2024. február 18., 14:22

A Kordillerák láncai között – Costa Rica (II.) - KÉPEKKEL

A legenda szerint, amikor Isten végzett az ég kékre festésével, akkor a Rio Celestében mosta ki az ecsetjét, ennek köszönhető a folyó türkiz színe. Persze a tudomány erre is talált valami magyarázatot; e szerint a folyó jellegzetes színe a Mie-szórás néven ismert fizikai jelenségnek köszönhető. 

 

Costa Rica
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Kenyeres Oszkár

A Celeste folyót két színtelen folyó táplálja, a Buenavista és a Sour Creek. A Buenavista nagy koncentrációban tartalmaz kis átmérőjű alumínium-szilikát részecskéket, a Sour Creek pedig a vulkáni tevékenység miatt magas savasságú. Amikor ez a két vízfolyás összekeveredik, és Celeste folyó keletkezik, a pH-csökkenés hatására az alumínium-szilikát részecskék aggregálódnak, és körülbelül 566 nm átmérőjűre nőnek. Ezek a lebegő részecskék Mie-szórást hoznak létre, amely erős türkiz színt ad a folyónak. A Volcan Tenorio Nemzeti Park ékköve kétségkívül a Rio Celeste csodavilága. A park bejáratától 3,5 kilométeres séta vezet addig a pontig, ahol megszületik a Rio Celeste türkizkék vize. Útközben már megcsodálhatjuk a folyó vízesését, ahova meredek lépcsősoron jutunk le, illetve van egy lagúna is, amely szintén fürdésre csábít. Fürdeni itt azonban nem lehetett, így a park kijáratától egy kilométerre, egy hídnál parkolunk le, ahol már jó pár helyi és turista pancsol a Celeste türkiz habjaiban. 

Vulkánok láncolata

A Costa Ricát átszelő Kordillerák tobzódik a természeti csodákban, talán nem véletlenül ragasztották rá az ökoturizmus Mekkája jelzőt. Costa Rica hegységeinek és vulkánjainak kialakulásában a földkéreg két kőzetlemeze, a Karib- és a Kókusz-lemezek mozgásai játszották, illetve játsszák napjainkban is a legfontosabb szerepet. Az észak-amerikai Kordilerrák, illetve a dél-amerikai Andok a közép-amerikai földhídon is folytatódik; ezt vágja ketté a Nicaraguai-árok, melynek legmélyebb részét a Costa Rica északi határán fekvő Nicaraguai-tó tölti ki. Itt egykor tengerszoros volt, ahol még a harmadidőszakban is kapcsolatban állt egymással a Csendes- és az Atlanti-óceán. A Nicaraguai-tó éppen ennek a tengerszorosnak a maradványa, ezt állatvilága is bizonyítja, hisz még édesvízi cápa is úszkál benne. És e mellett tanúskodik a növényzet is: itt húzódik két nagy flóraterület határa. A tótól délre a Kordillerák két párhuzamos vonulata már az Andok előhírnöke, amelynek 3000 méter fölé magasodó csúcsait vulkánok alkotják. 

San Jose körül több vulkán is emelkedik, ilyen a Turialba, a Barva, az Irazú vagy a Poás. Közülük utóbbi kettő csúcsrégiója látogatható, így természetesen nem hagyhattuk ki őket, és előzetesen, online jegyet váltottunk. Érdemes minél korábbi időpontot foglalni, mert a felmelegedés miatt dél körül már felhők ülnek a vulkáni kalderákban. Ez a csapadékos évszakban hatványozottan igaz, úgyhogy szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy mindkét vulkán kráterének peremén tiszta időben állhattunk. Mondjuk ehhez az is kellett, hogy reggel nyolckor szinte mi voltunk az elsők a belépőkapuknál. 

A két vulkán közül az Irazú a magasabb, 3432 méter magasra nőtt, nem is volt egyszerű felkapaszkodni a bérelt autóval a vulkán „szoknyáján”. Az egy kilométeres gyalogtúrával bejárható holdbéli tájon négy csúcskráter látható, egyedül azt sajnáltuk, hogy egyik kráterben sem volt víz.

Voltak viszont prérifarkasok, azaz kojotok, amelyek még inkább bearanyozták a napot. Másnap a Poás volt soron, amely most éppen 2704 méter magas, és két krátertóval is rendelkezik. Közülük a 400 méter átmérőjű Botos-tó hideg, míg az 1320 méter átmérőjű, 300 méter mély Caliente-tó meleg vizű. Utóbbi egyike a világ legsavasabb természetes tavainak, színe önmagáért beszél. Körülbelül egy órán át csodáltuk, és talán estig ott lettünk volna, ha nem várt volna még jó pár csoda a környéken. 

Costa Rica
Fotó:  Kenyeres Oszkár
Eső- és köderdők

Azt mondják, Costa Rica, az ökoturizmus Mekkája: a Földön sehol nincs ekkora koncentrációban természetvédelmi terület. Itt a legnagyobb az adott területre eső biodiverzitás a világon, az ország egyharmada védettség alatt áll.

A vulkánokat, tengerparti élőhelyeket, lagúnákat, trópusi esőerdőket és köderdőket felölelő ökoszisztémák változatosságának köszönhető, hogy a 10 ezer négyzetkilométerre jutó emlős- és madárfajok számában Costa Rica világelső.

Csak összehasonlításképpen: ez 615 fajt jelent, Panamában ez a szám 581, az afrikai listavezető Ruandában 596, míg az USA-ban csupán 104. A változatosság leginkább az ország földrajzi helyzetéből fakad, mert valódi híd szerepet tölt be az észak- és dél-amerikai kontinens között. Mindkét irányból növény- és állatfajok százai lepték el a közép-amerikai földhidat, miközben számos endemikus fajjal is találkozhatunk. 

Ami a növényzetet illeti, annak változatosságában a tengerszint feletti magasság, a csapadékos és száraz évszakok ritmusai és a különféle talajtípusok játszották a döntő szerepet. A trópusi esőerdőket egyrészt az erdő különböző függőleges szintjeinek a sokfélesége jellemzi, másrészt az egyes fajok nagy száma, vagyis a nagy biodiverzitás. A sokszor 60 méteres magasságot is meghaladó fák mérete különböző emeletek kialakulásához vezetett: minden szint más élőhelyet jelent az adott fény és nedvességviszonyokhoz alkalmazkodó növénytársulásokkal és a hozzájuk szorosan kapcsolódó jellegzetes állatvilággal. E változatosságot a talajszinttől a tetőig az egyes emeletek tipikus növényeinek szinte végtelen kombinációja magyarázza. 

A nemzeti parkok közül a legnagyobb hatást mind közül talán a Rio Celeste és az Arenál vulkán természeti környezete gyakorolta ránk. Az Arenálról tudtuk, hogy el fog varázsolni, ezért ide három éjszakát foglaltunk. Ez a vulkán mindössze 1657 méter magas, de messze kinő környezetéből, már 50 kilométer távolságból látszott, és szinte mágnesként vonzott. Utolsó kitörése 2010-ben volt, nyilván a kráterhez nem is vezet kijelölt turistaösvény. Ellenben a vulkánt szinte körbeölelik a termálhotelek, kalandparkok, turisztikai attrakciók. A pillangóparktól a vadvízi evezésig, a csokoládéfarmtól a függőhídparkig van itt minden, de bennünket leginkább az Arenál bejárható turistaösvényei érdekeltek. Ezek a vulkán nyugati oldalában vannak; itt 18 dollárért cserébe fel lehet menni egy bizonyos pontig, ahonnan elénk tárul az Arenál alatti tó. Az út természetesen az esőerdőn keresztül vezet, így – mivel ide is elsőként értünk – olyan állatokkal találkozhattunk, mint például a dolmányos hangyász vagy a tatu. A belépő érvényes volt egy másik szektorba is, amely az Arenál-tó partjáig vezetett.

Egy másik napon a 70 méter magas Fortuna-vízesést látogattuk meg, de természetesen nem maradhatott ki a termálfürdőzés sem. A geotermális jelenségeknek hála, az Arenál oldalában forró vizes források fakadnak, amelyekre termálhotelek épültek, ám van „fapadosabb”, ingyenesen látogatható fürdő is, amelyet az internetes leírásoknak köszönhetően könnyen megtaláltunk.

Feküdni egy ilyen forró vizes patakban, miközben a parton baziliszkuszok szaladgálnak, a fák között sosem látott madarak cikáznak – talán ez volt ennek az útnak az egyik csúcspontja; és még az sem számított, hogy közben megérkezett a menetrendszerű délutáni zápor. 

Vízesések magánparkokban

Egyébként vízesésből annyi van Costa Ricában, hogy helyiként is dicsőségünkre válna, ha egy élet alatt be tudnánk járni az összeset. A Blue Falls környezetében például van vagy 30 zuhatag, mi a legnagyobbat, a Catarata del Torót céloztuk meg, amely 82 méteres magasságával Costa Ricában is csúcstartó. Mindössze 350 lépcsőfokot kellett lesétálni, és máris ott állhattunk a vízesés alján. Az út túloldalán is volt egy vízesés-rendszer, amely három komoly zuhatagból állt. Érdekes, hogy míg a nemzeti parkok állami kézben vannak, a legtöbb ilyen vízesés magánpark. A Blue Falls legszebb látnivalóit például egy holland vállalkozó vette bérbe, és becsületére legyen mondva, volt nála magyar nyelvű tájékoztató is. 

Costa Rica
Fotó:  Kenyeres Oszkár

Elhagyva az Arenál térségét, még várt ránk a bevezetőben említett csodavilág a Rio Celestével a Rincon de la Vieja Nemzeti Parkban. Erről a parkról azt is érdemes tudni, hogy trópusi nedveserdeiben nyílik Costa Rica nemzeti virága, a guaria morada (bíbor kosbor), amelynek ez a vidék a legnagyobb termőhelye. Aztán innen északnak tartva varázsütésre egy másik világba kerültünk; a nicaraguai határ felé közeledve az aszfaltot felváltották a földutak, a települések egyre szerényebb képet festettek, a bérelt autók eltűntek. A kirakaton túli, vidéki Costa Rica arca azonban ugyanolyan varázslatos, mint maga a kirakat. Szívesen maradtunk volna még itt, de várt ránk a Csendes-óceán partvidéke.

Megjelent a Magyar7 2024/6. számában.

Barangolás
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.