2021. május 8., 09:08

80 éve született Duka-Zólyomi Árpád, kiemelkedő felvidéki magyar politikus

Fűri Erzsébet, egykori prágai diák és nyugalmazott reaktorfizikus, sugárvédelmi szakértő, orvos-fizikus, aki a kiváló atomtudósnak és politikusnak munkatársa volt abban az igyekezetében, hogy Pozsonyban, a rákkórházban létrejöjjön a pozitron-emissziós diagnosztikai központ egy bejegyzést tett közzé Facebook-oldalán Duka-Zólyomi Árpád születésének nyolcvanadik évfordulója alkalmából.

Duka-Zólyomi
Duka-Zólyomi Árpád
Fotó: Archívum/ma7

Duka-Zólyomi Árpád 1941. május 8-án Pozsonyban született. Édesapja, Duka-Zólyomi Norbert (1908–1989) jogász, orvostörténész, a két világháború közötti korszak felvidéki magyar politikai életének egyik jelentős alakja volt, akit a II. világháborút követően a kommunista hatalom üldözött és családját is nehéz körülmények közé kényszerítette. Ebben a légkörben nőtt fel fia, Árpád, aki tudósként és politikusként is édesapja példáját követve egész életében a kisebbségbe szorult felvidéki magyarságot szolgálta. Az 1960-as években a prágai magyar diákok vezetőjeként (évekig az Ady Endre Diákkör elnöke volt) a felvidéki magyar ifjúsági mozgalom motorjaként elindítója lett a nyári ifjúsági táboroknak, majd a Csemadok Pozsonyi Városi Szervezetének elnökeként éveken át a főváros magyarságáért dolgozott, és amikor 1989-ben visszatért Dubnából, ahol reaktorfizikusként fontos tudományos munkát folytatott, ismét bekapcsolódott a közéletbe és az 1989-es rendszerváltás után az Együttélés PM egyik alapítójaként, majd a három magyar párt egyesülését követően az MKP parlamenti képviselőjeként meghatározó alakja lett a felvidéki magyar politikai életnek. 2004-től az Európai Parlament képviselőjeként is a magyar kisebbség ügyeinek szószólója volt, eközben nemzetközi tekintélyét is latba vetve sikerült kiharcolnia, hogy Oroszország, Szlovákiával szembeni tartozása fejében közreműködjön a pozsonyi Heyduk utcai rákkórház pozitron-emissziós képalkotó diagnosztikai berendezésének (PET) a létrehozásában.

Most idézzünk Fűri Erzsébet bejegyzéséből, aki Duka Zólyomi Árpád 2013. július 26-án bekövetkezett halála óta is hűségesen ápolja a tudós-politikus emlékét.

Hatalmas karizmája, az összetartás szellem, amely Duka-Zólyomi Árpádből szinte áradt politikai és közéleti tevékenységéné, a szlovák szakmai körökben is nagyon erősen érződött. Folyhatott bárhol bármilyen éles szakmai vita, ha ő megjelent köztünk, általában mindenki lehiggadt és hajlamosabb lett a kompromisszum-keresésre. Mindig az észszerű mérlegelést, a józanságot és a megbékélést hozta magával. Józan politikus létére a szlovák szakmai kollégákat is összebékítette – s nem volt ellenvetés, mert azt magyarként tette…Duka-Zólyomi Árpád úgy ment el közülünk 8 évvel ezelőtt, hogy nem tudott elbúcsúzni sem rokonaitól, sem barátaitól, politikustársaitól, sem a szeretett felvidéki magyarságtól. Ő azonban mindig hű maradt önmagához, családi hátteréből kapott neveltetéséhez, a becsülethez, tisztességhez, a haza és nemzet szeretetéhez, kisebbségi voltához és a Felvidék magyar közösségéhez. Becsülettel szolgálta és védte annak érdekeit ifjú korától élete utolsó hónapjáig. Kiállt sok küzdelmet, békéltetett sok viszályt magyar, szlovák és EU-s politikus társai körében. Munkásságát, parlamenti tevékenységét mélyen tisztelték szlovákiai és brüsszeli kollégái is. Atomfizikusként szakmai körökben közkedvelt kolléga, igazi jó barát és körülrajongott, szeretett tanár volt. Szerénysége és elhivatottsága nem engedte, hogy hálát és tiszteletet várjon el mindezért. Sajnos, a felvidéki magyarság nem is hálálta meg a neki járó tisztelettel – nem védtük, sőt megengedtük, hogy igazságtalanul bántsák. A saját pártja közösségében zajló személyeskedő támadások, pártvezetői huzavonák kikezdték az ő türelmét és megértését is. Megtört egészségében, ami emberileg érthető, hiszen alaptalan megvádolása elleni harcában nem állt ki mellette senki sem politikus társai közül. Tárgyilag rábizonyítani nem tudtak semmit, ezért megpróbálták kijátszani és elhitetni bűneit a nagy közösséggel. Ezt ma már kár volna tagadni. Mindannyiunk szégyene, hogy a sunyin meghunyászkodó volt politikai társai máig is a porondon figuráznak (sajnos, ma már ténylegesen csak figurák, hozzá méltó nagyságok nem születtek). Duka-Zólyomi Árpádnak csak a brüsszeli kollégák és magyar közösségünk nagyobbik részének bizalma maradt. Merem remélni, hogy a nagyobbik részének, a nem politizáló, tisztességes felvidéki magyar közösség alkotta többségnek, aki az emberséget, személyiségének nagyságát, karizmáját, intelligens politikus voltát tisztelte Duka-Zólyomi Árpádban.”
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.