2023. október 29., 08:34

A fáraók kultusza a mai Egyiptomban

Az izraeli-palesztin véres konfliktus kapcsán gyakran szóba kerül a Gázai övezetet nyugat felől ellenőrző Egyiptom, mint a rendezés egyik lehetséges közreműködője. Ezt a feltételezést elsősorban az indokolhatná, hogy a legnépesebb arab államról van szó, amelynek több mint 105 millió lakosa van és hadserege jelenleg a világon a 12. legerősebbnek számít.

Egyiptomi kontinuitás
Karnak
Fotó: Wikipédia

Az egyiptomi arab nyelv tulajdonképpen egy dialektus, ahogy számos arabnak tartott országban is az ottani dialektust beszélik, és ezek sok esetben jelentősen eltérnek az „irodalmi arabtól”, ezért elsősorban a vallás az, amely összetarthatja az arab világot (bár a szunnita–síita megosztottság ezt rendkívül megnehezíti), ugyanakkor a „közös ellenség” – Izrael állam – elleni fellépés is erősíthetné ezt, de a korábbi „egységfront” az utóbbi években erősen lazult, hiszen több arab állam is igyekezett normalizálni a viszonyát a zsidó állammal (Ábrahám-megállapodások). Ezt a rendezési folyamatot szakította meg a Hamász palesztin (terror)szervezet október 7-i Izrael elleni támadása, amely ismét kaotikus állapotokat teremtett nemcsak a Közel-Keleten, hanem áttételesen a világban is.

Természetesen sok érdekes kérdés felvetődik ezzel kapcsolatban, különösen az arab országok és a palesztinok viszonyáról, valamint az egyes muszlim államok közötti versengésről, de arról is, hogy milyen módon igyekeznek olyan „identitáserősítő” elemeket találni, amelyek gyökerei a távoli múltba nyúlnak.

Egyiptom esetében ezt az emberi civilizáció egyik legősibb időszakában, a fáraók korában vélték megtalálni. Minderről a legutóbbi, 2023 októberében rendezett dunaszerdahelyi Nemzetközi Vámbéry Konferencián dr. Tüske László orientalista – 2012–2014 között a kairói Balassi Intézet igazgatója, később az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója – tartott érdekes és tanulságos előadást.

Könyvtárosként meg nyugdíjba
Dr. Tüske László arabista
Fotó:  Wikipédia
Egyiptomban 2013 óta lényegében egy katonai diktatúra irányítja az ország ügyeit, amely a Tunéziában elkezdődött és a Földközi-tenger menti arab országokon végig söprő, szinte mindenütt erőszakba torkolló forradalmi megmozdulások – Arab Tavasz (?) – „eredményeként” került hatalomra 2013-ban, amikor a 2012 júniusában, a Muzulmán Testvériség által elnöknek jelölt és államfővé választott Muhammad Morszit alig egy év elteltével Abdel-Fattah as-Szíszi tábornok vezetésével puccsal megdöntötték.

As-Szíszi később az ország államfője lett, de a teljesség kedvéért el kell mondani, hogy az elnökválasztáson ellenfeleinek már csak azért sem lehetett sok esélyük, mert vagy megfélemlítették őket és ezért még a megmérettetés előtt visszaléptek, sőt volt, akit letartóztattak, aki pedig ennek ellenére elindult, azt mindenféle módon igyekeztek lejáratni, ezért alig néhány százaléknyi voksot kapott.

Diktátor
Abdel Fattah as-Szíszi
Fotó:  Wikipédia

Az egyiptomi elnök lényegében diktatórikus eszközökkel irányítja az országot. A sajtót teljesen maga alá gyűrte, és fokozatosan kialakított egy személyi kultuszt is. A gazdaság nagy részét a hadsereg ellenőrzi, ami szinte szükségszerűen a magánszektor gyengeségét is eredményezi, de a sokszor észszerűtlen projektek – például egy új főváros építése a sivatagban – olyan kiadásokkal járnak, amelyeket csak hitelekből tudnak fedezni.

Az ország pénzügyi helyzete annak ellenére súlyos, hogy a nyersolaj és a foszfát exportja számottevőnek mondható, sőt Egyiptom a legnagyobb datolyatermelő. Emellett a Szuezi-csatornán áthaladó teherforgalom is gyarapítja a bevételeket, amelyeket kiegészítenek a világ minden tájáról ide látogató turisták által itt elköltött összegek; őket elsősorban az ókori Egyiptom monumentális építményei és kulturális emlékei vonzzák.

Az ókori és a mai Egyiptom közötti kontinuitás hangoztatása és ennek hétköznapi megnyilvánulása három célt is szolgál.

Az egyik az az üzenet (amelyet elsősorban a nyugati közvéleménynek szánnak), hogy az ország nemcsak büszke erre a sokezer éves múltra, hanem megfelelő módon gondoskodik is az épített és szellemi örökségről.

A másik üzenet az arab világnak szól, amely Egyiptom „vezető” szerepét sokszor csak vonakodva hajlandó elismerni, de leginkább elutasítja, már csak azért is, mert például az Egyesült Arab Emirátusok, Katar és mindenekelőtt Szaúd-Arábia gazdaságilag sokkal nagyobb potenciállal rendelkezik, mint Egyiptom. Ráadásul sok egyiptomi éppen ezekben az országokban vendégmunkásként dolgozik, és keresetével „hozzájárul” Egyiptom bevételeihez. (Az ugyancsak szunnita – bár nem arab – Törökország szerepét és befolyását a térségben most nem részletezném.)

De a harmadik üzenet talán a legfontosabb, mégpedig azért, mert kimondottan az egyiptomiaknak szól, így teremtve lehetőséget egy sajátos „egyiptomi nemzettudat” elmélyítéséhez. Ennek egyik látványos eleme az a két és fél évvel ezelőtt, 2021. április 3-án kezdődött, egy egész évet átfogó rendezvénysorozat volt, amelynek első eseményeként

22 fáraómúmiát átszállítottak a Tahrír téri Egyiptomi Múzeumból a Fusztátban újonnan megnyitott Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumába.”
Jó koreográfia
Fotó:  Youtube

A továbbiakban is idéznék Tüske László előadásából, amelyben „kommentálta” azokat a videófelvételeket, amelyek ezt a látványos eseményt (illetve a későbbi, 2021. augusztus 6-ait, amely során a Kheopsz piramis mögötti ideiglenes tárlóból a piramisok mellett épülő Nagy Egyiptomi Múzeumba szállították a napbárkát) megörökítették és egyenes élő adásban közvetítették (a cikk végén egy negyed órás összefoglalót az olvasók is megtekinthetnek).

A rendezvények házigazdája Khalid al-Inani turisztikai miniszter volt, az államfő, a felesége és a kormány több tagja is – családostul – részt vett a több órás, zenés, táncos, hatalmas ünnepségen. A Covid ólálkodó ideje volt, a nézők maszkot viseltek, az előadások maszkok nélkül zajlottak. A városban megállt az élet, a behangosított, kitisztított, helyenként felszőnyegezett utcákon ünnepi zene zúgott, színes ruhákba bújtatott táncosok, gyönyörűen kifestett Kleopátrák vonultak, vezették és kísérték a múmiákat, vagy táncoltak éppen örömmel, jókedvűen, fegyelmezetten…”

– írja Tüske László.

Hatalmas tömeget mozgattak
A parádé egyik jelenete
Fotó:  Youtube

A közvetítés során számos alkalommal „bevágták” az egyiptomi államfő, As-Szíszi alakját, ezzel is jelezve, hogy igazából ő az, aki mindezt kezdeményezte és valamiképp ő testesíti meg azt a kontinuitást, amelyet az ókori egyiptomi uralkodók és az ország jelenlegi vezetője között ilyen módon is sugallni szeretnének.

Covid volt
Abdel Fattah as-Szíszi figyeli a felvonulókat
Fotó:  Youtube

A műsor „koreográfiája” nagyon professzionális volt. Mint Tüske László írja:

„Mindvégig mosolygó, ünneplő arcokat, gyönyörűen kifestett hajlékony táncosokat, ókori öltözékben feszítő őröket lehetett látni, az ötletes megoldások nagy meglepetést okoztak: a múmiák átszállítására szolgáló gépkocsikra olyan elemeket építettek, amelyek (guruló) bárkák benyomását keltették a szemlélőben, s közben hallható volt is, hogy a múmiákat, hogy védjék őket, nitrogénnal töltött, átlátszó falú tárlókban helyezték el (…) A rendezés jó ritmusban építette föl a műsort, lehetőséget adott arra, hogy a történelmi emlékhelyek bemutatására is sor kerüljön: kiváló légi felvételek gazdagították az anyagot, egyértelmű volt az üzenet: Egyiptom minden lehetséges eszközt felhasznál történelmi nagyságát igazoló örökségének bemutatására, s ehhez az állam, s különösen az elnök segítségét folyamatosan meg is kapják.”

Egyiptom nemzetállammá formálása már a királyság 1922-es függetlenné válásakor fontos feladatként jelent meg, és ez a folyamat végig kísérte az azóta eltelt száz évet. Tüske László idézi Mira Tsurev Taslim izraeli kutatót, aki szerint

„Ez a Szíszi által támogatott faraonikus identitás kísérlet arra, hogy igazolja azt az állítást, miszerint a hatékony és eredményes kormányzás megszerzéséhez olyan központosított rendszerre van szükség, amely a fáraók atyáihoz hasonló széles hatáskörökkel rendelkezik, és ezáltal legitimitást ad autoriter uralmának (…) As-Szíszi olyan dicsőséges civilizációval rendelkező országként igyekszik pozícionálni magát a nemzetközi porondon, amely hozzájárult az emberi civilizáció virágzásához. Ezzel igyekszik erőt és nagyságot üzenni egy kulturális, gazdasági, ill. politikai álláspontot, és csökkenteni Egyiptom harmadik világbeli országként való identitását .Ez az, amire Sisi vágyik, ahogyan az Egyesült Államok és a Nyugat támogatására és megbecsülésére is.”

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.