2021. október 17., 21:05

Amit az ősz adni tud

Októberben véget ér a betakarítás, a szüret. A tavasztól tartó kerti munkáknak most gyűjthetők be a jól megérdemelt utolsó gyümölcsei, méghozzá nem is akármilyen gyümölcsök!

alma dió
Fotó: pixabay.com

A magyar konyha nagy becsben tartott alapanyagai közé tartozik az alma, a szőlő és a dió. A gyermekkor ízeit idézik vissza, amikor még nem roskadoztak az élelmiszerboltok polcai az egzotikus gyümölcsöktől. Ellenben szinte minden vidéki ház udvarán ott díszelgett a diófa, egy-egy almafa, esetleg egy kis szőlőlugas. Az emberek abból gazdálkodtak, amijük volt. És bizony ezek a finomságok nem lebecsülendők, hiszen igazi kincsek az ember számára! Készülvén a téli hónapokra, még most érdemes minél több vitaminnal ellátni a szervezetet, hogy így felvértezve, könnyebben harcba tudjon szállni a vírusokkal és a baktériumokkal szemben. Gyermekek tekintetében pedig ez nemcsak az immunerősítés, de az egészséges fejlődés miatt is különösen fontos.

Az alma

Ha más gyümölcs nem is, alma a legtöbb háztartásban mindig van otthon. Ez talán abból is fakad, hogy nagyon sokáig eláll, ezáltal válhatott a tél egyik alapgyümölcsévé. Eltarthatósága mellett népszerűsége abban is rejlik, hogy finom és könnyen szállítható. A világon mindenhol terem, több mint 7000 fajtáját jegyzik. Magas vitamintartalmánál fogva immunerősítő, de a benne található flavonoidok miatt erős antioxidáns tulajdonságai vannak. Kiemelkedő rost- és pektintartalma hozzájárul az emésztés folyamataihoz. A benne található pektin, vízben oldódó rostnak számít, melyet az emberi szervezet könnyen hasznosítani tud, ennélfogva a hasmenés és a különböző emésztőrendszeri problémák egyik legjobb orvossága.

Az almahéj, a durva rostokra érzékenyeknél haspuffadást, hasi görcsöket is okozhat, de meghámozva, esetleg kompótnak elkészítve, számukra is ajánlott az étrendbe iktatása. A bélflóra egészségének megőrzése mellett segíti kordában tartani a vérnyomást és a koleszterinszintet. Rendkívül sokoldalúan felhasználható. Fogyasztható nyersen, párolva, vagy akár sütve, készíthető belőle leves, köret, szósz, esetleg sütemény. Az íze egyaránt jól illik a sós és édes ételekhez. Dióval, mézzel, esetleg fahéjjal párosítva még ízletesebbé tehető.

A dió

A dió begyűjtésével „hivatalosan” is megkezdődik a kalóriadús desszertek időszaka. Jöhet a diós kalács, a diós patkó, a pozsonyi kifli, a különböző teasütemények és a gyerekek egyik nagy kedvence, a diós tészta. Valóban energiadús gyümölcsről van szó, azonban értékes összetétele miatt kár lenne száműzni az étrendből. Mértékletes fogyasztása igazán kedvező az emberi test számára (naponta féltenyérnyi mennyiség). Magas E-vitamin tartalma mellett kiemelkedő folsavforrás, amely jótékonyan hat az idegrendszerre. Ómega-3-zsírsavtartalmánál fogva javítja a koncentrációs képességet, és hozzájárul az erek állapotának javulásához. A benne található szelén szívizomgyengeség ellen kiváló.

Allergizáló hatása miatt azonban egyéves kor alatti fogyasztása nem ajánlott. Nem igazán köztudott, hogy a diónak nemcsak a gyümölcse, de a levele is felhasználható. A diófalevél gazdag cseranyagokban, a belőle készült tea gyomorhurut és hasmenés ellenszere lehet. Emellett erős baktérium-, és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, valamint segíti megállítani a hajhullást. Olaja amellett, hogy nagyon finom, erőteljes gyulladáscsökkentő is.

Szőlő

Az ősz egyik jelképe a nagy becsben tartott szőlő. Rengeteg fajtája ismert, lehet muskotályos, nagy szemű, mag nélküli és még sorolhatnám. Azért is örvend nagy népszerűségnek, mert a szőlőtő minden egyes része felhasználható. A levelét savanyítják, majd töltött ételeket készítenek belőle, a gyümölcsből készülhet gyümölcslé, must, bor, ecet, esetleg mazsola, a magjából pedig őrlemény, vagy szőlőmagolaj. A gyümölcshús 70%- a víz, ezért segíti a szervezet méregtelenítését. Magas cukortartalmánál fogva rendkívül gazdag tápanyagforrás. Sajnos pontosan e tulajdonsága miatt a cukorbetegek csak ritkán és mértékkel fogyaszthatják. A héja és a magja tele van antioxidánsokkal és ásványi anyagokkal, szelénnel és káliummal.

A héja székletlazító, így jól jöhet székrekedés, vagy aranyeres panaszok esetén. C-vitamin tartalma ugyan alacsony, de még így is közrejátszik a gyulladásos megbetegedések elleni küzdelemben. A szőlőmagolaj védi az agyat az idegrendszeri károsodásoktól, erősíti az érfalakat, kozmetikumokba keverve pedig a bőr öregedési folyamatait lassítja. Tökéletes segítőtárs ízületi gyulladás, vagy visszértágulat esetén.

Napjainkban a konyhában főként salátákba, húsok mellé, de természetesen desszertekhez is előszeretettel használják. A régi időkben azonban a szőlőből lekvárt, (melyet aztán kelt tésztákba, fánkba, rétesbe tettek) valamint befőttet is készítettek. Alkoholmentes ital volt a „konty alá való”, elkészítése során a mustot forralással tartósították, így az nem erjedhetett tovább. Ritka édességnek számított a mustméz, vagy más néven pekmez. Úgy készült, hogy a mustba birsalmát, vagy sütőtököt szeleteltek, majd addig főzték, amíg mézsűrűségű nem lett.

Mindezekből látszik, hogy ez a három alapanyag mennyire értékes és hasznos. Az egészség megőrzésében külön-külön is megállják a helyüket, de együttesen még hatásosabbak lehetnek. Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt remek uzsonna, vagy iskolai, munkahelyi csemege válhat belőlük.

Megjelent a Magyar7 2021/41.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.