2022. április 3., 06:45
Frissítve: 2022. ápr. 3. 18:44

Egyre többen szavaznak: a részvétel közelít a négy évvel ezelőttihez - VÁLASZTÁSI HÍRFOLYAM

Pártokra, képviselőjelöltekre szavaznak ma a magyar választók a rendszerváltás utáni kilencedik országgyűlési választáson. Emellett ma tartják az országos népszavazást a gyermekvédelmi kérdésekben. Ez az első alkalom, hogy a parlamenti választással egy időben népszavazást is rendeznek Magyarországon.

szavazás
Fotó: MTI
Az urnákat hét órakor zárják - folytatódik a közvetítésünk

Az urnákat hét órakor zárták le, a Nemzeti Választási Iroda még közzéteszi a fél hetes részvételi adatot is. Az eredmények közlése akkor indul meg, ha minden szavazókörben lezárul a voksolás. Négy éve az átjelentkezések miatt jócskán elhúzódott az eredmények közzététele. A választási eredményekről percről-percre tudósítunk. Kövessék élő közvetítésünket!

A nyugat-magyarországi megyékben kiugró a részvétel. Budapesten is sokan szavaznak

A 17 órai adatok szerint a legnagyobb arányban Vas megyében vettek részt a választáson (67,09 százalék). Budapesten 66,82 százalékos volt a részvétel. 66 százalék fölötti a részvétel Győr-Moson-Sopron megyében is. Jól teljesítenek a nyugat-magyarországi megyék és Pest is. Lemaradni látszik Borsod, Hajdú-Bihar, Szabolcs és Jász-Nagykun-Szolnok megye 60 százalék alatti részvétellel. 

dji_export_1648991271348
Fotó:  Czanik István
Közel 63 százalék szavazott 17 óráig

Délután öt óráig a választásra jogosultak 62,92 százaléka járult az urnákhoz. Négy évvel ezelőtt a részvételi arány 63,21 százalék volt ugyanebben az időszakban. A gyermekvédelmi népszavazáson a jogosultak 62,23 százaléka vett részt.

Szavazás a bécsi nagykövetségen
bécs
Fotó:  MTI
Újra kellett éleszteni egy nagykanizsai szavazót

Sorban állás közben összeesett egy idős férfi Nagykanizsán az egyik szavazókörben; a katasztrófavédelem munkatársai és a mentők a helyszínen újraélesztették - közölte a Nemzeti Választási Iroda a honlapján. 

Helyszíni fotók Budapestről

Budapesten délután megugrott a választói részvétel. Kollégánk a helyszínről küldött fotókat. 

Budapest, Pest és Vas megye az élen

A fővárosban a választói hajlandóság az elmúlt két órában tovább nőtt, a jogosultaknak már az 56,44 százaléka élt szavazójogával. A megyék közül 55 százalék fölött teljesít Pest, kevéssel 55 százalék alatti részvétellel büszkélkedhet Vas. A legalacsonyabb arányú részvételt Borsodban mérték, itt a választói hajlandóság nem érte el a 48 százalékot.

dji_export_1648991272200
Fotó:  Czanik István
15 órára már a választók több mint fele szavazott

A Nemzeti Választási Iroda legfrissebb adatai szerint 15 óráig a választásra jogosultak 52,75 százaléka adta le a szavazatát az országgyűlési választáson. A választási aktivitás megközelítette a négy évvel ezelőtti állapotot, amikor ugyanebben az időben 53,64 százalékos részvételt mértek. A gyermekvédelmi népszavazáson a jogosultak 52,18 százaléka vett részt 15 óráig.

Nem Orbánnak szurkol a szlovák sajtó 

Bár a szlovák portálok egyértelműen nem mondják ki, nyilvánvaló azonban, hogy kinek szurkolnak, s nem Orbán Viktor az, akit szívesen látnának a következő magyar kormány élén, bár azt nagyjából mindannyian elismerik, hogy a legutolsó felmérés szerint inkább neki áll a zászló - Dunajszky Éva lapszemléje. 

Van, ahol sorok alakultak ki
átjelentkezők
Fotó:  MTI

Átjelentkező szavazók várakoznak a Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskolában kialakított 115. számú szavazókörnél. 

Kiemelkedő a részvétel a fővárosi 3. számú választókerületben

A fővárosban 13 óráig legtöbben a 3. számú egyéni választókerületben szavaztak - 46,19 százalék, ahol Fürjes Balázs és Hajnal Miklós küzd meg a mandátumért.

Országosan továbbra is Csongrád megye 4-es választókörzetében, Márki-Zay Péter és Lázár János összecsapásának helyszínén a legmagasabb a választási részvétel.

13 óráig a választásra jogosultak 45,01 százaléka járult az urnákhoz a Hódmezővásárhely központú körzetben.

201611051532120.SZAVAZAS_1-2.jpg
Fotó:  Pixabay
Megugrott a részvétel a fővárosban és Pest megyében

A megyék közül Pest megyében mentek el legnagyobb arányban szavazni a 13 órás adatok szerint (42,2 százalék). A legalacsonyabb részvétel Szabolcsban volt - 35,26 százalék. Budapesten a jogosultak 42,7 százaléka már leadta a voksát. 

választás
Fotó:  MTI
Közelít a részvétel a négy évvel ezelőttihez

A 13 órás adatok szerint a szavazásra jogosultak 40,01 százaléka ment el eddig voksolni. Négy évvel ezelőtt a részvétel ebben az időpontban 42,32 százalék volt. A gyermekvédelmi népszavazáson a jogosultak 39,55 százaléka vett részt.

Szavazás a pozsonyi nagykövetségen
pozsony
Fotó:  MTI
Novák Katalin is leadta a voksát

Fia társaságában szavazott a megválasztott köztársasági elnök, Novák Katalin.

novák
Fotó:  MTI
Mintegy 900 külföldi megfigyelőt vettek nyilvántartásba
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalától (EBESZ/ODIHR) 235-en regisztráltak megfigyelőként, az EBESZ parlamenti közgyűlése (OSCE PE) részéről pedig 102-en. A European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) nevű szervezettől 275 megfigyelőt regisztráltak, és a Silba (Support Initiative for Liberty and Democracy) dán szervezet 49 munkatársa is jelentkezett megfigyelőként. Ezek mellett nagykövetségek, és más szervezetek regisztráltak megfigyelőket a vasárnapi voksolásra.

Négy évvel ezelőtt a parlamenti választásra valamivel több mint másfélszáz külföldi megfigyelő regisztrált.

Más állam vagy nemzetközi szervezet nyilvántartásba vett megfigyelője figyelemmel kísérheti a választási eljárás menetét, jelen lehet a választási szervek munkájánál, kérdést intézhet a választási szervek tagjaihoz, és felhívhatja azok figyelmét az általa tapasztalt rendellenességekre. A megfigyelő azonban a választási eljárást és a választási szervek tevékenységét nem zavarhatja és nem befolyásolhatja. A megfigyelő köteles pártatlanul végezni tevékenységét. (MTI)

választás
Fotó:  MTI
Semjén Zsolt: a kormánynak és a Fidesz-KDNP-nek a legfontosabb törekvése a béke

Semjén Zsolt - miután felesége és édesanyja társaságában leadta szavazatát kijelentette: a kormánynak és a Fidesz-KDNP-nek a legfontosabb törekvése a béke, és az, hogy ebbe a háborúba Magyarországot ne engedjék belesodródni. 

Megjegyezte: ezentúl elementáris gazdasági és nemzeti érdek, hogy az energiaellátás biztosított legyen, a rezsicsökkentés és az olcsó energia megmaradjon.

Semjén Zsolt köszönetet mondott a külhoni magyaroknak a levélben leadott szavazataikért, "nemzethűségükért". Hangsúlyozta: a külhoni magyarok nem kvázi magyarok kvázi állampolgársággal, és miután megtapasztalták a Gyurcsány-féle nemzetárulást, pontosan tudják, hogy mit jelent, ha nemzeti kormány van Magyarországon. 
semjén
Fotó:  MTI
Továbbra is Békés megye az élen

11 óráig Békés megyében a választók 28,03 százaléka szavazott. A legkisebb arányban Borsodban járultak az urnákhoz (23,34 százalék). Budapesten 25,01 százalékos a részvétel. 

szavazás
Fotó:  MTI
11 órára már a választók több mint negyede leadta a voksát

A választásra jogosultak 25,77 százaléka szavazott 11 óráig. Négy éve a részvétel magasabb volt, megközelítette a 30 százalékot. A gyermekvédelmi népszavazáson a jogosultak 25,46 százaléka vett részt.

Kizárják az adatrögzítést 

A 10 243 szavazatszámláló bizottság tagjai a szavazóhelyiségben, a szavazás alatt csak a hivatalos választási iratokat és a helyi választási irodától kapott tollat használhatják. 

Már 225 ezer levélszavazatot leadtak a választópolgárok

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az országgyűlési képviselők választásán és a vele egy napon rendezett népszavazáson csak levélben szavazhatnak, és csak akkor, ha március 9-éig felvetették magukat a névjegyzékbe. Ezt több mint 456 ezren tették meg.

Az NVI vasárnapi adatai szerint már több mint 225 ezer levélszavazatot leadtak a választópolgárok: 34 600-at közvetlenül, levélben juttattak el az NVI-hez, több mint 190 ezret pedig a külképviseleteken adtak le.

Az NVI hétfőtől ellenőrzi a beérkezett levélszavazatok választót azonosító nyilatkozatait. Az NVI nem teszi közzé, hány azonosító nyilatkozatot ellenőrzött, csak azt, hogy eddig 140 460 érvényes szavazási iratot találtak. Szerbiából több mint 39 ezer, Romániából csaknem 52 ezer érvényes szavazási irat érkezett már vissza az NVI-hez.

A szavazás napján a választópolgárok még leadhatják levélszavazatukat a külképviseleteken a külképviseleti szavazás ideje alatt (általában 6 és 19 óra között), valamint Magyarországon a 97 egyéni választókerületi székhelyen is, 6 és 19 óra között. 
mti
Fotó:  MTI
Márki-Zay Péter is szavazott

"Minden egyes szavazat számít. Egy szavazat eldönthet egy körzetet és egyetlen körzet eldönthet egy választást" – fogalmazott az ellenzéki miniszterelnökjelölt a voksolást követően.

márki
Fotó:  MTI
Áder János is leadta a szavazatát

Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita a Zugligeti Általános Iskolában kialakított szavazókörben voksolt.

áder
Fotó:  MTI
Sokan szavaznak Lázár és Márki-Zay választókerületében 

Csongrád-Csanád megyében reggel kilenc óráig a részvételi arány 11,13 százalék volt, viszont  a 4-es számú választókerületében, ahol Márki-Zay Péter és Lázár János csap össze, kiugróan magas, 13,29 százalékos a részvétel. 

Békés megyében a legaktívabbak a választók

9 óráig a legmagasabb részvétel Békés megyében mutatkozott (11,43 százalék). Legkevesebben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében járultak az urnákhoz (9,09 százalék). Budapesten a jogosultak 9,61 százaléka szavazott.

szavazás
Fotó:  MTI
Alacsonyabb a részvétel, mint négy éve

Kilenc óráig a szavazásra jogosultak 10,31 százaléka szavazott. Négy éve ez az arány 13,17 százalékos volt. A gyermekvédelmi népszavazáson eddig az időpontig a jogosultak 10,17 százaléka vett részt.

 

Orbán Viktor már leadta a voksát

"Ez egy furcsa választás, például április 3-án esik a hó. Ráadásul a háború és a béke kérdése is részévé vált a kampánynak.

A mi álláspontunk világos, mi a béke és a biztonság garantálásának oldalán vagyunk.

Az ellenfeleinket veszélyesnek látjuk, ezért arra kértünk mindenkit, hogy szavazzanak a békére és a biztonságra" - nyilatkozta újságíróknak Orbán Viktor a voksolást követően. 

Pest megyében szavaztak a legtöbben

A megyék közül hét óráig Pest megyében volt a legmagasabb a szavazói hajlandóság - 2,04 százalék. A legkevesebben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében járultak az urnákhoz: 1,54 százalék. (MTI)

Az első órában kevesebben szavaztak, mint négy éve

Az első órában a választásra jogosultak 1,82 százaléka, azaz 139 667-en járultak az urnákhoz. A gyermekvédelmi népszavazáson a jogosultak 1,79 százaléka vett részt 7 óráig.

A Fidesz és a VMSZ sikerét várja a Szövetség MKP Platformja
Milyen sorrendben jönnek majd az eredmények?

A szavazatszámláló bizottságok először az országgyűlési választások eredményét összesítik, majd a népszavazás szavazólapjait számoljak össze. Vagyis az eredmények közlése is ebben a sorrendben történik majd.

Fotó:  MTI
Várjuk az első részvételi adatot

A Nemzeti Választási Iroda a korábbi választásokon kétóránként, először reggel hét óra után közölt friss részvételi adatot. Hamarosan megtudjuk, reggel hét óráig hány választó adta le voksát. 

magyar választás
Fotó:  MTI/Kovács Tamás
Ezt jósolják a közvélemény-kutatók
Nézőpont Intézet
Fidesz-KDNP: 119
ellenzéki összefogás: 79
német nemzetiségi jelölt: 1
Társadalomkutató
Fidesz-KDNP: 123
ellenzéki összefogás: 69
Mi Hazánk: 6
német nemzetiségi jelölt: 1
Medián 
Fidesz-KDNP: 128
ellenzéki összefogás: 71
Választási kisokos
  • A 3154 településen és 23 budapesti kerületben kialakított 10 243 szavazókör reggel 6 órakor nyit, és este 7 óráig várják az urnákhoz a választásra jogosult 7,7 millió választópolgárt. A 145 külképviseleten 65 ezer választópolgár adhatja le voksát, 456 ezer, magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választó pedig levélben szavazhat.
  • Ugyan először zajlik egyszerre parlamenti választás és országos népszavazás, de a szavazatszámláló bizottságok először az országgyűlési választás szavazólapjait számlálják össze, így az előzetes eredmények ismertetése röviddel az urnazárás után megkezdődik a www.valasztas.hu oldalon, és este 11 óra körül már magas feldolgozottsági adatok várhatók.
  • Az országgyűlési képviselők választása egyfordulós, de a választópolgároknak két szavazatuk van: voksolhatnak arra, kit szeretnének az egyéni választókerületükben (ebből 106 van) képviselőnek, a másik íven pedig arról dönthetnek, hogy melyik pártot támogatják.
  • Tizenkét nemzetiség több mint 41 ezer választója azonban - akik kérték, hogy nemzetiségi választóként vehessenek részt a választáson - nem pártlistára, hanem nemzetisége listájára voksolhat. Az Országos Roma Önkormányzat közgyűlése a határidő lejártáig nem tudott megállapodni a jelöltekről, ezért az önkormányzat nem állíthatott nemzetiségi listát a választásra.
  • Azok a jelöltek indulhattak az egyéni választókerületben, akik összegyűjtöttek 500 érvényes ajánlást. A 106 egyéni választókerületben 663 egyéni jelölt indul, közülük 34 független. A választáson nincs érvényességi küszöb: az a jelölt nyeri a mandátumot, aki a legtöbb szavazatot kapta (relatív többség), függetlenül attól, hányan mentek el voksolni.
  • Az országos listáról 93 mandátumot osztanak szét, a listára adott szavazatok és a töredékszavazatok arányában. Az a párt állíthatott országos listát, amely legalább 14 megyében és a fővárosban, legalább 71 egyéni választókerületben állított jelöltet; két párt közös egyéni választókerületi jelöltek alapján közös pártlistát állíthatott. Az országos pártlistás szavazólapon hat pártlista szerepel.
  • Az áprilisi országgyűlési választáson a külföldön tartózkodó választópolgárok Magyarország 145 külképviseletén (nagykövetségén és főkonzulátusán) akkor szavazhatnak, ha jelentkeztek a külképviseleti névjegyzékbe; ezt több mint 65 ezren tették meg. Négy évvel ezelőtt 58 ezer választó szerepelt az országgyűlési választáson a külképviseleti névjegyzékben. (Sanghajban a koronavírus-járvány miatt nem lehet megtartani a külképviseleti szavazást)
  • Az a választópolgár, aki a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, de Magyarország egy másik településén (vagy budapesti kerületben) élni akar a választójogával, átjelentkezéssel szavazhat, ezt csaknem 158 ezren jelezték előre. Az átjelentkezéssel szavazó választópolgár is a lakóhelye szerinti választókerület jelöltjeire szavaz. Négy évvel ezelőtt 200 ezren jelezték, hogy nem a lakóhelyükön kívánnak voksolni. Azok a választópolgárok, akik nem a lakóhelyükön szavaznak az országgyűlési képviselők választásán és a népszavazáson zöld borítékot kapnak a szavazatszámláló bizottságtól, ebbe kell belehelyezniük a kitöltött szavazólapjaikat. Nagyon fontos, hogy a borítékot - mivel az "utazni fog" a választópolgár lakóhelye szerinti választókerületbe - lezárják.
választás
Megnyitottak a szavazókörök
Fotó:  MTI
  • Az április 3-ai választáson az országos pártlistára levélben szavazhat az a 456 ezer, magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgár is, aki kérte felvételét a névjegyzékbe. Közülük közel 220 ezren már leadták szavazatukat: azt vagy postán juttatták vissza a Nemzeti Választási Irodához, vagy a külképviseleteken adták le.
  • Listát állított az országgyűlési választásra (a roma kivételével) 12 országos nemzetiségi önkormányzat is, ez azt jelenti, a roma kivételével minden nemzetiségnek lesz szószólója az új Országgyűlésben. Ha egy nemzetiség megszerzi az országos listás mandátum megszerzéséhez szükséges szavazatszám negyedét, szavazati joggal is rendelkező képviselőt küldhet az Országgyűlésbe. 2018-ban 23 831 szavazatra volt szükség a kedvezményes mandátumhoz, a német nemzetiség listájára ennél több szavazat érkezett, így képviselőt küldhetett az Országgyűlésbe.
  • A választás egyéni választókerületi eredményét a külképviseleteken, valamint a levélben leadott szavazatok hazaszállítása és megszámlálása után, április 9-én állapítják meg, az országos listás eredményt pedig legkésőbb április 22-én.
  • Vasárnap tartják a kormány által kezdeményezett gyermekvédelmi népszavazást is. Az Országgyűlés november 30-án rendelte el a kormány által kezdeményezett népszavazást. A négy kérdés úgy szól: "Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek köznevelési intézményben a szülő hozzájárulása nélkül szexuális irányultságokat bemutató foglalkozást tartsanak?", "Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?", "Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek fejlődésüket befolyásoló szexuális médiatartalmakat korlátozás nélkül mutassanak be?", "Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek a nem megváltoztatását bemutató médiatartalmakat jelenítsenek meg?"
  • Az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott. A népszavazással hozott döntés az Országgyűlésre a népszavazás napjától számított három évig kötelező.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.