Szentmise belépőcédulával
Kreatív módon oldják meg a létszámstop miatt felmerülő problémákat a Nádszegi Szent István Római Katolikus Plébánián. A hívek belépőcédulával juthatnak majd be a szentmisére a faluban A templomokban, a szentmiséken ugyanis október elsejétől nem lehet jelen több, mint ötven személy egyszerre. Ebbe a létszámba már a plébános, a sekrestyés, a ministránsok és a kántor is beletartozik.

A Galántai járáshoz tartozó Nádszeg nagyközség erősen római katolikus vallású. Mint azt Elek László plébánostól megtudjuk
a vasárnapi szentmisét átlagban több mint háromszáz magyar nádszegi hívő látogatja rendszeresen. Ez a szám lakosság tíz százalékát teszi ki.
Számukra tehát gondot jelenthetne a templomokra is kihirdetett létszámstop. A nádszegi plébános azonban rendkívül elegáns és kreatív megoldást eszközölt, alkalmazkodván a kiadott rendeletekhez.
A templomba a miserenddel megjelölt edényekbe „belépőcédulákat” helyeznek el egy hétre előre. Minden tálban csak annyi cédula lesz elhelyezve, ahányan az adott misére bemehetnek.
– magyarázza a plébános. A tálkákba 45 cédulát helyeznek el, leszámítva az atya, a sekrestyés, a kántor és két ministráns személyét. Belépőcédulát csak a készlet erejéig lehet húzni a tálkából.
A plébános szerint a hétköznapi szentmisékkel nem lesz gond. Vasárnaponként eddig is minden alkalommal két szentmisét tartottak Nádszegen.
Most, hogy mindenki eljusson a vasárnapi szentmisékre, plusz egy mise kerül bevezetésre, mely vasárnaponként délután 17.00 órai kezdettel lesz bemutatva.
– emeli ki a plébános.
Abban az esetben, ha valaki úgy érzi, hogy egészségére veszélyt jelent a részvétel, vagy pedig a bevezetett plusz egy szentmise ellenére sem jut helyhez, azok számára érvényes a felmentés, amit a Szlovák Püspöki Kar ad a vasárnapi szentmisén való részvétel alól.
– mondta Elek László, aki a belépőcédulás rendszert szükség szerint Királyrév falujában is bevezeti majd, hiszen az a község is az ő hatáskörébe tartozik.
Nádszeg falujában szeptember 27-én elsőáldozásra került sor. A nagyközségben 24 gyermek volt elsőáldozó. Minden gyermekkel nyolc rokon vehetett részt az elsőáldozáson, így Elek László szerint a legkisebb kockázattal tudták felvenni az oltári szentséget, bár akkor még nem is volt érvényben a korlátozás. Mint elmondta, a templomokban eddig is mindig betartották a szükséges előírásokat.