2025. május 8., 15:04

A hétvégén zuhan vissza a Földre egy elveszett űreszköz – mutatjuk hová csapódhat

A következő öt nap folyamán, de vélhetően már a hétvégén a visszazuhan a Földre egy még a múlt évszázad hetvenes éveiben az űrbe juttatott, s közben egy ideig elveszettnek hitt szovjet űreszköz, amely, ha lakott területre esik vissza akár emberéleteket is veszélybe sodró eseményt is okozhat – számolt be több hírforrás, köztük a thegatewaypundit.com is.

 

A Kosmos 482 megjelölésű szovjet műhold és egy rakétaindítás - kollázs - illusztráció - thegatewaypundit.com
Fotó: thegatewaypundit.com

Bár elvben köztudomású, alighanem viszonylag kevesen számolnak a ténnyel, miszerint az emberiség űrkorba lépésének kezdetét jelentő Szputnyik-1, szovjet műhold űrbejuttatása óta eltelt csaknem hét évtized folyamán milyen komoly mennyiséget kitevő földi eredetű űreszközt és más anyagot juttatott az emberiség, otthonunk és szülőbolygónk, a Föld közvetlen, űrtéri közelébe. Manapság, a tudomány kizárólagosságát már felváltották a valósággá tehető álmok, s a vonatkozó technológia fejlődésének és elérhetőbbé válásának következtében ott tartunk, hogy – némi túlzással – bármelyik „a közepesnél kicsit nagyobb cég” vagy akár egy-egy vastagabb pénztárcájú sztárocska számára is kézzelfogható közelségbe került az űrélmény.

Mindez hétköznapivá tette a téma azon – érthetően kevésbé lelkesítő, ám a kiábrándító valóság részeként nem elhanyagolható – részét is, miszerint: ahol úgymond, az ember „keze beteszi a lábát” ott hamarosan az általa létrehozott szemét, hulladék is jelenséggé és idővel megoldást igénylő problémává válik. Nincs ez máshogy a végtelen űrben sem, ahol műszaki és egyéb korlátai okán, az emberi civilizáció egyelőre leginkább még csak szülőbolygója közvetlen környékére terjesztette ki tevékenységének „melléktermékét”, amit ennek vonzatában „űrszemétnek” szokás nevezni.

A Kosmos 482 műhold még a felbocsátsa előtt - wikimedia
A Kosmos 482 műhold még a felbocsátsa előtt.
Fotó:  wikimedia

Bár a jelenséghez kötődő, lehetséges veszélyhelyzetek témája távolról sem olyan” népszerű”, mint a filmipar által nagy sikerrel feldolgozott más, és rendszerint apokaliptikus víziókat megjelenítő látványos katasztrófa jelenségek, a hozzájuk fűződő szerencsétlenség potencionál jóval nagyobb esélyű, még ha nem is annyira kivédhetetlen, mint például az óriás meteorok vagy a nagyobb időtartamra gyakorlatilag előre jelezhetetlen napkitörések lehetséges következményei.

Az űrszemét sokasodásából adódó rizikó egyik jellegzetes példája az idézett hírforrás által leírt, a következő napok során várható űreszköz Földre érkezése is, amely bár távolról sem hordoz magában apokaliptikus szintű veszélyt, ahhoz éppenséggel bőven elegendő, hogy emberéleteket veszélybe sodorjon, üzenete pedig főképpen az, hogy az ilyen jellegű problémaforrások gyakorisága belátható időn belül vitathatatlanul sűrűsödni fog. A helyzethez való általános hozzáállást ugyanakkor mutatja a tény, miszerint egy az űrkutatással foglalkozó, számottevőnek számító szervezet – például sem az amerikai NASA, sem pedig az Európai Űrügynökség (ESA) - programjai sorában nem szerepelnek kiemelt helyen a jelenség okozta lehetséges problémák megoldását célzó projektek.

A probléma jelentőségét ugyanakkor mutatja a tény, miszerint jelenleg is ezerszám keringenek Föld körüli pályán különböző - emberi tevékenység által oda juttatott – eszközök, amelyek jelentős része a gyakorlatban már működésképtelen és jórészt ellenőrizhetetlen „fémhulladék”. Ilyen a mostani, Kosmos 482 jelzésű, még a múlt évszázad elején földkörüli pályára juttatott – az űrszondák és a műholdak kategóriájába sorolható – űreszköz is, amelyet korábban hosszú ideig „eltűntnek” minősítettek.

A Kosmos 482-őt eredetileg a Vénusz megfigyelésének tervével küldték az űrbe, majd miután elvesztették az ellenőrzést felette, az közel egy fél évszázadon át rótta köreit a Föld körül, egészen addig, hogy nemrégiben újra felfedezték, megállapítva, hogy a mintegy féltonnányi fém, hamarosan visszatér a Földre, magyarán becsapódik valahová.
Ebben a sávban érhet földet a Kosmos 482-es műhold - illusztráció
Ebben a sávban érhet földet a Kosmos 482-es.

A Kosmos 482 előreláthatóan valamikor május 9 és 13 között tér vissza a Földre. A vonatkozó – nem túl szűk koordinátákat mutató – a Delft egyetem asztronómusa, Marco Langbroek által közzétett számítások szerint, valahol az északi és a déli szélesség 52. foka között. Ez igazából annyit jelent, hogy a becsapódás Kanadától és a brit szigetektől délre az emberek által sűrűbben lakott területek szinte bármelyikén valószínűsíthető. Langbroek ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ennek „nem túl magas, de nem is zérószintű” az esélye, annak valószínűsége pedig, hogy emberéletet is veszélybe sodor egy a tízezerhez.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.