2026. június 12., 10:09

A kígyózsonglőröktől a segítőkész idegenekig - ilyen veszélyek leselkedhetnek ránk a nyaralás során

A nyaralás sokak számára ez év egyik legjobban várt pillanata, ilyenkor akarják kiengedni az év során felgyülemlett stresszt és kipihenni a fáradalmaikat. A tengerparti álomnyaralás azonban egy szempillantás alatt rémálommá válhat, a kirándulásra félretett pénzünket ugyanis különböző módszerekkel akarják kicsalni.

Nyaralás
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Ne essünk a gyanútlan, naív turisták hibájába, felkészülten vágjunk neki a nyaralásnak. Az óvatosság már a tervezés során is elengedhetetlen, alaposan nézzünk után az egyes szállásoknak, sokan ugyanis már ekkor csalás áldozatává válnak. Az internet tele van csábító ajánlatokkal, amelyek első pillantásra kihagyhatatlannak tűnnek. A valóság azonban gyakran egészen más.

A csalók hamis hirdetésekkel, nem létező apartmanokkal vagy ellopott fényképekkel próbálják rávenni az embereket az előreutalásra. A feltűnően olcsó ajánlatok gyanúsak lehetnek, így ezeket fenntartással kell kezelni. Ha valamivel drágább is, ragaszkodjunk a megbízható oldalakhoz, ezeken belül is érdemes utánanézni az értékeléseknek és az ügyfelek véleményének.

A szállást sikeresen lefoglaltuk, irány a repülőtér. Az óvatosság azonban itt sem árt, a forgalmas közlekedési csomópontok ugyanis a zsebtolvajok melegágya. A turisták figyelmét ilyenkor számos más dolog leköti, és gyakran kevésbé figyelnek a személyes tárgyaikra. A tolvajok csak erre az alkalomra várnak, egyetlen pillanat elegendő ahhoz, hogy eltűnjön a pénztárca vagy az útlevél. Minden személyes tárgyunkat őrizzünk biztonságos helyen, és az sem árt, ha a fontosabb iratainkról digitális másolatot készítünk.

A külföldiket sokan rendkívül vendégszeretőnek gondolják, sokukat azonban más szándék vezérel. Valószínűleg már a kedves olvasó is találkozott „segítőkész idegennel”, aki bármiféle anyagi juttatás nélkül segít a gyanútlan turistának. Legalábbis a nyaraló gondolja úgy, hogy az idegen ingyen, önzetlenül segít neki, az apró betűs részt azonban "nem olvassa el”.

Általában az útbaigazítást követően kérnek pénzt, teszik ezt egyre agresszívabb stílusban. A pár perce még rendkívül kedves és barátságos idegen hirtelen követelőzővé és agresszívvá válik, és addig nem távozik, amíg nem jut pénzhez. Persze nem minden helyi lakos akar átverni bennünket, de érdemes fenntartásokkal kezelni azokat a helyzeteket, amelyek túl szépnek vagy túl sürgetőnek tűnnek.

A taxis csalásokról szinte már mindenki hallott, mégis minden évben turisták ezrei esnek áldozatul. Egyes sofőrök szándékosan hosszabb útvonalon viszik az utast, míg mások manipulált taxiórát használnak. Indulás előtt érdemes tájékozódni a várható viteldíjakról, illetve ahol lehet, hivatalos taxialkalmazást vagy engedéllyel rendelkező szolgáltatót választani. Az előzetes információgyűjtéssel ebben az esetben is elkerülhetjük, hogy anyagilag megrövidítsenek minket.

Manapság már szinte mindehol bankkártyával fizetünk, külföldön azonban nem árt az óvatosság. Soha ne adjuk ki a kártyánkat a látóterünkből, és rendszeresen ellenőrizzük a tranzakciókat a mobilbanki alkalmazásban. Egyre gyakoribbak azok az esetek is, amikor hamis QR-kódokkal vagy manipulált fizetési terminálokkal próbálják megszerezni a turisták adatait. Ha valami gyanúsnak tűnik, inkább válasszunk másik fizetési módot.

Sokan nem is gondolják, de a közösségi média is rejthet veszélyeket. De mégis hogyan? Akadnak olyanok, akik valójában nem a feltöltődés és a pihenés miatt kirándulnak, számukra a magamutogatás a fontos, hogy az ismerőseik lássák, megengedhetik ezt maguknak. Ezek az emberek általában már a kirándulás első napján teleposztolják a közösségi oldalukat, ilyenkor viszont megvan annak a veszélye, hogy nem kívánt személyek is lássák a posztot, akik így informálódnak arról, hogy az ingatlan tulajdonosa nem tartózkodik otthon, tehát szabad a pálya.

A turistalátványosságok környékén is gyakoriak az átverések. Ingyenesnek tűnő ajándékok, fotózkodásra felkínált állatok vagy utcai játékok mögött gyakran pénzszerzési szándék áll. Ez elsősorban az észak-afrikai országokban jellemző, ahol a piacokon a helyi árusok előszeretettel akasztanak kígyót a turisták nyakába, majd ezért a “mutatványért” pénzt követlenek. A csalók sokszor a meglepetés erejére építenek, és arra számítanak, hogy a turista inkább fizet, csak hogy elkerülje a kellemetlen helyzetet.

A külföldi kirándulásnak természetesen nem az állandó gyanakvásról kell szólnia, azonban nem árt óvatosnak lenni. A csalók manapság már rendkívül ravasz és kifinomult trükkökkel próbálkoznak, melynek a gyanútlan turisták könnyen az áldozatául eshetne. 

Megosztás
Címkék