2022. április 17., 16:06

A raccsolás (II.)

Az előzőekben megismerhettük az r hangzó helyes képzésének első – könnyebb – bevezető gyakorlatait. A következőkben kitérünk az r hangzó beindításának kezdeti lépéseire, majd a hangzó helyes képzésére és szótagokban, szavakban, mondatokban, majd összefüggő szövegben való használatának egyes stratégiai teendőire.

raccsolás
Türelemmel, kitartással sikerülhet...

Az r hangzó kialakításának, fejlesztésének többféle megközelítése lehet. Leggyakoribb módszer az úgynevezett perdület létrehozása segédhangok segítségével. 

Erre legalkalmasabb hangok a t, d, p és n,  mert a képzési helyük közel áll az r hangzóéhoz.

Miért szükséges ez az r hang kialakításához? 

Azért, mert  a t hang ejtésénél a nyelv nagyon közel van az r hang pozíciójához, így ennek segítségével könnyebben létrejön a perdülés. Ezután könnyebb lesz önállóan is megperdíteni.

Milyen is a helyes képzési pozíció?

– az ajkak és a fogsor nagyra vannak nyitva;

– a nyelv az előzőekben már a megtanult kanál pozícióban van, csak felemelve a fogmederhez, (felső fogsor mögött), de annak érintése nélkül. A fölötte kiáramló levegő fogja a pergést eredményezni.

– oldalt a nyelv a felső fogsort érinti;

– a hasi légzés jelentősége itt válik nyilvánvalóva, hiszen főleg az r képzésének az elején erőteljesebb és nagyobb légáramra lesz szükség a perdülés eléréséhez.

 Ez egy nagyon fontos és egyben nehéz lépés is a raccsolás felszámolásában. Ez a folyamat több lépésben történik. 

1. lépés – a t hangzót sűrű egymásutánban mondogatjuk (pattogtatjuk): t-t-t-t-t

2. lépés – a d hangzót szintén gyorsan egymás után mondogatjuk: d-d-d-d-d

3. lépés – az n hangzót is sűrű egymásutánban mondogatjuk: n-n-n-n-n

4. lépés – a t és d hangzókat összekötve pattogtatjuk: td-td-td-td-td

5. lépés – a t, a d és az n hangzókat gyorsan egymás után mondogatjuk tdn-tdn-tdn

Minden egyes lépést legaláb 4-5 napon keresztül, napi több alkalommal egy-egy hangzósort 5-ször ismételve gyakoroljuk. A legutolsó gyakorlatsort kiegészítjük plusz egy d hangzóval és úgy gyakoroljuk: tdd-tdd-tdd, majd tddn-tddn-tddn-tddn. Ily módon a gyermek nyelve ügyesen megszokja az R hangzó képzésének helyét és a nyelv pörgetését. 

A következőkben a negyedik és ötödik lépésben leírt hangzósorhoz magánhangzókat toldva újabb gyakorló lépéseket teszünk: tddá-tddá-tddá, majd tddó-tddó-tddó, és így tovább. Ezzel elérhetjük, hogy csaknem r hangzót hallatunk. Ezeket aztán szavakba is beépíthetjük és így mondhatjuk: tddikó, tddéfa, tddoli, tddapp, tddón, azaz a tr hangkapcsolattal kezdődő szavakat sikeresen kimondathatjuk gyermekünkkel. 

Amennyiben a raccsolás makacsabb, a nyelv nem képes a pattogást utánozni feltétlenül szakemberhez kell fordulni. Az otthoni játékos beszédtanulás sikere sokban függ a nyelv mozgékonyságától. Kihatással van a hangzó elsajátítására a beszédészlelés és a beszéd-értés is. 

Különböző technikák is segíthetik a gyakorlást. Néhányat bemutatunk. 

– Pálcikával: a nyelvet alulról alátámasztva egy hurkapálcával, fogpiszkálóval, vagy két oldalról az ujjal, próbáljuk tr-rel megperdíteni azt. Van akinél ez a módszer segítség, másoknál viszont könnyebb pálcika nélkül. Ezt egyénileg kell kitapasztalni.

– Csettintésből: a nyelvet fel kell szívni, mint amikor csettinteni készülünk! Így kell tartani pár másodpercig, majd így megpróbálni egy erős tr-rel megperdíteni a nyelvet nagy levegőfújással! Ne felejtsük el a hasi légzést!

– Papírzsepkendő fújogatása: tépjünk egy kis darab zsebkendőt és helyezzük  a kézfejre. A kezet felemeljük a száj elé, attól 10-20 cm távolságra! Egy erőteljes tr-rel, úgy, hogy a t-re koncentrálunk, próbáljuk lefújni a zsebkendőt a kézfejről!

– Gyertya fújása: hasonló az előző gyakorlathoz, csak itt egy gyertya lángját próbáljuk elfújni.

Ezek közül bármelyik választható. Amelyikkel legkönnyebbnek tűnik a megperdülés, azt a gyakorlatot kell ismételgetni.

Ne legyünk türelmetlenek! Csak a legügyesebbeknek sikerül az első gyakorlás közben megpörgetni a nyelvét. Ha az egyik módszer nem működik, próbálkozni kell egy másikkal! Természetesen, nem hagyjuk abba a nyelverősítő gyakorlatokat! Az is lehet, hogy csak egy kicsit türelmetlenek voltunk, és még nem elég erős a gyermek nyelve.

Ha sikerül megperdíteni a nyelvet, egy nagy lépésen vagyunk túl. Az elején valószínűleg nem lesz még tiszta hangzása, de gyakorolni kell és szép lassan majd kitisztul. Vigyázzunk! Még nem hagyjuk abba az erősítő gyakorlatokat!

Következhet a tr hangcsoport rögzítése:

– először szótagokban, szótag elején, majd végén,

– két magánhangzó közötti helyzetben,

– szavakban, szó eleji helyzetben, majd szóvégi, végül szóközi helyzetben,

– ezek után jöhet a mondatokban, szövegekben, spontán beszédben való rögzítés.

Fontos, hogy a gyakorlószavak ebben a szakaszban ne tartalmazzanak önálló r hangot!

A dr kapcsolat kialakítása jöhet közvetlenül a tr után, de ezzel párhuzamosan is folyhat. A gyakorlás módja a tr-hez hasonló.

Önálló r hang gyakorlatok

Minden gyakorlatnál a hasi légzést kell alkalmazni!

Először szótagokban, szótag elején, majd végén, végül két magánhangzó közötti helyzetben kell gyakorolni: rá, ra, ro, rö, ru, rü, re, ré, ri, ár, ar, or, ör, ur, ür, er, ér, ir, árrá, arra, orro, örrö, urru, ürrü, erre, érré, irri.

Ezek után szavakban, szó eleji helyzetben gyakoroljuk: rádió, róka, repülő, retek, rét, rigó.

Szavakban, szó végi helyzetben: nyár, pohár, kenyér, egér, sír, vödör.        

Szavakban szóközi helyzetben, magánhangzók között: áram, narancs, karika,  forog.

Szavakban szóközi helyzetben, mássalhangzók mellett: bögre, körte, harcsa, birka, mérleg. 

Dupla r hang: radír, radar, kerékpár, margarin, napraforgó, Magyarország, roller.        

Mondatokban: A vár ablakait kékre festették. A tányéron paprika és paradicsom van. És a szokványos: Répa, retek, mogyoró, korán reggel ritkán rikkant a rigó!

Szövegben: A királyi várban úri vacsora készülődik. A királyi palota minden terme gyönyörűen ragyog ezen a vasárnapon. A király és a királyné sok vendéget vár: este hétkor sorban érkeznek a főurak, bíborosok, miniszterek. Mi lesz a vacsora?

Spontán beszédben – itt beértünk a célegyenesbe. Már csak arra kell figyelni, hogy beszéd közben is jól képezzük az r hangot!

A helyesen képzett r hangzó mindenképpen a nyelvhegy pörgésével jön létre. A torokban képzett r hang a magyar nyelvben nem használatos.

TÜRELEM. SZORGALOM. KITARTÁS. SIKERÜLNI FOG!

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.