2023. július 1., 17:48

Alfa Romeo Tonale 1.3 Turbo PHEV Q4: Speciális kiadás

A patinás olasz márka jelenleg nem kevesebb, mint 10 változatban kínálja kisebbik szabadidő-autóját a hazai piacon. Erről a gazdag listáról nemrég az autó lágy hibrid verzióját teszteltük. Pár hétre rá viszont örömmel fogadtuk a lehetőséget a 280 lóerős PHEV csúcsmodell kipróbálására is, méghozzá egy külön, ún. Speziale kiadásban.

Alfa Romeo Tonale 1.3 Turbo PHEV Q4
Galéria
+27 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

A két típus közötti különbségekről, valamint a konnektoros hibrid főbb jellemzőiről az alábbiakban olvashatnak részletesebben.

Alaktan

A két tesztelt verzió között külsőleg nincs sok különbség. A kupéra hajazó karosszéria formája ugyanaz, a méretek is milliméterre azonosak. A könnyűfém felnik a márka hagyományaihoz híven itt is telefontárcsa-mintázatúak, mögöttük is ugyanazok a piros Brembo féknyergek díszlenek. A lámpák formája és belsőépítészete szintén azonos, de a jellegzetes Alfa-pajzs itt mutatós, selyemfényű krómkeretet kapott, amelyen a színes márkaembléma is jobban érvényesül.

alfa-romeo-tonale-phev-02
Fotó:  Vas Gyula

(Az oldalra kicsapott rendszámtábla viszont itt is pont annyira teszi tönkre az orr gyönyörű szimmetriáját, mint a márka többi modelljein.) Hátul ezen az autón is összefüggő fényhíd varázsolja el a mögötte jövőket, de sajnos a zongoralakk borítású lökhárító a Speziale kivitelnél is megmaradt. A különbség csak annyi, hogy itt két kályhacsőnyi kipufogóvég ékesíti, a járgány erőpotenciálját illusztrálandó.

alfa-romeo-tonale-phev-04
Fotó:  Vas Gyula

Végül az utolsó eltérés: a farrész Tonale felirata itt nem krómozott, hanem fekete gyöngybetűkből áll.

A beltérben

… még ennyi különbséget sem találunk a két verzió között. A sötét alaptónus itt sem lehangoló, mivel ezüstszínű berakások és egyéb látványos dekórelemek dobják fel. Tipikus alfás stíluselemek a turbina formájú szellőzőnyílások, a „csőbe húzott” műszerfal és a háromküllős sportkormány.

alfa-romeo-tonale-phev-09
Fotó:  Vas Gyula

A remekbe szabott elülső ülések akár egy sportkocsiban is elmennének, a hátsó kanapé pedig rövidebb úton három felnőtt számára sem kínpad. Ha viszont csak ketten utaznak, kényelmes, pohártartós kartámlát hajthatnak le maguk közé. A digitális kütyük elöl-hátul 1-1 hagyományos, illetve C-típusú csatlakozóval működtethetők. Külön dicséretet érdemel a kétzónás légkondi nyomógombos kezelőpultja, amely szükségtelenné teszi a menürendszerben történő életveszélyes bolyongást. Érdekes kombináció a műszerfal „analóg” és digitális kombinációja: a klasszikus körműszereken túl számos egyéb megjelenítés is lehívható rajta.

alfa-romeo-tonale-phev-11
Fotó:  Vas Gyula

A 12,3 hüvelykes, kiváló felbontású központi kijelzőn az Android operációs rendszer fut, állandó mobil adatkapcsolattal; ennek köszönhetően a rendszer mindig friss funkciókat és szolgáltatásokat kínál. Ugyancsak alaptartozéka a vezeték nélküli Apple CarPlay és Android Auto okostelefon-integráció, miközben a standard navigáció is valós idejű forgalmi adatokról informál. A legvégére pedig néhány prózaibb adat: a csomagtartó itt az akkumulátor helyigénye miatt 500–1550 helyett 385–1430 literes.

alfa-romeo-tonale-phev-26
Fotó:  Vas Gyula

Előnye viszont a bővítés utáni viszonylag sík padló és a gombnyomásra történő nyitás/zárás.

Az országúton

A konnektoros hibridektől általában nem várnak lenyűgöző vezetési élményt a tulajdonosaik; sokkal inkább a gazdaságos üzemmód miatt választanak ilyen autót. Nos, az összkerékhajtású Tonale PHEV ezen a téren fényes kivétel. Közlekedhetünk vele 2 liter alatti benzinfogyasztással, míg a másik véglet a 280 lóerős összteljesítmény által garantált 6,2 másodperces százas sprint és a 206 km/órás végsebesség. (A benzin- és villanymotor külön teljesítménymutatóit lásd a műszaki adatokban.) De ez még mindig nem a csúcs: a menetmód-választó Dynamic pozíciójában ugyanis a 33 kW-os indítómotor-generátor is ad egy rövid löketet a körülöttünk közlekedő autók lealázásához.

alfa-romeo-tonale-phev-22
Fotó:  Vas Gyula

Rendkívül hasznos dolog még az e-Save üzemmód, amely gondoskodik arról, hogy az elektromos hatótávolság soha ne csökkenjem 30 kilométer alá. Ez arra jó, hogy bármikor használhassuk az autó teljes, 280 lóerős erőpotenciálját.  A spórolósabb sofőr pedig enélkül – a gyártó szerint – akár 60 kilométert is megtehet tisztán elektromos hajtással, bár nekünk csak 48-at sikerült. De még ez is azt is jelenti, hogy aki naponta átlagosan csak ennyit tesz meg ezzel az autóval, annak bele is száradhat a tartályába a benzin. Este ugyanis ráakasztja a verdát egy 230 V-os, 13 amperes házi konnektorra, amely 6 és fél óra alatt még a nullára lemerült aksit is telidurrantja. Ha pedig 32 amperes, 7,4 kW-os wallbox is van a garázsban akkor 2 és fél óra töltés is elég a másnapi kb. 50 kilométeres elektromos autózáshoz…

ADATLAP
Benzinmotor: 1332 cm3, 132 kW (180 LE), 270 Nm
Villanymotor: 90 kW (122 LE), 250 Nm
Összteljesítmény: 206 kW (280 LE)
Akkumulátor (nettó): 12 kWh
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Elektromos hatótávolság (gyári adat/teszt): 64/48 km
Legnagyobb sebesség: 206 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 6,2 s
Gyári átlagfogyasztás: 1,3 l + 19 kWh/100 km*
Tesztfogyasztás: 4,5 l + 8 kWh/100 km
CO2-kibocsátás: 30 g/km*
Töltési idő (230 V, 13/32 A): 6,5/2,5 óra
H/Sz/M: 4528x1841x1601 mm
Csomagtér: 385–1430 l
Üzemanyagtartály: 45 l
A tesztelt típus induló ára: 51 990 54 490 €
Az alaptípus ára: 35 500 €
* akcióképes akkuval
alfa-romeo-tonale-phev-02
Galéria
+27 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.