2020. április 10., 11:30

Szijjártó a CNN-nek: méltatlan a Magyarországgal szembeni hadjárat

Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere a CNN hírtelevízió vendége volt, ahol a tárcavezetőt a legendás külpolitikai újságíró, Christiane Amanpour kérdezte a magyarországi helyzetről. Szijjártónak nem volt könnyű dolga, ugyanis Amanpour a CNN-hez hasonló sajtótermékek szokásos elfogultságával kérdezte a minisztert.

Fotó: Szijjártó Péter FB

"A világjárvány a demokráciát és a jogállamiságot is veszélyezteti, lásd Magyarországot!" - kezdte cseppet sem elfogult felkonferálását Amanpour. A beszélgetés hasonló stílusban zajlott a továbbiakban is, de szerencsére Szijjártó a tőle már megszokottnak mondható magabiztossággal kezelte a helyzetet. 

A kormánynak határozatlan időre rendeleti kormányzást lehetővé tevő törvény kapcsán rögtön az elején elmondta, a parlament az, amely hetente dönt arról, hogy meghosszabbítsa a vészhelyzetet, ennél pedig, állítja a miniszter, nem nagyon lehetne demokratikusabb megoldást elképzelni.

Ilyen, amikor valaki felkészül...

Szijjártó közölte, a nyugati sajtó valahogy mindig megfeledkezik arról, nem Magyarország az egyetlen, amely hasonló megoldást választott.

Lengyelország, a horvátok és Málta parlamentje is hasonló felhatalmazást adott a kormánynak, ráadásul tette hozzá, négy másik országban a parlament hozzájárulása sem kell a vészhelyzet meghosszabbításához (Olaszország, Észtország, Szlovénia és Szlovákia). Amanpour erre válaszul egy igen sajátos demokráciaértelmezésről tett tanúbizonyságot, mondván, rendben van, hogy a parlament döntése kell a vészhelyzet meghosszabbításához, de a parlamentben kétharmados kormánypárti többség van.

A miniszter szerencsére időben felvilágosította, hogy a 

parlament összetétele nem egy lottósorsolás, hanem egy demokratikus választás eredménye!

Amanpour azt is kikérte magának, hogy Szijjártó a fake news kifejezést használta, bár az elkerülte a tapasztalt újságíró figyelmét, hogy ezt nem a CNN-nel kapcsolatban tette. A miniszter ugyanakkor állta a sarat, kijelentette, Magyarországgal kapcsolatban számos álhír terjed a nyugati sajtóban. Az egyik ilyen, hogy a kormány minden kontroll nélkül hozhat új rendeleteket, ami egész egyszerűen nem igaz. Ugyanis, hangsúlyozta a miniszter, csak olyan rendeleteket lehet elfogadni, amelyek összefüggésben állnak a vírussal szemben folytatott gazdasági vagy egészségügyi küzdelemmel.

Egészen feltűnő volt, hogy Szijjártó milyen alaposan felkészült külföldi példákból, hogy elvegye az élét a riporter Magyarországot a demokrácia ádáz ellenségeként bemutató kérdéseinek. 

A francia elnök például békeidőben szélesebb jogkörökkel rendelkezik, mint Orbán Viktor miniszterelnök vészhelyzet idején, hangsúlyozta ki, s ha belegondolunk, hogy Macront mégsem támadja senki azzal, hogy diktatúrát épít a Csatornától a Földközi-tengerig, igazat kell, hogy adjunk neki.

... és ilyen, amikor nem!

Mivel a beszélgetés interneten keresztül zajlott, a sajnálatos csúszások miatt Szijjártó nem tudta félbeszakítani Amanpourt, amikor a riporter kijelentette, Magyarországon felfüggesztették a parlament működését. Igen különös, hogy az egyébként jó hírű riporter így beleszaladjon a késbe, ugyanis Szijjártó néhány kedveskedő mondat után közölte vele, újabb álhírt terjeszt, amikor azt állítja, Magyarországon szünetel a parlament.

A külügyminiszter elmondta, háromszor is ülésezett a parlament ezen a héten. Ráadásul úgy, hogy ő maga is felszólalt.

Nos, ez új!"

- reagált erre Amanpour, de a bocsánatkérés elmaradt. Sőt, jó szokás szerint a riporter lendült támadásba, mondván, a kormány autokráciát épít és polgári jogokat nyes vissza, például a transzgender emberekét. A külügyminiszter kissé türelmét vesztve, egészen didaktikusan magyarázta el, hogy bizonyos törvényeket, amelyeknek semmi köze a járványhelyzethez, nem rendeleti úton fogadtatnak el. Azok ugyanúgy a szabályos eljárásrend keretén belül kerülnek a parlament elé, mint egyébként máskor is.

Igen szórakoztató volt egyébként a külügyminiszter fáradt, beletörődő mosolya Amanpour kérdései hallatán. Szijjártón látszott, gyakorlatilag előre tudja, mivel próbálja őt támadni a riporter. Ursula von der Leyen EB-elnök nyilatkozatának felvezetését is egy ilyen kísérte, a tárcavezető nem is maradt adós a válasszal. Mint mondta, egyáltalán nem fair, hogy Magyarországot minden vizsgálat nélkül már előre elítélik valami olyasmiért, amit el sem követett.

Az interjú végén Amanpour felolvasta Mike Pompeo, amerikai külügyminiszter nyilatkozatát arról, hogy az autokráciák rossz oldalról közelítenek a járvány megoldásához, azt csak demokratikus úton lehet kezelni. A riporter ezt úgy állította be, mintha Pompeo a magyarországi helyzetet kritizálta volna, Szijjártó ugyanakkor azt állította, a kijelentések nem Magyarországra vonatkoztak, ráadásul azokkal teljesen egyet is tud érteni. Demokratikus úton kell kezelni a járvány jelentette kihívást, ahogy teszi azt Magyarország is.

Nem tudok azzal mit kezdeni, hogy külső szereplők nem rendelkeznek 100%-os információkkal a magyarországi helyzetről. Ahogy Ön sem...

- reagált Szijjártó Amanpour a magyar parlament felfüggesztését vizionáló kijelentésére. A külügyminiszter zárómondatában azt javasolta, a nyugati sajtó munkatársai legyenek szívesek elolvasni az alig háromoldalas törvényt, utána lesz értelme beszélgetni ezekről a kérdésekről.

Amanpour savanyú mosolyát látva, ő is érezte, nem jött ki jól ebből az interjúból. Ahogy az is joggal feltételezhető, valakinek az állásába fog kerülni a CNN-nél, hogy nem készítették fel rendesen az újságírónőt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről. 

Hozzászólások

Fehér István 2020. 04. 10., p - 19:26

Csak gratulálni tudok Szíjjártó miniszter úrnak! Az amerikai "top újságok" pedig felháborítóan hazug, liberálfasiszta fake news - gyárakká züllöttek a legtöbb nyugat európai sajtótermékkel, televízióval együtt! Soha nem gondoltam volna - még anno, a vasfüggöny létezésének idején, - hogy eljön az idő, amikor nyugaton lesz kommunista tempó! Az anyagi jólét teljes mértékben elvette a józan ítélőképességüket, és nem viselik el a más véleményt, pedig teli pofával hirdetik a szólás- és véleményszabadságot. Az egész "nyugati társadalom" álságos és hazug, mint a nem is létező kommunizmus!