2025. május 18., 09:32

Milyen egyházfő lesz XIV. Leó pápa?

Robert Prevost bíboros pápává választása benne volt a levegőben, nyilatkozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek a pápaválasztás másnapján a Magyar Távirati Irodának.

Szent Péter bazilika
Fotó: Archív
Azt hiszem, ebben a tekintetben nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm"

– hangoztatta a pápaválasztó bíboros, akit magát is az esélyesek között tartottak számon. Erdő Péter Ferenc pápa budapesti látogatása alkalmával elég sokszor beszélgetett Prevost bíborossal, aki nem sokkal korábban került a vatikáni kúriára.

Azt gondolom, hogy egy liturgiában gondos, de ugyanakkor a néppel a celebrációt együtt érző és együtt ünnepelni tudó pápát kapott az egyház az ő személyével"

– nyilatkozta Magyarország katolikus vezetője a Magyar Kurírnak egy nappal a fehér füst felszállása után.

Puss Sándor jezsuita szerzetes, köbölkúti plébániai helynök a jezsuita rendalapítótól, Loyolai Szent Ignáctól tanulva – nem aggodalmaskodik. Felidézi, hogy egykor a spanyol (baszk) Ignác és a német Luther Márton, aki szintén ágoston-rendi szerzetes volt, mint az új Szentatya – két kortárs szerzetes – szinte ugyanazt akarták: rendet teremteni az akkori egyházban. Két külön utat választottak, Márton dacosan elutasított mindent, ami rossznak tűnt számára. Téziseiben hevesen támadott, Ignác viszont kérdéseket tett fel az akkori pápának. Hiteles egyháztörténészek szerint, ha Luther is kérdez, nem pedig támad, akkor talán most jobban állnánk az egység területén.

Azóta eltelt fél évezred. S újra itt van két szerzetes: a jezsuita Ferenc és a most pápává választott ágoston-rendi Leó. Nagy esélyt látok a múlt hibáinak helyrehozására. Elődje, Ferenc pápa reformokat kezdett, amivel nem mindenki tudott egyetérteni az egyház berkeiben. Most jön az utódja, aki remélhetőleg ebben az irányban halad tovább. A jezsuita Bergoglio törékeny beteg emberként lett pápa, Robert Francis Prevost életerős, egészséges, hat nyelven folyékonyan beszélő, mondhatni fiatalos egyházi vezetőként lépett a színre"

– ecseteli lapunknak.

Amikor Ferenc pápát megválasztották, sokan jogosan kérdezték tőlem, hogy lehet ez, hiszen egy jezsuita nem lehet pápa, mivel hivatásuk a pápaság legbelsőbb szolgálatában bontakozik ki. Én erre csak mosolyogva mondtam, a jezsuita mindig oda megy, ahol nagy baj van... Ferenc a nagy bajt felismerte, diagnosztizálta, elkezdte a terápiát, most Leó folytatja, hisz pontosan tudja, mit akart elődje. Remélem, érdekes időszak vár ránk. Mi, jezsuiták teljes bevetéssel az új pápa mellett állunk, mint mindig, amióta csak létezünk."
Ferenc pápa öröksége

Nagy kérdés, vajon az új egyházfő továbbviszi-e Ferenc pápa örökségét, esetleg miben lesz más, mint elődje.

Eleve pozitív jel volt, hogy a bíborosok nagyon gyorsan megválasztották, vagyis az új pápa élvezi a bíborosok bizalmát, mondja Zsidó János nyékvárkonyi esperesplébános. Szerinte az is kifejezetten kedvező, hogy matematikából doktorált, vagyis logikus gondolkodású. Az pedig, hogy egy rendhez tartozott és közösséget irányított, biztosítja számára a gyakorlatot a közösség vezetésében.

A római dikasztérium élén állva nagyon széles körben megismerte az egyházat, ez a testület javasolta a Szentatyának, hogy kit kellene kinevezni püspöknek. Dél-amerikai tapasztalatai is a javára váltak. És nem mellesleg Ferenc pápával is jó viszonyban volt. Már az első megnyilatkozásában a békét hangsúlyozta és a szegények felkarolását, a háborúk befejezését. Mivel még csak 69 éves, akár hosszú évekig is vezetheti az egyházat. Nagy Szent Leó és XIII. Leó, akik után a pápai nevét választotta, kitűnő példaképek. Ez utóbbi adta ki az első szociális enciklikát, annak idején arra biztatta a munkásokat, hogy harcoljanak a jogaikért, ne engedjék magukat kizsákmányolni"

– fűzi hozzá.

XIV. Leó többek között kecsua nyelven is beszél, vagyis megtanulta Peru őslakosságának nyelvét is. Látta a nyomort, a szegénységet, és minden bizonnyal egyik fő feladatának éppen a szegények és elesettek támogatását fogja tekinteni.

Első megnyilatkozásai alapján mérsékelt konzervatív, ragaszkodik az állandó értékekhez, viszont nyitott a bajba jutott kisebbségek problémái iránt. Az egyház jövője a harmadik világ, Latin-Amerika és Afrika, és ő ezt nagyon jól tudja. Jézus is megmondta, az egyház mindig megmarad, de azt már nem tette hozzá, hogy Európában. Szisztematikus, megfontolt lépésekre és megnyilatkozásokra lehet számítani az új pápától. Bár politikai hatalma nincs, véleményére a világ még mindig kíváncsi"

– mondja.

Megjelent a Magyar7 2025/19. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.