2021. szeptember 29., 11:20

"Keményen neki kell menni a kárpátaljai magyar kisebbségnek" - nyílt uszítás az ukrán-magyar gázvita miatt

Újabb konfliktus terhelte meg a magyar-ukrán viszonyt miután hétfőn Moszkva és Budapest olyan gázmegállapodást írt alá, amely Ukrajnát megkerülve biztosítaná a magyar gázellátást. Az ukrán kormány élesen bírálta a megállapodást, Kijev azt ígéri, az Európai Bizottságnál támadja meg a szerződést. Az alig kétnapos ügynek, már most látszik, a kárpátaljai magyarság ihatja meg a levét. 

földgáz
képünk illusztráció
Fotó: TASR/AP

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán számolt be a "történelmi megállapodásról", amely, mint írta, "hosszútávon biztosítja (...) a rezsicsökkentés vívmányainak megőrzését". Az ukrán fél, gazdasági érdekeit féltve, szinte azonnal jelezte, az Európai Bizottságnál támadja meg a magyar állam a Gazprommal kötött szerződését. Budapest az igen hirtelen és agresszív lépésre válaszul kedden bekérette az ukrán nagykövetet. Szijjártó hangsúlyozta, különösen barátságtalannak ítélik a kijevi döntést azok után, hogy a magyar állam vakcinák tízezreivel és lélegeztetőgépek tucatjaival támogatta az ukrán járványvédekezést.

A szerződés lényege (és ez az, ami nem tetszik Ukrajnának), hogy az évi 4,5 milliárd köbméteres orosz gázimport két útvonalon érkezik majd Magyarországra. 3,5 milliárd köb Szerbia felől a néhány napon belül üzembe álló szerb interkonnektoron keresztül, illetve egymilliárd köbméter Ausztria felől. A megállapodás 15 évre szól. A magyar külügy szerint az 1995-ben kötött, most lejáró szerződésekkel szemben ezúttal jóval olcsóbban jut majd földgázhoz a magyar állam.

A külügyminiszter szerint az ukrán fél reakciója tulajdonképpen Magyarország "szuverenitásának megsértésére tett kísérlet", s a magyar állam "kikéri magának" a lépést. 

Sajnos nem kellett sokáig várni, hogy a legfeljebb a diplomáciai térbe és nemzetközi fórumokra tartozó konfliktus (pontosabban oda sem, hiszen a magyar állam, az EU más tagállamaihoz hasonlóan azzal köt szerződést, akivel akar) az "alsóbb" szinteken is lecsapódjon. Az oroszok elől Európába és az észak-atlanti szerződés ölelő karjaiba vágyó ukrán vezetés, ha a (kárpátaljai) magyarokról van szó, mintha hajlamos lenne megfeledkezni a nyugati értékekről (már, ha ezek jelentenek még egyáltalán valamit). 

Portálunkon több alkalommal is foglalkoztunk a kárpátaljai magyarokat ért atrocitásokkal, illetve az ukrán rezsim hol burkoltan soviniszta, hol meg nyíltan elnyomó politikájával. Tavaly decemberben számoltunk be például arról, hogy egy kelet-ukrajnai(!) bíróság döntésére hivatkozva razziáztak több kárpátaljai magyar intézményben, sőt, Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökének lakását is átkutatták. Akkori interjúalanyunk, Darcsi Karolina, a párt politikai titkára arról mesélt, a razziák során történelmi térképeket is lefoglaltak a magyar irredentizmus bizonyítékaként. Hogy a magyar kisebbség tagjait hányszor éri halálos fenyegetés ilyen-olyan ukrán szélsőséges gittegyletek részéről szinte már beszámolni is felesleges, annyira mindennapossá vált az ilyesmi.

Szijjártó kedden Strasbourgban az ukrán sajtó kérdéseire is válaszolt. Érdemes megnézni a videót!

"Magyar diaszpóra"

A friss gázvita kapcsán mindössze két napot kellett várni az első ostoba, sovén megjegyzésre, amelyet ezúttal a Ternopil (a megye székhelyének korábbi, ismertebb neve Tarnopol) Megyei Tanács elnöke, Mihajlo Holovko szállított. A karpat.in.ua hírportál beszámolója szerint Holovko egy tévéműsorban kijelentette, 

akinek olyan partnerei vannak, mint a magyarok, annak tulajdonképpen ellenségre sincs szüksége. 

Holovko kifejtette, nem elég csak bekéretni Magyarország kijevi nagykövetét, komolyabb lépésekre van szükség. Szerinte az ukrán hatalom kezében kiváló ütőkártya lehet a nagyjából 125 ezres kárpátaljai magyarság (Holovko szerint "magyar diaszpóra"). 

A tanácselnök mondandóját azzal zárta, 

keményen neki kell mennie a kárpátaljai magyar kisebbségnek.

A fenti mondatokat önmagukban felesleges túlértékelni, nem a kijevi kormány hivatalos álláspontjáról van szó, ostoba megjegyzéseknél egyelőre többről nem beszélhetünk, bár a forradalom óta egyre erősödő ukrán sovinizmust nem szabad félvállról vennünk. Azt azonban jól példázzák Holovko szavai, mennyire óvatosan kell kezelnünk az ukrán-magyar kapcsolatokat. Szijjártóék előtt rendkívül nehéz feladat áll, hiszen a helyi magyar kisebbség, ezt a tanácselnök bizony jól látja és tudja nyilván Kijev is, kiváló "eszköz" az ukrán hatalom kezében. Az ukrán NATO-csatlakozási folyamatok blokkolásával akad Budapestnek is ütőkártyája, veszítenivalóból, kárpátaljai testvéreink miatt, sajnos nekünk van több!

Gazprom és az EU: Hogy mennyire fontos Európa szempontjából az orosz gázellátás, jól szemlélteti az alábbi néhány adat. Az EU éves földgázfelhasználása tavaly nagyjából 400 milliárd köbméter körül állt meg, a beérkezett földgáz 48(!) egyetlen helyről jött az EU-ba, Oroszországból (a második helyen a norvég import áll, 24%-kal). Ez várhatóan nem, hogy nem változik 2021-ben, az arány csak tovább borul, hiszen az idei év első hét hónapjának orosz földgázimportja 23%-kal nőtt a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.