2020. november 26., 17:02

A virtuális világ kora, avagy a koronavírus miatt valóban elmarad a fekete pénteki vásárlási láz?

A koronavírus-járvány miatt idén visszafogottabb lehet a feketepéntek-vásárlás (black friday), hiszen a boltok egy része zárva, a különböző korlátozások miatt pedig az emberek jelentős része nem tudja kihasználni a leárazást, mások viszont elvesztett munkájuk, szűkös anyagi kereteik miatt kénytelenek elengedni a nagy bevásárlás lehetőségét. Valóban így lenne? Súlyos tévedés!

Fotó: TASR/AP

Mint ismeretes, a fekete péntek a hálaadást követő péntek elnevezése, amely az Egyesült Államokból származik. (A hálaadás az Egyesült Államokban november negyedik csütörtökére esik.) Köztudott, hogy  néhány évtizede hagyományosan ez a karácsonyi bevásárlási szezon kezdete.

A kifejezés még 1966-ban keletkezett, használata 2009-re vált általánossá. Mára tájainkon is elterjedt ez a hagyomány, így már megszokott, hogy az emberek minden évben megrohamozzák a boltokat, ahol féláron tudnak bevásárolni. A boltok igyekeznek felkészülni a nagy vásárlási lázra, hogy minél kecsegtetőbb kínálattal vonzzák magukhoz a vásárlásra éhes vevőket.

A helyzet 2020-ban azért kissé más, mint eddig volt, hiszen egy világjárvány kellős közepén vagyunk.

Tombol a vírus, a lock down fenyeget

A jó hír az, hogy a járvány ellenére is feltalálja magát az ember. A modern 21. században élünk, ami azt jelenti, élhetünk is a korszak új módszereivel, lehetőségeivel. Manapság egyre gyakoribb és népszerűbb az online vásárlás, amely sokaknak megkönnyíti az életét. Éppen ezért rengeteg online cég fut versenyt egymással, hogy minél jobb és minőségibb termékkel nyűgözzék le a vásárlókat.

Az online üzletek világa és jelentősége az utóbbi években igencsak felértékelődött, manapság egyre több ember rendel webáruházból, hiszen kényelmesebb, rugalmasabb és olykor hatékonyabb is.

Nem kell mást tenni, mint otthonról, kényelmesen, akár fotelból is megnyitni a böngészőt, megkeresni a webáruházat és megrendelni az adott terméket.

Innentől kezdve pedig csak arra kell várni, hogy a futárszolgálat kiszállítsa a kívánt árut. A leggyakoribb problémák akkor adódnak, amikor valami oknál fogva az áru késik, vagy nem az érkezik, amit rendeltünk, ez néha bizony okoz némi kellemetlenséget, így meglehet érteni azokat is, akinek az online vásárlás nem épp a kedvenc beszerzési módszereik közé tartozik. Nagyon sok embernek fontos, hogy az adott áru időben érkezzen meg. Ráadásul akadnak olyan vásárlók is, akiket nem elégít ki a képen látott termék, szükséges azt élőben, szabad szemmel is megvizsgálni, illetve megtapintani.

Minden bizonnyal az idén erre nehezen van lehetőség, hiszen nagyon sok cég online módon hirdeti termékeit, vonzóbb és kecsegtetőbb árajánlatokkal.

2020-ban a fekete péntek november 27-re esik, de a legtöbb online cég és webáruház már sokkal hamarabb elindította kampányát.

Az ismert heureka.sk vásárlási tanácsadó például abban segít a vásárlóknak, hogy elkerüljék a hamisan kedvezményes termékek kiválasztását.

Tomáš Braverman, a heureka vezetője elmondta, az ügyfelek nagyon könnyen belefutnak abba a csapdába, hogy nem ellenőrzik le a termékek valós árát. A vezető szerint mindig meg kell nézni az árugörbét, minden egyes terméknél, így az sokkal jobban lekövethető, ennek ellenőrzése pedig gyors és egyszerű.

Idén a Heureka inspiráló ajándéktanácsadót is készített a vásárlók számára, ezzel is megkönnyítve a vásárlást. Braverman a vásárlóknak azt tanácsolja, hogy

már most használják ki a lehetőséget, hogy a karácsonyi ajándékokat időben beszerezhessék, mert egyrészt a kedvezmény nem tart majd sokáig, másrészt pedig karácsonykor a futárszolgálat túlterhelt lesz, így nem lesz garantált az áruk kiszállítása.

Az Alza.sk, amely nemcsak Szlovákiában, de  egész Európában az egyik legbefutottabb webáruház, amely főleg elektromos áruk online kereskedelmével foglalkozik, már november 11-én elindította kampányát.

Érdekesség, hogy a fekete pénteki akciós termékeket csak az interneten lehet megrendelni, telefonos rendelésre nincs lehetőség, mivel ilyenkor nemhogy dupla, de tripla annyi rendelést adnak le.

Egyre több cég tér át otthoni, online munkára

A koronavírus-járvány berobbanása miatt egyre több cég kényszerül otthoni munkára.

A Kaspersky globális cég felmérése szerint a különféle szektorokban dolgozó alkalmazottaknak csaknem 74%-a kényszerül otthoni munkára.

A normál munkához való visszatérés helyett a cégek az alkalmazottaknak olyan lehetőséget próbálnak biztosítani, hogy azoknak kényelmesebb és hatékonyabb legyen a munkavégzésük, illetve több időt töltsenek a családjukkal.

Ez gyakorlatilag egy win-win helyzet, hiszen az alkalmazottak otthoni környezetben tudnak a dolgozni, a cégtulajdonosok pedig biztosra mennek, hogy a kért munkát hatékonyan végezik el és még az irodák bérleti díján is lehet spórolni.

Az online webáruházaknál novemberben, a fekete péntek idején amúgy is bolondok háza szokott lenni, idén ez duplán érvényes, a koronavírus-járvány miatt sokkal többen álltak át internetes vásárlásra. És, hogy miért? Mert, akik feltalálják magukat, azoknak a kényelem mellett biztonságos is ez a lehetőség, a vírushelyzet miatt ugyanis sokan  óvatosak és elővigyázatosak.

Mi lesz a hagyományos boltokkal?

Habár idén a koronavírus járvány miatt elmarad a boltok megrohamozása, akadnak azért áruházak, ahol kaphatóak kedvezményes termékek. Ezek azonban nagyon ritkán vannak reklámozva, a gyorsuló és a fejlődő világ hatására ugyanis a hagyományos üzletek kezdik elveszíteni a versenyt az online cégekkel szemben, ráadásul a koronavírus-járvány miatt kevesebb üzlet van most nyitva.

A loginet webes kereskedelmi szoftvereket fejlesztő vállalat egy felmérést készített, hogy milyen korosztály vásárol leginkább online.

A felmérésből kiderül, a vásárlást tervezők 19 százaléka online tervezi megvenni a kiszemelt terméket, 8 százaléka offline, 24 százaléka pedig mindkét módon. A felmérésből kiderül, hogy nemcsak a fiatalok, de már az idősebb korosztály is online vásárol.

Már a tavalyi adatok is azt mutatják, hogy egyre többen használják ki a webáruházakat, erre pedig a különféle webáruházak rárepülnek, és jobbnál jobb ajánlatokkal igyekeznek lenyűgözni a vásárlókat.

Na, de akkor adódik a kérdés, vajon a koronavírus-járvány miatt elmarad a vásárlási láz?

A boltokban és az üzletekben valószínűleg nem lesz tömegnyomor, ha üresek nem is lesznek a boltok, de valószínűleg az eddig megszokott roham elmarad. A virtuális világban azonban már most égnek és izzanak a vonalak, az online webáruházak alkalmazottai csak úgy kapkodnak, mert nem győzik feldolgozni a rengeteg rendelést.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.