2021. november 5., 08:41

BMW X6 40d xDrive: Az új csúcsdízel

A bajor gyár monstruózus terepkupéja immár 13 éve fut az utakon, és jelenleg a 3. generációnál tart. Már ez sem nevezhető újnak – 2 éve van piacon –, viszont nemrég jelentős újítást abszolvált. Konkrétan egy motorváltást.

BMW X6 40d xDrive
Galéria
+33 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Hogy milyet, az kiderül majd az alábbiakból, mivel az autót természetesen már az új aggregáttal kaptam meg tesztelésre.

Alaktan

Talán emlékszünk még arra a megrökönyödésre, amit ennek az autónak a megjelenése okozott. Sokan csak formátlan bálnának vagy masztodonnak titulálták, másokat azonnal megfogott a magas építésű, hatalmas kupé karosszéria.

bmw-x6-40d-xd-02
Fotó:  Vas Gyula

Később fanyalgók nagy többsége is megváltoztatta a véleményét, mert időközben megjelent a piacon egy még böszmébb konkurens: a Mercedes GLE. Amelyhez képest az X6 valóban maga a megtestesült férfias elegancia… Ezen felbuzdulva az alapformán semmit nem változtattak a modellváltás során, a részleteken viszont annál többet.

bmw-x6-40d-xd-03
Fotó:  Vas Gyula

Kezdjük a teljesen átformált és jóval nagyobb vesékkel, folytassuk a kör alakú pici ködlámpák LED-sávosakra cserélésével, vagy a megnövekedett légnyelővel. És ez még mind csupán az autó eleje, mert hátulra is jutott néhány látványos, messziről felismerhető újítás. Például az elődénél sokkal hosszabb és karcsúbb lámpák, vagy a hátsó kerekek mögött kialakított kopoltyúk.

bmw-x6-40d-xd-04
Fotó:  Vas Gyula

A végeredmény egy pont olyan impozáns autó, mint volt, de jóval korszerűbb fazonnal. Ja, és esetünkben M optikai csomaggal és 21 colos kerekekkel megspékelve…

A belvilág

…egy ilyen autónál nyilvánvalóan prémiumszintű: fűthető-hűthető-masszírozó ülések (hátul „csak” fűthetőek), négyzónás légkondi, miegymás. Igaz, ezek között már egypár opciós holmi is volt. Amiért mégis meg lehet kritizálni: ez a bizonyos prémiumszint minden újkori BMW-nél gyakorlatilag tök egyformán néz ki. Itt ugyan megjelenik pár apró különbség – például a váltókar Swarovski-gyémántra emlékeztető feje –, de az összbenyomás tényleg szinte hajszálra ugyanaz, mint az összes mai márkatársnál.

bmw-x6-40d-xd-12
Fotó:  Vas Gyula

Viszont EGY konkrét tulajdonost, aki csak a maga autóját ismeri, ez aligha zavar…. Az információs, illetve a vezetéstámogató rendszereket nincs értelme taglalni: megvan minden, ami kell, és persze minden a jobbak, okosabbak közül.

bmw-x6-40d-xd-08
Fotó:  Vas Gyula

Személyes kedvencem a fogyasztásmérő volt, amelynek grafikonja a menetmódokra jellemző színekben mutatta az autó hosszú távú konzumját, sőt a vezető takarékosságát is osztályozta. Az iDrive rendszer is pont olyan praktikus, mint a márka egyéb autóiban, a digitális műszerfal tartalma is széles skálán választható meg. Negatívum? Nos, természetesen a karosszéria formájából eredő hátsó hely-és térkínálat. Ember nem mondaná ugyanis, hogy a nagyobbra nőtt hátsó utasoknak ebben a böhöm verdában hátul már picit be kell húzni a nyakukat, pedig így van.

bmw-x6-40d-xd-28
Fotó:  Vas Gyula

A koffer is kisebb, mint a bakancsos testvér X5-ösé (alap, -70, maximum: -340 l), de ez legfeljebb akkor okozhat gondot, ha egyszerre akarunk hazaszállítani az üzletből egy hűtőszekrényt és mosógépet…

Az országúton

Ezt a fejezetet a már jelzett motorcserével kell kezdenünk. Nos, kérem, azt az 50d erőforrást váltották le, amely 400 lóerő teljesítményével és 760 Nm-es nyomatékával annó M besorolásúvá tette az autót. (Ez most már csak a 7-es limuzinban teljesít szolgálatot.) Jött helyette a 4 helyett 2 turbinával töltött 40d, amely 60 LE-vel gyengébb és 60 Nm-rel kevesebbet nyom. Viszont jómagam, aki a korábbi motort is kipróbáltam, csak azt tudom mondani: ember legyen a talpán, aki megérzi a különbséget. Például a 100-as sprintek közötti 0,3 másodpercet… Ami azért (is) csak ilyen kevés, mert az új motort, az „ötvenessel” ellentétben ún. lágy hibrid technikával egészítették ki. Ez egy külön 48 V-os akkumulátorról az indítómotoron-generátoron keresztül 8 kW-t (11 LE) képes hozzádobni az összteljesítményhez, akár a rajtolás pillanatától kezdve.

bmw-x6-40d-xd-23
Fotó:  Vas Gyula

E funkcióján kívül az autó egész áramellátásához is hozzájárul. Az aksi töltése teljesen automatizált, és egyebek mellett a menetmód-választó is befolyásolja; elsősorban a progresszív ECO PRO üzemmód, amely a közlekedési szituáció függvényében vagy energiát termel vissza, vagy hosszasan engedi vitorlázni az autót. S mivel az összkerekes verzió terepjárásra is alkalmas, ebben is rendelkezésre áll 4 rezsim, jelesül: sziklamászás, homokos, kavicsos és havas útfelület.

bmw-x6-40d-xd-26
Fotó:  Vas Gyula

Mindez persze annak figyelembevételével, hogy azért mégsem egy telivér offroad verdáról van szó… A mild-hibrid hajtás egyébként a fogyasztást is jótékonyan befolyásolja: józan vezetéssel simán 9 liter alatt tartható, ami az autó méreteire, 2,3 tonnás önsúlyára és a 4x4-es technikára való tekintettel abszolút elfogadható érték.

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 2993 cm3
Teljesítmény: 250 kW (340 LE)@4400
Nyomaték:   700 Nm@1750–2250
Sebességváltó: nyolcfokozatú Steptronic Sport
Legnagyobb sebesség: 248 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 5,5 s
Gyári átlagfogyasztás: 6,8–7,8 l/100 km
Tesztfogyasztás: 8,3 l/100 km
CO2-kibocsátás: 179–205 g/km
H/Sz/M: 4935x2004x1696 mm
Csomagtér: 580–1530 l
Üzemanyagtartály: 80 l
A modellcsalád induló ára: 78 400 €
A tesztelt típus induló ára: 83 750 €
bmw-x6-40d-xd-02
Galéria
+33 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.