2024. február 5., 15:47

Potápi: 2024 az együttműködő nemzet éve

2024 az együttműködő nemzet éve, ennek céljairól és programjairól beszélt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár.

Potápi Árpád János
Potápi Árpád János
Fotó: MTI

A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2012 óta hirdet tematikus éveket, melyekről a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) évi plenáris ülése dönt. A tavaly novemberben megrendezett eseményen Orbán Viktor miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy „a körülöttünk lévő világ szétcsúszásból fakadó kihívásaira a magyar összeműködés, együttműködés erősítésével tudjuk megadni a választ.” Így aztán részben ezen kijelentésre utalva lett a 2024-es esztendő az együttműködő nemzet éve.

Amikor magyar nemzetben gondolkodunk, akkor tulajdonképpen hálózatokban is gondolkodunk, melyek segítésével és támogatásával a nemzetet erősítjük”

– fogalmazott Potápi Árpád János, hozzátéve, hogy nemzetpolitikai téren az idei év legfontosabb feladata ezen tevékenységek koordinálása lesz.

A nemzetpolitikáért felelős államtitkár ezt követően ismertette az említett hálózatok struktúráját és múltbéli támogatásait, melyek magukba foglalják a médiát, az önkormányzatokat, a pedagógusokat, a vállalkozókat, az önkormányzatokat, továbbá a fiatalokat, a gyermekorvosokat, és a lovassport képviselőit is.

A határon túli pedagógusszövetségek a hétvégi magyar iskolákkal együtt 12 ezer taggal büszkélkedhetnek, míg az önkormányzatok esetében 1100 Kárpát-medencei település áll testvértelepülési kapcsolatban.

Az elmúlt évek során leginkább a körülbelül 3 ezer fős külhoni vállalkozói hálózat erősödött meg, amit a szakképzések jövőjének biztosításával, a fiatal vállalkozók és családi vállalkozások erősítésével, valamint különböző programok kiírásával támogattak.

Támogató nemzet

Az első nagyobb tematikus egység a támogató nemzet koncepciójára épül, melynek alappilléreit idén is a Szülőföldön Magyarul Program, az Együttműködő Nemzet Program, a Kőrösi és Petőfi Program, valamint a kárpátaljai magyarságnak nyújtott szociális programcsomag alkotják.

Az először a 2002/2003-as tanévre kiírt Szülőföldön Magyarul Program támogatását a tavalyi évben jelentősen megemelték, amelyből 221 433 gyermek és fiatal részesült.

Az idei évben ugyancsak bruttó 100 ezer forintos támogatást igényelhetnek majd a szülőföldjükön magyar oktatásban résztvevő bölcsődések, óvodások, általános- és középiskolások, valamint felsőoktatási hallgatók.

Potápi Árpád János elmondta, hogy a tavalyi évben 2 milliárd forintnyi támogatásban részesültek a külhoni szervezetek, összesen 2571 pályázat. A felhívás idén is meg lesz hirdetve, Együttműködő Nemzet Program néven. A diaszpórában és a szórványban élő magyar közösségek támogatását lehetővé tévő Kőrösi Csoma Sándor Programba és a Petőfi Sándor Programba tavaly 132 ösztöndíjas kapcsolódott be.

A nemzetpolitikáért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy egyetlen kárpátaljai programot sem állítanak le, s továbbra is folytatják az ott élő magyarok szociális támogatását, amelyből a tavalyi évben 11 488 fő részesült, köztük pedagógusok, egészségügyi dolgozók, egyházi személyek, újságírók, színészek, valamint a kulturális intézmények munkatársai.

Az említetteken túl a külhoni gyermekgyógyászok és gyermekpszichológusok, valamint a gyermekvállalás előtt álló fiatalok is különböző támogatásokban részesülnek majd, akár anyagi segítség, akár szakmai találkozók és felkészítések formájában.

Megtartó Szülőföld

A program Megtartó Szülőföld részének keretében folytatódik a Külhoni Mentorprogram, melynek célja, hogy a külhoni magyar régiók magyar nagyvállalkozóit mentorrá képezzék. A felvidéki, erdélyi és vajdasági mentorprogramok és régiós gazdasági fórumok aktuális évadai mellett a IX. Kárpát-medencei Magyar Vállalkozók Találkozójára is sor kerül majd. Újdonság továbbá a Generációváltó program, amely a családi vállalkozásoknak hivatott segítséget nyújtani.

A Kárpát-medencei Testvértelepülés Programba ez idáig 1100 anyaországi és külhoni település kapcsolódott be. A külhoni szakiskolákban tanulók számára szánt Szakma Sztár verseny is támogatásban részesül, továbbá a fiatalok pályaorientációjának segítésére is nagy hangsúlyt fektetnek majd.

A fotográfusok sem maradnak ki a jóból, hiszen idén is megvalósul a Magyar szemmel elnevezésű pályázat, amelynek előző kiírására 2000 pályamunka érkezett be.

Együtt a Nemzet

A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2023-ban összesen 47 ezer magyarországi diák határon túli utazását támogatta a Határtalanul Program keretein belül, amely az idei évben ugyancsak folytatódik. Noha Potápi Árpád János megjegyezte, hogy 2024-ben bővíteni kívánják a programban résztvevő hetedikesek számát, továbbá szeretnék felvenni a kapcsolatot azokkal az iskolákkal, amelyek nem éltek a lehetőséggel, s nem pályáztak a támogatásra.

A Kárpát-medencei Lovas Program keretein belül 2023-ban 89 lovas egyesület 400 millió forintnyi támogatásban részesült.

Azért terelődött erre a sportágra a figyelmünk, mert a lovaglás egyben hagyomány is, amit tovább kellene adnunk a gyermekeinknek és unokáinknak. Sajnos azonban a lovas kultúra szinte teljes egészében kiveszett a magyarság köreiben, s ha újra lovas nemzet akarunk lenni, akkor be kell emelni a köztudatba ezt a programot”

– hangsúlyozta a nemzetpolitikáért felelős államtitkár, hozzátéve, hogy csak az erdélyi programmal körülbelül 1500–1800 gyermeket és fiatalt sikerült elérniük.

A kiemelt Kárpát-medencei sportesemények megvalósítása mellett (mint az Összetartozás Kupa és a Nemzeti Vágta régiós versenyei) a határon túli sportakadémiák támogatását is folytatják, legyen szó labdarúgásról, jégkorongról vagy épp ökölvívásról.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.