BMW 330e: 50-60 tisztán elektromos kilométer
A bajor márka villamosítási programjának keretében a 3-as széria egy konnektoros hibrid változattal bővült. Ez a modell a sorozat frissítése után is megmaradt, és természetesen most még többet tud. Hogy miben, mennyivel, és hogy egyáltalán milyen, arról szokásos egyhetes tesztünk alapján volt alkalmunk meggyőződni.

A 3-as szériát egyelőre elkerülte a márkánál zajló vesefelfújási őrület, ezért egy ismert és megszokott BMW-limuzin áll előttünk. Elektromos státusát a zöld rendszámon kívül csak a típusjelzés, valamint a bal első sárhányón kialakított töltőkonnektor-fedél árulja el.
Tesztautónk viszont M sportpakettel büszkélkedhetett, amely látványban végképp háttérbe szorította az elektromos ismertetőjegyeket: magas fényű fekete hűtőmaszk, piros féknyergek, „M” logók, krómozott dupla kipufogó, aerodinamikai csomag, egyedi kék metálfényezés.
…abszolút prémiumszintű, érezni, hogy évtizedek igényes munkája formálta ilyenné.
A technika sem marad el mögötte: a head-up display számos információt vetít elénk az útra, a digitális műszerfalon lehívhatjuk az éppen használt motorteljesítményt és nyomatékot, az elektromos üzemmódban megtett kilométerek számát, sőt még a sofőrre ható g-értékeket is.
A központi kijelző pedig nemcsak a BMW rendkívül ergonomikus iDrive pultjával kezelhető, hanem hangparancsokra és gesztusokra is reagál. Magyarán: egy komplex információs rendszer, ahol nincs képernyőmaszatolás… A megszokottakon kívül itt is lekérhető néhány extra dolog, például a fogyasztási grafikon vagy az energiák áramlásának iránya a hajtásláncban.
A vezetéstámogató rendszerekről pedig csak annyit, hogy az autó a kettes szintű önvezető kategóriát képviseli, sávtartással, követésitávolság-szabályozással, ráfutásgátlással, miegyébbel. Ami pedig a térkínálatot illeti, a hátul utazóké bizony kicsit szűkös, de a BMW-nél ezt a filozófiát követik: ha ez Önnek kevés, tisztelt uram, szíveskedjék átfáradni a szalon másik szektorába, ahol az 5-ösök és a 7-esek állnak…
A koffer viszont itt még egy standard 3-as limuzinénál is kisebb, mégpedig 105 literrel; ennyit csípett le belőle az akkucsomag. Ráadásul van egy fenékküszöbe, ami tovább rontja a kihasználhatóságát.
Kezdjük a kályhától: a konnektoros, más néven plug in hibridautók előnye, hogy több elektromos kilométer tehető meg velük, mint a hagyományos hibridekkel.
Rövidebb utakra igen költséghatékonyak: a 330e például teljesen feltöltött aksival a gyártó szerint akár 61 km megtételére is képes elektromos üzemmódban. Nekem 55 jött össze a teszt során. Nagyon fontos viszont tudni, hogy a gyári álomfogyasztási értékek csakis ezen a távolságon belül érhetők el. Ha ugyanis egy bizonyos szint alá csökken az akku töltöttsége, már a benzinmotor válik elsődleges erőforrássá, a rá jellemző apetíttel – és esetünkben a mindössze 40 literes tartálynak köszönhetően kb. 500 km-es hatótávolsággal.
Viszont a villanymotor ilyenkor sem szűnik meg létezni, mármint funkcionálisan. A nettó 10,4 kWh kapacitású aksi ugyanis – a motortól, vagy rekuperáció útján – minden lehetséges alkalommal töltődik, így mindig rendelkezésre áll némi elektromos többletenergia. Az egész folyamatot egy rendkívül kifinomult rendszer irányítja, de pl. a vezető is választhat a standard vagy az adaptív üzemmódok közül. Ami pedig a teljesítménymutatókat illeti, apró kiegészítésre szorulnak. A villanymotor ugyanis tartósan kb. 51 kW (70 LE) teljesítményű; a 113 lóerős maximumot csak erőltetett Electric, vagy az egész autó XtraBoost üzemmódjában hozza. Ez a rezsim hozza a teljes 292 lóerőt is, alapon 252 a maximum. Summa summarum: amikor tehát csurig töltött aksival XtraBoost módba kapcsolunk és keményen odalépünk, rakétává lényegül át az autó. Standard üzemmódban mindez egy dinamikus, sportos tempóvá szelídül, ha pedig kiürült az akku, „csak” 184 lóerővel gazdálkodhatunk…
Ja, hogy el ne felejtsük: a külső töltés 230 V-os, 10 vagy 16 amperes konnektorból történhet, az előbbit használva kb. 5 és fél, az erősebb árammal 3 és fél óra alatt érhető el a csontszáraz aksi teljes töltöttségi szintje. Zárszóként pedig még annyit, hogy a váltó e modellnél nyolcfokozatú Steptronic sportautomata, a meghajtás pedig hátsó – mivel már a BMW is ott tart, hogy ezt a tulajdonságot külön meg kell említeni…
Benzinmotor: 1998 cm3, 135 kW (184 LE)@5000–6500, 142 Nm@1350–4000
Villanymotor: 83 kW (113 LE), 265 Nm
Akkumulátor: 10,43 kWh (nettó)
Összteljesítmény/-nyomaték: 215 kW (292 LE), 420 Nm
Sebességváltó: nyolcfokozatú Steptronic automata
Legnagyobb sebesség: 230/140 km/óra*
Gyorsulás 0–100 km/óra: 5,9 s
Elektromos hatótávolság: 51–61 km
Gyári átlagfogyasztás: 1,4–1,9 l/100 km
Tesztfogyasztás: 7,4 l/100 km
CO2-kibocsátás: 31–42 g/km
H/Sz/M: 4630x1780x1435 mm
Csomagtér: 375 l
Üzemanyagtartály: 40 l
Induló ár: 47 700 €
* standard/elektromos üzemmódban
