2020. június 14., 14:40

A kora nyár ajándékai, a piros gyümölcsök

Megérkezett a nyár, és vele együtt végre eljött az első idénygyümölcsök ideje is. Frissek, ropogósak és sokkal több van bennük, mint hinnénk. Ismerjük meg ezeket a természet adta kincseket, a piros gyümölcsöket.

Falatozásra csábító harsány színük is arról árulkodik, hogy tele vannak olyan összetevőkkel, amelyek testünk működésének támogatását szolgálják. Természetes immunerősítők és méregtelenítők, így elmondhatjuk, hogy az első hazai gyümölcsök igazi vitaminbombák a szervezetünknek. Mivel nagyon érzékeny ínyencségek, csak néhány napig tárolhatók hűtőszekrényben, ezért a legjobb, ha azonnal elfogyasztjuk, vagy feldolgozzuk őket.

Egy ízletes kompóttal vagy lekvárral pedig eltehetünk egy csipet nyarat is a kamránkba. A korszerű táplálkozásnak megfelelően igyekezzünk minél kevesebb cukrot vagy cukorpótlót használni a befőzéskor. A gyümölcsöket saját ízük miatt szeressük, és ne a cukor miatt. Továbbá a főzési időt is csökkentsük le, amennyire csak tudjuk. Az érett, húsos termések pár perc után el is készülnek, felesleges órákig állni a tűzhely mellett. Kombinálhatjuk őket gyógynövényekkel, fűszernövényekkel. Az eperlekvárhoz kiválóan illik a menta, a bazsalikom, vagy éppen a most virágzó levendula. De a szörpökhöz keverve is változatos üdítőket szürcsölhetünk majd a nyári kánikulában. Jöjjenek hát szép sorjában a modern korunk által szuperétel-kategóriába sorolt gyümölcseink.

Az első az eper vagy a szamóca

Epernek a termesztett, nagyobb méretű gyümölcsöt adó fajokat és az eperfa termését nevezzük. A szamóca alatt pedig a kisebb szemű, vadon termő fajtákat értjük. A faeperrel ellentétben a földi eper és a szamóca összetételében alig találni különbséget, így egy kalap alá vehetjük mindkettőt. Alacsony energiatartalmuk mellett ellátják a szervezetünket vitaminokkal (C-, B1-, B2-, B6-vitamin, niacin), ásványi anyagokkal (pl. kalcium, magnézium, foszfor, mangán) és fitonutriensekkel (nem tápanyag jellegű, értékes növényi összetevők).

Jótékony élettani hatásaik közé sorolhatjuk:

• gyulladásgátlók és baktériumölők

• csökkentik az emésztési panaszokat

• részt vesznek a sejtkárosító

anyagokkal szembeni védekezésben

• szerepet játszanak a libidó fenntartásában

• és nem utolsósorban a haj és a bőr pigmenttartalmának megőrzésében is segítenek

Az epernek szinte minden része felhasználható, ráadásul igazi gyógyszer a testünknek. Amellett, hogy megesszük, még külsőleg is hasznosíthatjuk. Bőrre dörzsölve hámlasztó hatású, de a napégette bőrünkre is kiváló hűsítő. Vitalizáló arcpakolás, vagy akár fogfehérítő is válhat belőle. Levelét felhasználhatjuk izzasztó, vértisztító, bélhurut, valamint cukorbaj ellen javasolt gyógytea készítéséhez. Mindezeken túl az epret mégis az ízéért szeretjük. Lekvárfőzéskor a visszamaradt eperléből készítsünk hidegen eltett eperszörpöt (ehhez csak eperlé, citromlé és cukor vagy egyéb édesítő kell).

Főzés nélkül megmarad a gyümölcs magas vitamintartalma, ellenben az eltarthatósága jócskán lerövidül. Ez egy cseppet se tántorítson el bennünket, hiszen az ilyen finomságoknak egyébként sincs túl sok esélyük kitelelni. Befőzéshez mindig apróbb szemű, szezon végi, sötétpiros epret válasszunk, ez a legzamatosabb.

eper
Fotó:  Facebook
Az eperrel karöltve jár a cseresznye

Számos fajtája közül a legismertebb a májusi korai, az egri korai, a Napóleon-ropogós, a badacsonyi óriási és a gönci cseresznye. Cukortartalma a csonthéjas gyümölcsök közül az egyik legmagasabb, ezért hozzáadott cukor nélkül is tartósíthatjuk. Összetevői közül kimagasló a C- és a B-vitamin, a biotin-, a pantoténsav-, a karotin-, a  nátrium-, a kálium- és a krizantemintartalma.

Jótékony élettani hatásai:

• magas folyadéktartalmánál fogva vese- és vértisztító

• csökkenti a vér húgysavszintjét

• enyhe hashajtó hatással bír

• gyulladásgátló

• szív- és érrendszeri védőfaktor

A cseresznyének nemcsak a húsa, de a szára is felhasználható, mégpedig tisztító, vízhajtó, méregtelenítő tea főzhető belőle.

Számos bajra gyógyír a málna

A málna igazán értékes gyümölcsünk. Amellett, hogy finom íze miatt közkedvelt desszertalapanyag, az egészségünket is több fronton védi, hiszen

• vértisztító

• javítja a székrekedéses panaszokat

• szépíti a bőrt, táplálja a hajhagymákat

• mérsékli a vérnyomást

• segít legyőzni a megfázást

Egyetlen hátránya csupán az apró magjai, amelyek emésztőrendszeri panasszal küzdők esetében kerülendők. Ellenben szűrt levét bárki fogyaszthatja.

A málna leveléből évszázadokkal ezelőtt is főztek gyógyító főzetet. Kiváló ízű, üdítő hatású tea főzhető belőle, ami javítja az emésztést, alkalmas cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak ellen, és lázcsillapításra is. A leggyakrabban mégis különböző női panaszok esetén szokták alkalmazni. Méhfalerősítő, így véd a vetélés ellen, használják menstruációs rendellenességeknél és a szülés megkönnyítésére is.

málna
Kedvencünk, a meggy

Végre egy gyümölcs, amelyből világviszonylatban a magyarok fogyasztják a legtöbbet. Leggyakrabban termesztett fajtái a pándi meggy és a cigánymeggy. Savanykás ízét a benne található, jelentős mennyiségű citrom- és almasavnak köszönheti. Mivel nem utóérő, ezért mindig csak a szép bordó, érett szemeket szedjük le, vagy vásároljuk meg.

Gyógyhatásai szerteágazók:

• emésztést és bélmozgást fokozó hatású, megszünteti a székrekedést

• támogatja az anyagcserét

• vízhajtó, ezért veseműködést serkentő is egyben

• vértisztító és szíverősítő

• jótékonyan hat a vérnyomásra

• enyhíti a köszvény okozta panaszokat.

A meggy szárából készült gyógytea vízhajó, segíti a szív működését, csökkenti a vérnyomást és fogyasztó hatása is van.

Úgy gondolom, a felsorolt pozitívumok után semmi nem tántoríthat el bennünket attól, hogy fakanalat ragadjunk, és üvegbe zárjuk saját készítésű, finom „orvosságainkat”.

Megjelent a Magyar7 hetilap 202/24. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.