2024. március 27., 18:51

A kínaiak vásárolták meg Szlovákiától a repülő autó jogait

A Klein Vision cég volt a kifejlesztője az AirCar néven ismert hibrid járműnek, amely egy személyautó és egy kétszemélyes kisrepülőgép egyszerre.

Földön és levegőben is
A hibrid jármű
Fotó: Klein Vision

A jármű prototípusa 2021 júniusában mutatkozott be. 35 perc alatt repült Nyitráról Pozsonyba. Az egyik közlekedési eszközről a másikra való tényleges átváltás alig több mint két percig tartott.

A légialkalmassági bizonyítvány megszerzése jelentős mérföldkövet jelentett a Klein Vision magáncég számára, és lehetővé tette a sorozatgyártásra való áttérést. Azóta azonban az AirCarnak nyoma veszett. Egészen mostanáig.

Szerdán a brit BBC arról számolt be, hogy a szlovák repülőautó-technológia gyártásának és felhasználásának kizárólagos jogait kínaiak vásárolták meg.

Az AirCar körülbelül 5,2 méter hosszú, és a motorháztető alatt egy 1,6 literes BMW-motor dolgozik, amely körülbelül 140 lóerős. A földön 160 kilométer/óra a végsebessége. A felszálláshoz csak negyed ennyi sebességre és egy 300 méteres kifutópályára van szüksége. Előtte azonban a repülőgépnek két perc 15 másodperc alatt kell "átalakulnia".

A levegőben ezután akár 170 kilométer/órás sebességgel repül, hatótávolsága 2500 méteres magasságban 1000 kilométerre becsülhető.

A Klein Vision azonban állítólag már dolgozott egy erősebb és könnyebb ADEPT Airmotive motorral felszerelt új modellen is, amely további tanúsítást igényelne, de már sorozatgyártású modell lenne, amely óránként 300 kilométeres repülési sebességgel repülne.

A szlovák cég nem közölte, hogy mennyiért adta el a repülő autó technológiájának gyártási és felhasználási jogait. Az pedig kérdéses, hogy a csangcsoui Hebei Jianxin Flying Car Technology tovább akarja-e majd módosítani az autót.

Kína eddig - például Németországhoz, Nagy-Britanniához és az Egyesült Államokhoz hasonlóan - úgynevezett eVTOL, azaz elektromos függőlegesen fel- és leszálló járműveket fejlesztett ki és tesztelt, amelyek a jövőben légi taxiként szolgálhatnak. Ez minden bizonnyal olcsóbb és könnyebben irányítható közlekedési eszköz lenne, bár még ehhez is hiányzik például a töltőállomás-infrastruktúra vagy a szabályozás, a szabályok és valószínűleg a megfelelő repülésirányítás.

Kormánypanel
Fotó:  Klein Vision

Ami az AirCar-t illeti, az inkább a tehetős ügyfelek kényelme lenne. A korábbi hírek szerint a gép 500 000 és 750 000 euró közötti összegbe kerülne az ügyfeleknek. A biztosítás és a személyre szabott engedély pedig további több mint 370 ezer eurót jelentene.

Anton Zajac, a vállalat fő befektetője azonban nem aggódik az ügyfélkör miatt. A szlovák vállalkozó az Eset vírusirtó cég társalapítója, a 16. leggazdagabb szlovák, és már több mint 1,5 millió eurót fektetett a projektbe. Szerinte ígéretes piac lehet például az Egyesült Államokban, ahol mintegy 220 ezer repülőgép-tulajdonos van.

A földön
Fotó:  Klein Vision

A Klein Vision várakozásai szerint a repülő autók piaca 2040-re akár 1,5 billió dolláros értéket is elérheti. Stefan Klein tervező, akiről a cég a nevét kapta, az 1990-es évek elején kezdett el érdeklődni a terület iránt, amikor a legendás komikus, Louis de Funès főszereplésével készült A reflektorfény fantomja című film sci-fi gépe inspirálta az AeroMobil projekt elindítására. Két évvel egy sikeres repülés után 2013-ban azonban lezuhant az akkori prototípus, és bár sértetlenül megúszta, 2016-ban befejezte a munkát rajta, és elkezdett dolgozni az új AirCaron.

A poysonzi hídon
Fotó:  Klein Vision
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.