A szlovákiai lakosok előszeretettel vakációznak odahaza
Miközben az európaiak egyre inkább egzotikus tengerpartokra és távoli városokra vágyakoznak, a szlovákiai lakosok előszeretettel töltik a szabadidejüket az országban.

Szlovákia mára az európai élmezőnybe tartozik azok között az országok között, ahol az emberek legnagyobb arányban otthon, belföldön töltik el szabadságukat.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb adatai szerint Szlovákiában a lakosság mintegy 60-70 százaléka belföldön vakációzik, ezzel az ország a kontinens legaktívabb hazai turistái közé tartozik. Ez az arány nemcsak a régióban, de az egész Európában kiemelkedő. Míg például Németországban vagy Franciaországban a lakosság alig fele választja a hazai úti célokat, a szlovákok ebből a szempontból lojálisnak mondható.
A szlovákok körében a nemzeti identitás a turizmusban is visszaköszön. A hazai tájakhoz való kötődés nem csupán érzelmi alapú, de gazdasági megfontolás is szerepet játszik benne. Az elmúlt évek inflációs nyomása, a növekvő utazási költségek és a globális gazdasági bizonytalanság mind-mind arra ösztönözték a lakosságot, hogy közelebb keresse a nyaralási lehetőségeket.
Ráadásul a belföldi turizmus támogatása állami szinten is prioritás: a szlovák kormány különböző kedvezményekkel és utalványprogramokkal ösztönzi a hazai utazásokat. A "Dovolenka na Slovensku – dobrý nápad" (Vakáció Szlovákiában – jó ötlet) kampány nemcsak szlogenként működik, hanem széleskörű társadalmi és gazdasági támogatást is élvez.
A COVID-19 világjárvány megrengette a globális turizmust, de egyúttal lehetőséget is teremtett az újragondolásra. A szlovákiai lakosok újra felfedezték a saját országukat, olyan helyekre látogattak el, amelyek korábban talán ismeretlenek voltak számukra.
A járvány utáni időszakban a belföldi turizmus nemhogy nem esett vissza, hanem megerősödött.
Ezzel párhuzamosan a turisztikai vállalkozások is alkalmazkodtak, kisebb panziók, ökoturizmus, fenntartható utazási formák váltak népszerűvé, amelyek Szlovákia természeti értékeivel úgymond kiegészítették egymást. A helyi gazdaság is profitált ebből – munkahelyek jöttek létre, vidéki térségek élénkültek meg, a turizmus pedig nem külföldi óriáscégeknek hozott óriási bevételt, hanem hazai közösségeket gazdagított.
Szlovákia példája jól mutatja, hogy a turizmus jövője nem feltétlenül a tömeges repülőjáratokban vagy az all-inclusive szállodaláncokban rejlik, sokkal inkább az elérhető, értékteremtő, emberléptékű utazásokban, amelyek nemcsak a turistáknak, hanem a fogadó közösségeknek is hasznot hoznak.
A hazai turizmus nem egy kompromisszum a külföldi nyaralás helyett, hanem tudatos választás, amely egyre több szlovák számára jelent valódi feltöltődést. A hegyek, tavak, várak és termálfürdők országa számos lehetőséget kínál a belföldi és a külföldi látogatóknak egyaránt.
És bár a világ nyitva áll, egyre többen érzik úgy Szlovákiában, hogy a legjobb úti cél gyakran éppen ott van, ahol az ember él.