BMW 745Le xDrive Szuperluxus, hibrid tálalásban
Mint az várható volt, a bajor márka csúcslimuzinjának 6. generációjából is készült konnektorból tölthető hibrid verzió. Amely természetesen erősebb és gyorsabb, mint az előd volt.

Összesen 3 változatban készül (745e, 745Le, 745Le xDrive), mi ezek közül az összkerékhajtású csúcsverziót kaptuk meg tesztelésre.
Az autó hatodik nemzedéke tavaly abszolvált egy modellfrissítést, amelynek leglátványosabb hozadéka az új frontrész. Óriásira nőttek a vesék, valósággal főbe kólintják a szemlélőt.
Karcsúbbá váltak viszont a reflektorok, ám ezt ellensúlyozandó megnyúltak valamelyest. Lehetne még folytatni néhány nüánsszal, de ehelyett inkább csak annyit mondanék: egy végtelenül arisztokratikus, lenyűgöző luxuslimuzin áll előttünk. Különösen ebben a nyújtott változatban, a maga 5,26 méteres hosszával.
A tesztautó attraktivitását csak tovább fokozták az M sportcsomag többletei, valamint a szintén feláras, 20 hüvelykes alufelnik, rajtuk elöl 265/40-es, hátul 275/35-ös gumikkal…
…új a középkonzol, és digitálissá vált a műszerfal; ezen akár a felhasznált motorteljesítmény és nyomaték, vagy a különböző irányú erőhatások g-értéke is lehívható. A 8,8 hüvelykes központi képernyő a klasszikus iDrive elven működik, magyarán ergonomikus és könnyen kezelhető.
Központi tárcsájának felülete „tapipad”, tehát olvasni tudja a kézírást; ez pl. egy úticél gyorsabb beprogramozását segítheti. Az útra vetített adatok is nagyobb felületen, olvashatóbban jelennek meg a head-up kijelzőn.
Ja, és a szórakoztató elektronikai arzenál feláras tv-vevőt is tartalmazott, amely természetesen csak a kocsi álló helyzetében működött.
Mindez önmagában is szép és üdvös, ám ami ebben az autóban belül igazán lenyűgöző, az a hátsó élettér kialakítása. Külön kétzónás légkondi. Minden irányban elektromosan állítható/fűthető/szellőztethető/masszírozó ülések, amelyek közül a jobboldali félig fekvő pozícióba is beállítható. Egy minimonitor a középső kartámlában, amely vezérlőpult is egyben.
Képernyők az elülső ülések hátlapján, amelyekre kivetíthető például a navigációs térkép, de filmek is nézhetők rajtuk. Na és maguk a Merino Anerone bőrkárpitozású, szteppelt, ultrakényelmes fotelek, amelyek látványnak is gyönyörűek. Tény, hogy mindezen holmik már felárasak voltak, de – rendelkezésre állnak. Ugyancsak opció volt a csúcskategóriás Harman Kardon hifi, amely már-már hangversenytermi élményt volt képes nyújtani… A vezetéstámogató rendszereket pedig nem érdemes külön taglalni: képzeljük el nagyjából az összeset, amit ismerünk, és punktum.
Természetesen a hibrid technikával kezdünk, azon belül is az előddel való összehasonlítással. A kétliteres benzinmotor és a villanymotor ott együttesen 326 lóerőt teljesített a csúcsnyomaték 500 Nm volt, az elektromos hatótávolság pedig hivatalosan 41 km. Az utód erőpotenciálját és egyéb paramétereit lásd a műszaki adatokban; a növekmény tehát, az immár háromliteres benzinmotornak köszönhetően elég jelentős.
Itt tesszük hozzá, hogy az aksi kizárólag 230 V-os konnektorról tölthető; a művelet 0-ról 80%-os kapacitásra 3, 100%-ra 6 órát vesz igénybe. Váltónk – az M csomag részeként – nyolcgangos Steptronic Sport automata volt, alapon ennek normál változata jár az autóhoz. A rezsimválasztó a hibrid üzemmódot Standard, Comfort vagy Eco Pro, magát az autót pedig sportos vagy tisztán elektromos rezsimben tudja működtetni; igaz az utóbbihoz az akku megfelelő szintű töltöttsége szükséges.
Ami pedig a gyárilag feltüntetett mesés fogyasztást illeti, nem elírás – de csak a teljesen feltöltött akkuval való indulást követő kb. 50 kilométeren. Ekkor ugyanis még döntő többségben a villanymotor dolgozik, pláne városi forgalomban. (Ilyenkor egyébként szükség esetén egy hanggenerátor is működik, figyelmeztetve a gyalogosokat a szinte nesztelenül közeledő kolosszusra.) Viszont ahogy merül az akku – és elég gyorsan teszi –, úgy lép be egyre sűrűbben a benzinmotor, és folyamatosan nő a fogyasztás; teljesen lemerült teleppel 9-10 literrel számolhatunk, ami persze egy ekkora autónál még mindig elfogadható érték.
A dinamika a villanymotor azonnal jelentkező nyomatékának köszönhetően lenyűgöző, lásd a százas sprint 5,1 másodperces értékét. Amit még végszóként hozzátehetünk: az autó, hatalmas méretei ellenére meglepően fordulékony, és a 4x4-es hajtásnak köszönhetően elképesztően stabil. Jó minőségű úton, egyenletes sebességgel haladva pedig olyan érzésünk volt, mintha légpárnán suhannánk…
Benzinmotor: 2998 cm3, 210 kW (286 LE), 450 Nm
Villanymotor: 86 kW (113 LE), 265 Nm
Rendszerteljesítmény/nyomaték: 290 kW (394 LE), 600 Nm
Akkumulátor: 12 kWh
Sebességváltó: nyolcfokozatú Steptronic Sport automata
Legnagyobb sebesség: 250 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 5,1 s
Elektromos hatótávolság: 45–50 km
Gyári átlagfogyasztás 2,4 l/100 km*
Tesztfogyasztás: 2,5–9,5 l/100 km
H/Sz/M: 5268x1902x1479 mm
Csomagtér: 420 l
Üzemanyagtartály: 46 l
A modell induló ára: 116 700 €
A tesztautó ára: 151 311 €
* teljesen feltöltött akkumulátorral, az első 45-50 kilométeren
