A világ legelszigeteltebb helyeire is eljut a vírus
A csendes-óceáni Vanuatu azon kevés ország közé tartozott, ahol eddig nem jelentettek koronavírus-fertőzést, azonban szerdán regisztrálták az első beteget.

Len Tarivonda közegészségügyi igazgató elmondta, hogy egy 23 éves férfi még tünetmentesen tért haza november 4-én az Egyesült Államokból, új-zélandi és ausztráliai átszállással. A politikus beszámolója szerint ezt követően a fiatal férfi – a koronavírus-helyzet miatt bevezetett intézkedések értelmében – karanténba került, majd az egészségügyi hatóságok bejelentették, hogy a hazaérkezés óta elvégzett rutinvizsgálatok kimutatták a fertőzést.
A szigetország egészségügyi minisztériuma által kiadott közleményben az áll, hogy a férfi érkezésekor betartotta a távolságtartás minden szabályát és jelenleg is folyamatban van a közelében tartózkodó személyek nyomon követése, valamint vizsgálata.
– jelentette be Bob Loughmann miniszterelnök a sajtótájékoztatón.
Vanuatu kormánya még márciusban döntött a határok teljes lezárása mellett, nemrégiben engedélyezték először a repülős utakat, viszont azok is csak a szabályok betartásával és kivételes esetekben valósulhatnak meg. A koronavírus terjedésével számos csendes-óceáni szigetország kezdett aggódni, hogy rossz egészségügyi infrastruktúrája különösen kiszolgáltatottá teszi őket a világjárványnak, így sokan a teljes és azonnali lezárások mellett döntöttek.
Vanuatu mellett a Marshall-szigeteken van a legkevesebb fertőzött, a közel 55 ezer fős államban mindössze egy beteget regisztráltak. Kiribati, Mikronézia, Nauru, Palau, Szamoa, Tonga és Tuvalu azok az területek, ahonnan eddig nem jelentettek koronavírus-fertőzést. Észak-Korea és Türkmenisztán hivatalosan nem ismeri el, hogy az országban megjelent volna a kór, szakértők azonban megkérdőjelezik ennek hitelességét.