2020. május 3., 14:49

Így térképezik fel országos kutatással a magyarországi járványügyi helyzetet

Országos lefedettséggel reprezentatív szűrővizsgálatot indít a négy magyarországi orvosképző egyetem: a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem. Kiemelt céljuk, hogy a járvány lefolyását megfigyelve tudják a lehető leghatékonyabban megvédeni a magyar emberek egészségét az új koronavírus ellen.

Sebestyén Andor
Dr. Sebestyén Andor
Fotó: YouTube

A napokban kapnak értesítést azok, akik pár vizsgálattal hozzájárulhatnak ahhoz, hogy adatalapon lehessen minden járvánnyal kapcsolatos döntést előkészíteni – tájékoztatott a Pécsi Tudományegyetem. A szűrővizsgálaton résztvevőket tudományos megalapozottsággal, statisztikai szempontok alapján választották ki.

Az átfogó szűrővizsgálatok reprezentatív minta alapján, csaknem 18 ezer ember bevonásával kezdődtek május 1-jén az országban. A vizsgálatok célja, hogy a szakemberek pontos képet kapjanak a járvány kiterjedéséről és a koronavírussal fertőzöttek valós számáról.

A szakemberek az eredmények alapján egy országos klinikai epidemiológiai tanulmányt készítenek, amiben választ kaphatunk az alábbi néhány fontos kérdésre:

- mekkora a vírusfertőzöttek valós száma Magyarországon,
- hányan betegedtek meg eddig összesen,
- hányan szerezhettek immunitást a vírussal szemben,
- és hányan lehetnek a szinte tünetmentes vírushordozók.

A szűrővizsgálatot az év folyamán többször is elvégezhetik majd, ami a járvány és a fertőzések dinamikájáról is értékes információkat biztosít.

A levett mintákból PCR vizsgálatokkal megállapítjuk a vírus esetleges jelenlétét a szervezetben, illetve további vizsgálatokkal az immunrendszer válaszáról is kaphatunk információkat, melyek összességében az ország átfertőzöttségéről adnak képet"

 – mondta dr. Sebestyén Andor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának elnöke. A tudományos adatok létfontosságúak a járvány sikeres leküzdésében, az egészségügyi ellátórendszerünk működése során és a megalapozott döntések meghozatalában is.

A szakember hozzátette: Nagyon fontos, hogy a meghívóval rendelkező állampolgárok a szűrővizsgálaton részt vegyenek, ugyanis egyrészt megtudhatják, hogy elkapták-e a fertőzést, vagy már átestek rajta, másrészt nemcsak magukat, hanem egy egész csoportot képviselnek, így hozzájárulnak a járványügyi helyzet feltérképezéséhez, a megelőző járványügyi intézkedések megalapozásához, összességében az ország egészségének javításához.

Egyes településekre szűrőbusszal érkeznek az egyetemek munkatársai, de az Országos Mentőszolgálat szakemberei is segítenek.

Maga a vizsgálat vérvételből, valamint száj- és orrgaratból pálcikával vett mintavételből áll"

 – tájékoztatott dr. Sebestyén Andor. A kérdőíves felmérés telefonon keresztül történik, online módon is kitölthető, vagy elvégezhető  a szűrővizsgálatkor; és nagyon fontos a minél nagyobb arányú részvétel a meghívott személyek részéről! 

A kutatás elvégzésére kettő hét áll rendelkezésre, az első értesítéseket május elsején kapták kézhez a kiválasztottak. 

A Pécsi Tudományegyetem Baranya, Somogy, Tolna, Zala és Vas megyében közel tíz mobil csapattal dolgozik, a helyi egészségügyi intézmények munkatársaival együttműködve.

A 14 év alattiak és az idősotthonok lakói nem részesei a vizsgálatnak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.