A koronavírusok egyes fajtáinál már van arra bizonyíték, hogy a vírus az agytörzsi központokba is eljutott
A Budapesten megjelenő Magyar Hírlap arról ír, hogy magyar kutatók vizsgálatai nyomán eredményesebbé válhat a Covis-19 elleni terápia.

A lapnak nyilatkozó Dénes Ádám kutató elmondta, hogy az új koronavírus-betegséget légzőszervi kórként ismertük meg, de egyre több a bizonyíték arra, hogy a fertőzés és annak hatásai más szerveket, köztük az agyat is súlyosan érinthetik. Ő a munkatársaival a világon az elsők között vizsgálná a fertőzésben elhunytak agyát.
A lapnak elmondta, hogy amikor elkapunk valamilyen fertőzést, a szervezetünkbe jutott idegen anyagok gyulladásos reakciókat keltenek, ilyenkor a testünk fokozott védekezésbe, munkába kezd, amelynek nyomán rengeteg szervünk másként kezd működni, mint azt az egészséges szervezetben látjuk.
Az efféle folyamatok kevésbé látványosan más kórok, krónikus betegségek esetén is végbemennek bennünk. A cukorbetegség vagy a magas vérnyomás állandó harcra készteti a szervezet gyulladásos rendszerét, de hasonló folyamatokat indítanak el a különféle akut vagy krónikus fertőzések is. Részben ez magyarázza azt, hogy az influenzaszezonban is megnő a stroke-os és a kardiológiai esetek száma – mutatott rá a kutató.
Ha gyulladás terheli a szervezetünket, azt megérzi az idegrendszer és az egyes agyi vegetatív központok is. Az agy, elsősorban a hipotalamusz reakciója révén alakul ki a jól ismert betegségérzet annak számos negatív jelenségével együtt, mint a levertség, a láz, vagy az étvágytalanság. Az elmúlt hónapokban közzé tett nemzetközi kutatási eredmények nyomán felvetődött, hogy a koronavírus esetleg bejut az agyba. Az egyik lehetséges magyarázat szerint a gyulladásos faktorok túltermelődése nyomán olyan folyamatok is beindulhatnak, amelyek hatással lehetnek a légzés és a keringés agyi központjaira. Erre a jelenségre utalhatnak azok a klinikai megfigyelések, amikor egyes Covid-19-betegek légzése úgy omlott össze, hogy azt egyébként a tüdejük állapota nem indokolta volna – tette hozzá Dénes Ádám.
Az akadémia honlapján arról írnak, hogy a neurobiológiai kutatások nemzetközi élvonalába tartozó KOKI munkatársai a világon az elsők között kezdték meg az előkészületeket és az engedélyeztetési folyamatot arra, hogy Covid-19-ben elhunyt betegek idegszöveti mintáit vizsgálják. A nemzetközi együttműködésben dolgozó kutatók egyik fő célja az, hogy kivizsgálják, a vírusfertőzés okozta lokális vagy szisztémás gyulladásos folyamatok hogyan hatnak az agyra.