2024. november 13., 10:08

Black Friday, az átverések időszaka

A karácsonyhoz közeledve egyre több online áruháznál figyelhetünk meg leárazásokat, illetve különféle kedvezményeket. Az egyik ilyen legnagyobb szabású akció a Black Friday (fekete péntek), amelyet idén hivatalosan november 29-én tartanak. 

 

Vásárlás
Fotó: Pexels

Mint sok más hóbort, ez is az Egyesült Államokból származik, és hagyományosan a hálaadást követő pénteken tartják, ami egyben a karácsonyi bevásárlási szezon kezdetét jelenti. A kifejezés még 1966-ban keletkezett, használata viszont csupán 43 évvel később, 2009-ben vált általánossá.

Nem is csoda, hogy ezt a hagyományt az Amerikai Egyesült Államokban veszik a legkomolyabban, a világhálón számos olyan felvétel terjed, amelyen az emberek szinte betörnek az üzletekbe és gátlástalanul taposnak át egymáson, hogy megszerezzék az akciós termékeket.

Beszélhetünk egyáltalán akciókról, vagy az egész csupán egy átverés? Az alábbiakban erre a kérdésre keressük a választ.

Nem árt óvatosnak lenni

Amennyiben nem követjük nyomon huzamosabb ideje az egyes termékek árának alakulását, könnyen a Black Friday akciók áldozataivá válhatunk. Persze csábítóan hathatnak a 30-40-50 százalékos leárazások, ezeknek többsége azonban megtévesztés.

A webshopok több hónappal a leárazások előtt megemelik az árakat, majd amikor eljön a Black Friday, a már előre megemelt árakból képezik az akciós árakat, így valójában a rendes áron kínálják a termékeket, valódi akcióról nem igazán beszélhetünk.

A Heureka internetes üzletláncnál például minden egyes árucikknél feltüntetik az adott termék árának változását ábrázoló diagramot hónapokra lebontva, vagyis ennek alapján könnyedén kiszűrhetjük a kamuakciókat. 

A másik dolog, amire mindenképpen érdemes odafigyelni, az internetes csalások. Ebben az időszakban ugyanis az átlaghoz képest többen vásárolnak, amit természetesen a csalók is kihasználnak. Nem árt óvatosnak lenni például a gyanús linkekkel, ezek ugyanis kémszoftvert küldhetnek a számítógépünkre, amelyen keresztül könnyen hozzájuthatnak a felhasználó személyes adataihoz, köztük a bankkártyaadatokhoz is. Az átutalásoknál sem árt óvatosnak lenni, előfordulhat, olyan üzenetet kapunk, hogy nem jutott el az utalás az eladóhoz.

A csalók az üzletlánc vagy a bankok képviselőjeként vehetik fel a kapcsolatot a pórul járt vásárlókkal, és az adataik frissítésére és megerősítésére kérik őket. Az ilyen eseteket azonban könnyen kiszűrhetjük, hiszen a hivatalos intézmények képviselői nem így kommunikálnak. Ha valóban gondok adódnának a fizetéssel, vegyük fel a kapcsolatot a szolgáltatónkkal. 

Az infláció hatására persze mindnyájan a legnagyobb akciókat, a legalacsonyabb árakat keressük, azonban mégis azt tanácsoljuk, ne dőljünk be a hihetetlenül alacsony áraknak. Ezek ugyanis gyakran hamis weboldalak árajánlatai. A legegyszerűbb módja az átverés elkerülésének, ha meggyőződünk a weboldal hitelességéről, ellenőrizzük a nevét, címét, elérhetőségeit, valamint utánanézünk a felhasználói véleményeknek, értékeléséknek. Ha még ennek alapján sem sikerült meggyőződni a weboldal legitim voltáról, a legjobb, ha más weboldal után nézünk.

A külföldi webshopokat különösen érdemes fenntartásokkal kezelni, legtöbbször ugyanis itt válhatunk csalás áldozatává. 

Ezzel kapcsolatban egy felmérést is végeztek, amely szerint a válaszadók 45 százaléka ritkán rendel külföldi oldalról, és mindössze hat százalék vásárol így rendszeresen. Ezek az adatok is azt erősítik, hogy a hazai vásárlók egyre kevésbé bíznak a külföldi webshopokban. 

Egyre kevesebbeket hoz lázba a Black Friday

Míg az Amerikai Egyesült Államokban fénykorát éli, addig Európában egyre kevésbé hozza lázba a vásárlókat ez az időszak. Magyarországon ezzel kapcsolatban készült egy reprezentatív felmérés, amely szerint csak a megkérdezettek 13 százaléka szerzi be a neten a karácsonyi ajándékokat. A lakosok az előző évi vásárlások során csalódtak, és ráébredtek arra, hogy valójában nem is beszélhetünk valódi leárazásokról.

Persze november végén és december elején egyre többen vásárolnak, így az üzletek és webshopok forgalma megugrik ebben az időszakban. Annak ellenére, hogy bár egyre kevesebben szerzik be az ajándékokat kimondott a Black Friday napján, az emberek mégsem viszonyulnak negatívan az eseményhez.

A felmérésben résztvevők 49 százaléka például hisz a Black Friday akciókban, korábban ugyanis már előfordult velük, hogy sikerült kifogniuk jó leárazásokat. A megkérdezettek 18 százaléka egyszerűen nem tud mit kezdeni az eseménnyel, míg a válaszadók több mint harmada nemes egyszerűséggel átverésnek és marketingfogásnak tartja.
Járvány utáni hanyatlás

A koronavírus-járvány időszaka lassan már három éve véget ért, a vásárlási hajlandóságban azonban még most is érezhető a hatása. Az előző évekhez képest ugyan többet költenek az emberek, azonban észrevehetően még most sem szórják a pénzt. Ez egyrészt az inflációval magyarázható, másrészt azonban a korábbi rossz tapasztalatok miatt felelősségteljesebben bánnak az anyagiakkal és jobban beosztják a pénzüket. Black Friday alkalmából sem hagyják magukat elcsábítani, csupán a szükséges termékeket vásárolják meg, felesleges dolgokra nem költenek.

Erről árulkodnak az adatok: 2023-hoz képest az emberek nagyjából 30 százaléka kevesebbet akar költeni karácsonykor, a felesleges költekezést el szeretnék kerülni.

Valószínűleg ezzel is magyarázható, hogy térségünkben egyre csökken a Black Friday iránti érdeklődés. 

Tartózkodjunk a hitelektől

Sosem értettem azokat, akik kirándulás vagy ajándékvásárlás céljából hitelt vesznek fel. A karácsony lényege nem a rongyrázás, nem az számít, hogy mennyi és milyen drága ajándékok kerülnek a fa alá, az ünnepnek a meghittségről, a családról és a szeretetről kell szólnia.

Mégis egyre többen vannak, akik hitelhez folyamodnak már a Black Friday ideje alatt is, holott a gazdasági szakértők és a pénzügyi tanácsadók is óva intenek ettől.

Persze az emberek többségét a jó szándék vezérli, hogy örömet szerezzen családtagjainak. Attól sem riadnak vissza, hogy teljesen feléljék a megtakarításaikat, és hitelt vegyenek fel. Ezért is fordulhat elő, hogy a webshopok már nem igazán törekednek arra, hogy kedvezményes áron kínálják a termékeiket, a vásárlók így is megveszik őket. 

November végétől látványosan megnőnek a hiteligénylések, mintegy jelezve, hogy vészesen közeleg a karácsony. Zárásként csupán azt javasolnám, hogy mérlegeljük az anyagi lehetőségeinket, a Black Friday akcióknak pedig ne dőljünk be.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/45. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.