Afázia, avagy a beszédképtelenség zavara (II.)
Az afázia megállapítása esetén első lépésként meg kell határozni az afázia súlyosságát, típusát, lokalizálni kell a keletkezés okát, helyét, fel kell mérni az afáziához kapcsolódó egyéb funkciók zavarát. Fel kell tárni a rendelkezésre álló kognitív és perszonális erőforrásokat, a rendelkezésre álló intézményi és családi, szociális lehetőségeket, és már a terápia megkezdésének időszakában meg kell tervezni a rehabilitációt.

Az afáziás betegnek újra kell kezdenie az életét, mégpedig a mindennapi élet legegyszerűbb dolgaival, a beszéddel, az írás-olvasás tanulásával. Az afázia nem a szellem, hanem a test, a központi idegrendszer sérülése, ami a legsúlyosabb esetekben a némaság börtönét jelentheti a beteg számára.
A kórházból való elbocsátást követően több afáziás további kezelésre szorul, ám nem minden esetben egyértelmű, kihez fordulhatnak segítségért. Fontos, hogy minden esetben konzultáljon a kezelőorvosával a számára legmegfelelőbb lehetőségekről.
A beteg felépülésének feltétele a komplex fejlesztés. A multidiszciplináris, sok szakágban működő szakemberek csapatában különböző szakterületeken működő specialisták dolgoznak együtt a beteg felépüléséért. A legfontosabb szempont, hogy orvosokból, pszichológusokból, gyógytornászokból, beszédterapeutákból, klinikai logopédusokból álljon. Itt is a komplex ellátásra való törekvés van a fókuszban. Fontos, hogy a beteget és képességeit jól ismerve, alaposan megfigyelve, áttanulmányozva egyéni fejlesztési terv készüljön.
A feladatok és a fejlesztő program összeállításának csak a szakember kreativitása szabhat határt. Felsorolunk néhány fontos alapelvet, amelyek használatosak az afáziásokkal való kommunikáció esetén.
A beszélgetés megkezdése előtt meg kell ismerni a személy anamnézisét, a betegség lefolyásával kapcsolatos hátteret, az afázia típusát. Fel kell tárni a kísérő tüneteket, a járulékos sérüléseket, a neurológiai különbözőségeket, valamint a társbetegségeket, melyek ismerete nélkül nem lehet eredményt elérni.
Feladatköreinket több fázisra bonthatjuk.
- Faciális – mimikai feladatok kivitelezése. Ebben segítségünkre lehet a jól felkészült, az orofaciális stimulációt ismerő fizioterapeuta.
- Mechanikus hangoztatás: személyi adatok, tér és időbeliség memorizálása, sorrendiség gyakorlása: évszakok egymásutánisága, hónapok, napok felsorolása, számsor növekvő és csökkenő elmondása megadott szempontok alapján (egyesével, kettesével, tízesével stb.), memoriterek elmondása. A szakember minden esetben felméri, megfigyeli az afáziás beteg képességeit, emlékeit.
- Ritmusfejlesztés. Bár sok esetben infantilisnak tűnhet, mégis fontos része a beszédünknek. Figyelemmel kísérjük és fejlesztjük a beteg akusztikai felismerését, ügyelünk a hallott ritmus visszakopogására, a hallott ritmus visszamondására. Gyakorolni kell az egyszerű dalok felismerését, a szótagoló olvasást visszakopogással, az ének ritmizálását stb.
- Értelmi fejlesztés: képegyeztetés, szótagegyeztetés, szótagolás, szócsoportosítás, mondatalkotás megadott szavakból, utánmondás, ismétlés, diktálás, másolás, történet visszamondása, számok felismerése, egyszerű műveletek számokkal, egyszerű szöveges feladatok, egyszerű cselekvések sorrendiségének felállítása, nyelvtani gyakorlatok, beszélgetés képekről.
Ezek a feladatok már a kórházi kezelés alatt is elkezdhetők.
Kórházi látogatás – általános etikai és szakmai tanácsok:
- Egyszerre két látogatónál több ne legyen a beteg ágya mellett.
- Ha a család látogatni szeretné, kettesével jöjjenek csak a betegágyhoz, a kabátjukat hagyják a portánál, vagy kinn a folyosón, ne a betegágyra tegyék.
- A beteg étvágytalan ezért többször meg kell kínálni gyümölccsel, egy-két falat befőttel, de ne kényszerítsük őt az evésre. Ha nyelési problémái vannak, semmi esetre sem próbáljuk etetni!
- Innivalónak legmegfelelőbb a szénsavmentes ásványvíz.
- Ha a beteg elküldi önöket, ne sértődjenek meg, a beteg érzi mennyi megterhelést tud elviselni.
- A beteg állapotával kapcsolatban információt az ápolószemélyzettől, illetve a kezelőorvostól kérjenek, a betegtársaktól kapott információkra nem szabad hagyatkozni.
- Ha a beteg ápolásában szeretnének részt venni, kérjenek segítséget és tanácsot az ápolószemélyzettől, ők szívesen megmutatják a szakszerű segítségnyújtás fogásait.
- Tartsák be az orvosi utasításokat, ha valamivel nem értenek egyet, beszéljék meg ismételten a kezelőorvossal, háziorvossal, főorvossal, ebben nincs semmi rossz, vagy bizalmatlanság, hiszen szeretteik életéről van szó, érthető az aggodalmuk.
- Az ápolási feladatok elvégzésénél, ha a nővér megkéri, haladéktalanul menjenek ki a kórteremből, legyenek tekintettel más beteg személyiségi jogaira.
Afáziás beteg otthoni ellátása – tanácsok a mindennapokra
Hosszú távú rehabilitációra kell felkészülni. Legfontosabb a beteg szeretetteljes elfogadása, ez viszont nem jelentheti azt, hogy feladják a javulásába vetett reményüket és hitüket. Hinni kell még akkor is, ha a zárójelentés nem kecsegtet sok sikerrel!
A beteg hazahozatala előtt célszerű a háziorvost felkeresni, hogy milyen lehetőségek vannak az adott településen.
Jó esetben a kórházi zárójelentés alapján otthoni ingyenes gyógytornát tud adni, betegápolói segítséget rendelni. Ezt hosszabbítani lehet még egy kúrára. A torna és a masszás az első lépés az újrakezdéshez.
Sajnos kevés a szakember, különösen vidéken, és ha szerencsénk lesz és találunk logopédust, akkor sem vállal mindennapos 20-30 perces foglalkozást. Lemondani nem szabad a képzésről. Feladatot kell kérniük, amit maguk is tudnak gyakorolni, amikor a beteg jobban érzi magát. Annyit naponta és annyiszor, ahányszor a beteg vállalja. 10-14 naponta konzultáljunk a klinikai logopédussal.
Fényképekből a családtagok, a lakás felidézését lehet segíteni, a kommunikációt beindítani. Kezdetben a mimikai, gesztikulációs válaszok a kommunikáció jelei. Ha nem jönnek rögtön a szavak, nem adhatjuk fel a rendszeres napi foglalkozást. Gyakran hatékonyan segít cédulák elhelyezése a gyakran használt tárgyakra azok megnevezésével.
Asztali naptárral lehet a napok, hónapok nevét gyakorolni, az időbeni tájékozódást lehet fejleszteni. Szerencsés esetben a beteg szeret énekelni, segíteni kell azzal hogy együtt énekelünk vele. Az énekléssel sikerélményhez segíthetjük a beteget.
Nagyon fontos, hogy értékeljék az afáziás minden erőfeszítését, még akkor is, ha pillanatnyilag csak egy hangyányi is az eredmény! Biztassuk, hogy lesz ez még jobb is!
A jó munkához, eredményhez idő kell! Szeretetteljes megközelítéssel és türelemmel elérjük a beteg diagnózisából eredő maximális eredményt.
Megjelent a Magyar7 2022/27.számában.