogy vannak járműcsaládok, amelyek tagjai a megszólalásig hasonlítanak egymásra. Ez mondható el az úgynevezett multispace kategóriájú autókról is: Renault Kangoo, Peugeot Partner, Opel Combo, vagy akár a Mercedes-Benz Citan. Na és természetesen mai tesztünk tárgya, a Citroën Berlingo…

Mai tesztünk tárgyát, a Citroën Berlingót a rövidebb személyszállító kivitelben, Shine csúcsszereltségben, az erősebbek benzinmotorral és nyolcfokozatú automata váltóval próbálhattunk ki.
Az uniformizált külalak itt is a funkcionalitásból ered: viszonylag kis alapterületen kellett összehozni minél nagyobb szállítókapacitást. Ennek rendelték alá a külsőt is, amelynek univerzális ismertetőjegye a hasonló méretű „normális” autókénál sokkal magasabb bódé, gyakorlatilag függőleges oldalfalakkal és hátfallal, oldalán egy vagy két tolóajtóval.
Variálni tényleg csak az orr-részt lehetett valamelyest, ami viszont igen jól sikerült, lásd például a 3 szinten elhelyezkedő fényforrásokat.
Júl mutatnak a maszk krómcsíkjai is, amelyek nemcsak a menetfényeket keretezik be, hanem magukban foglalják a márkaemblémát is. Az alatta levő műanyag felület azonban, mi tagadás, bántóan üresnek hat; mintha egy széles rendszámtábla pottyant volna le róla, miközben az alján szinte elvész az igazi. Azt viszont csak dicsérni lehet, hogy a dizájnőrök bevetettek még egy megkülönböztető látványelemet: a márka egyik újkori jellegzetességének számító puffersávot („airbump”) az oldalajtók alján.
…elsősorban is óriási, elvégre erről szól az egész autó. A koffer belmagassága pl. 1,20 m, maximális űrtartalma 3 köbméter.
Az utaskabinban is szálegyenesen ülhet akár a világ legmagasabb kosarasa is, az egyéb mutatók (szélesség, lábtér) azonban már nem haladják meg az alsó középkategória átlagát. Az ülések minősége, mérete és kényelme pedig, mit szépítsük, jócskán elmarad attól; itt látszik a mai napig, hogy ezeket az autókat eredetileg elsősorban fuvarozásra, és nem személyszállításra tervezték.
Ezért áll a hátsó üléssor 3 külön variálható minifotelből, és ezért lehet előredönteni az anyósülés támláját is, miáltal 2,7 méter hosszú tárgyak is beférnek a verdába.
A hátsó traktus 2 széles oldalsó tolóajtón, illetve a kocsi teljes szélességében nyíló hátsó ajtón át közelíthető meg; ha ennek használatára helyszűke miatt nincs lehetőség, külön nyitható ablakán át is pakolhatunk.
A koffer praktikus eleme a komoly teherbírású, masszív kalaptartó, amely osztólapként is szolgálhat. Az utastérben – az autó eredeti küldetésének megfelelően – szintén sok a rakodóhely, lásd pl. a szélvédő felett húzódó polcot.
Jót tett az ergonómiának a külön klímapult, bár néhány gombját kissé eldugott helyen találtuk. Az infotainment rendszer az érintőképernyővel kezelhető, e módszer minden előnyével és hátrányával együtt.
A volán a C5 Aircrossból származik, és a beltér legszebb darabja. Ami pedig a szereltséget illeti: kétzónás légkondi, kétfunkciós tempomat, teljes telefon-kompatibilitás, hátsó tolatóradar (a kamera már feláras volt, 250 euróért), vetítőpanel (head-up display), fáradtságfigyelő, ráfutásgátló, sávtartó asszisztens, táblafelismerő, túlnyomó többségük már alacsonyabb szinten is.
Tesztautónk 1,2-es turbós benzinese a motorskála egyik új darabja volt. Tisztes teljesítményét nyolcfokozatú automata váltó viszi át az útra, ehhez a motorhoz más nem is kérhető. Az üzemmódokat klasszikus kar helyett forgótárcsával váltogatjuk; ettől, mi tagadás, kissé egy mosógép-előlapra hajaz a középkonzol.
A szerkezet azonmban kellő finomsággal dolgozik, a váltásokat alig érezni. Ökorezsim is van, de a régi NEDC gyári fogyasztási érték természetesen ezzel is illuzórikus; viszont a teszt 6,4 literje egy ilyen böhöm jószágtól több, mint elfogadható. Az autó ugyanakkor a magas építés ellenére is kellően stabil a kanyarokban, a sodródás finoman, fokozatosan érkezik és idejében korrigálható. A kormányrásegítés ideális, kellően érezzük az utat, a magas üléspozíció és a gazdag üvegezés pedig minden irányban kitűnő kilátást eredményez. Nagyjából ezt kapjuk tehát az új Citroën Berlingótól, de akinek mindez – pl. a térmutatók tekintetében – kevés lenne, XL kivitelben is megrendelheti az autót. Hét ülőhellyel és 3,5 köbméternyi maximális rakodókapacitással…
Hengerűrtartalom: 1199 cm3
Teljesítmény: 96 kW (130 LE)@5500
Nyomaték: 230 Nm@1750
Sebességváltó: nyolcfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 200 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,3 s
Gyári átlagfogyasztás (NDEC): 5,3 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,4 l/100 km
CO2-kibocsátás (NDEC): 121 g/km
H/Sz/M: 4403x1848x1844 mm
Csomagtér: 775–3000 dm3
Üzemanyagtartály: 60 l
A modellcsalád induló ára: 14 990 €
A tesztelt típus induló ára: 21 090 €
