2020. május 2., 20:01

A barlangok bezártak, de a munka folytatódik

Bár a koronavírus-járvány megfékezése céljából a hazai barlangok bezártak, mégsem állt le körülöttük teljesen az élet. A kisebb karbantartási munkák mellett a korábban elindított projekteken folytatódik a munka. Már ahol lehetőség van rá.

Fotó: Archívum

Gaál Lajos geológus, barlangász elmondta, a Szlovákiai Barlangok Igazgatósága (SSJ) még húsvét előtt úgy döntött, bezárja a felügyelete alá tartozó 13 barlangot.

Kikértük a pozsonyi Comenius Egyetem mikrobiológiai tanszékének a véleményét, ők az akadémia virológiai intézetével konzultálva arra jutottak, hogy a barlang még kedvezőbb körülményeket biztosít a koronavírusnak, mint a külszíni tér. A barlangban ugyanis nedves, hideg körülmények uralkodnak, ami kimondottan kedvez a koronavírusnak, például a korlátokon tovább marad meg."

Az élet azonban a barlangok bezárása ellenére sem állt le. Tovább dolgoznak például az Interreg V-A Szlovákia–Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében megvalósuló, Gyógyturisztikai fejlesztések az Aggteleki- és a Szlovák-karszt világörökség barlangjaiban címet viselő projekten. Az Aggteleki Nemzeti Parkkal közösen készül egy kb. 60 oldalas, színes képekkel illusztrált kiadvány a Baradla–Domica barlangrendszer gyógyászati lehetőségeiről. Ugyanakkor ennek a projektnek a kapcsán is érezhető a koronavírus-járvány fékező hatása.

tanösvény barlang
Fotó:  Archívum

Magyarországon, a Baradla-barlangban még januárban megkezdődött a próbaterápia, mégpedig nagyon biztató eredménnyel, ám ezeket félbe kellett hagyni, mivel ott is bezárták a barlangot.

"Az asztmás páciensek próbagyógyítása körülbelül három hétig folyt a barlangban. Közben persze különféle méréseket végeztünk, mikrobiológiai mintákat is vettünk. Az eredmények nagyon jók lettek. Sok páciens tünetmentessé vált, sokaknál már az első négy nap után javulás mutatkozott. Nagyon biztatóak az eddigi eredmények" – fejti ki Gaál Lajos, hozzáfűzve, a próbaterápiának ismétlődnie kellett volna tavasszal, de a koronavírusra való tekintettel azt el kellett halasztani.

A szlovákiai oldalon, Domicán készen van az infrastruktúra, most beruházóra várnak, aki majd gyógyítani fog. Egyelőre egy kassai professzor érdeklődik. A járvány miatt azonban minden elhúzódik, nem tudni, mikor kezdődhet meg a gyógyászat.

A határon átnyúló gyógybarlangprojektnek július 30-án kellene befejeződnie, ám a jelenlegi helyzetre való tekintettel kénytelenek kérvényezni a határidő meghosszabbítását.

A domicai és az aggteleki gyógyturisztikai projekt mellett további fejlesztések is folyamatban vannak. A Gombaszögi-barlanghoz egy új fogadóépületet és egy oktatóközpontot, speleoparkot terveznek létesíteni. Az új fogadóépület kicsit közelebb lenne a bejárathoz, mint a jelenlegi, még a ’60-as években épült faház, amely nem felel meg a kor követelményeinek. Gaál Lajos elmondja, az Interreg projektre már benyújtották a pályázatot, jelenleg a döntésre várnak. Hozzáteszi, korábban ígéretet kaptak, hogy a pályázat sikertelensége esetén is megépülhet az új fogadóépület, állami forrásokból, bár a kormányváltás után nem tudni, megtartanák-e az ígéretet.

Elmaradt rendezvények, hiányzó turisták

A koronavírus-járvány miatt sajnos több rendezvény elmarad, köztük egy májusra tervezett nemzetközi konferencia is a Dobsinai-jégbarlang felfedezésének a 150. évfordulója alkalmából. A konferencián, amelyet szeptemberre halasztottak, számos nemzetközileg elismert szakember tartott volna előadást.

További gondot jelentenek a bezárt barlangok, vagyis a látogatók távolmaradása, ami hatalmas bevételkieséssel jár.

A Bélai-barlangot és a deménfalui (Demänová) barlangokat százezernél többen keresik fel évente, Domicának éves szinten mintegy 30 ezer látogatója van. Ezek nagy része most otthon marad. Pillanatnyilag azt sem lehet tudni, hogy mikor nyithatnak ki a barlangok. Úgy tűnik, tovább enyhülhetnek a járvány terjedésének a megakadályozására hozott intézkedések, de egyelőre nincs kilátásban konkrét dátum. A barlangok üzemeltetése, karbantartása közvetlenül nem az eladott belépőjegyektől függ, ezek ára az Állami Természetvédelmen (ŠOPSR) keresztül az államkasszába kerül, és onnan fedezik a költségeket. Ez azonban rengeteg bürokráciával jár. Remélik, mondja Gaál Lajos, hogy az új kormány kicsit rugalmasabb lesz, és több pénzt is ad, mert eddig elég kevés jutott. Vannak jelzések, amelyek szerint ezen a téren változás várható, felmerült, hogy a nemzeti parkok és a barlangok igazgatóságát leválasztanák az Állami Természetvédelemről, ami remélhetőleg kevesebb bürokráciát eredményezne.

barlangászat
Fotó:  Archívum
Pozitív hatások?

Az utóbbi időben gyakran elhangzik, hogy a természetre kedvező hatással van a turizmus visszaesése. Tisztább lett a levegő, az állatok visszatérnek olyan helyekre, ahol már évek óta nem lehetett találkozni velük. Nyilván van ilyen lecsapódása a dolognak, hiszen az emberek nagy része otthon ül, nincs akkora mozgás, mint azelőtt, mondja Gaál Lajos, aki megerősíti, több helyről is hallotta, hogy tisztább a levegő és tisztult a patakok vize. A pozitívumok mellett azonban összességében a járvány negatív hatásai az erősebbek.

A bezártság miatt az emberek, ha tehetik, többet járnak a természetbe. A jelek szerint a nemrég megújult Domica-tanösvényt is sokan felkeresik. Ezt abból lehet lemérni, hogy az ösvény végig jól ki van taposva, vagyis szép számban járnak rajta.                  

Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2020/17-es számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.