Ferencz Orsolya: Magyarország képes űrhajós-válogatásra és -kiképzésre
Magyarország képes űrhajós-válogatásra és -kiképzésre is - jelentette ki Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos csütörtökön Budapesten.

A világűrről folytattak kerekasztal-beszélgetést a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) szervezésében az Óbudai Egyetemen.
Ferencz Orsolya az Üzlet és technológia - Mit keresnek a magyarok a világűrben? című rendezvényen azt mondta: Magyarország az alapító országok között van, ha azt nézzük, hogy az űrtudományokat miként indította el az emberiség.
A magyarországi űrstratégia elindítására emlékeztetve kiemelte: újraépítették ezt a szakpolitikát, emellett fontos pillanat volt, amikor 2021-ben a magyar kormány jóváhagyta a Hungarian to Orbit (HUNOR) programot, így elindulhatott egy újabb magyar nemzeti kutató-űrhajós program a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére. A magyar partnerek közül kiemelte a HUN-REN kutatóközpont-hálózatot, a Semmelweis Egyetemet, a Magyar Honvédséget és a Terrorelhárítási Központot.
Jelezte azt is: az űrhajósokat sok szempont szerint kellett értékelni, folyamatosan nemzetközi szakemberekkel és szervezetekkel közösen dolgoztak. A program egyik áldásos hatásának nevezte, hogy sok szakember tudott tapasztalatokat gyűjteni, ami által a nemzetközi térben is elmondható, hogy Magyarország képes űrhajós-válogatásra és -kiképzésre is.
A másik fontos hozadék a program tudományos tartalma. Ha itt akarjuk tartani "a kiművelt emberfőket", akkor olyan feladatokat kell nekik adni, olyan kihívásokat, amelyekben megtalálják a saját kutatási céljaikat, lehetőségeiket - vélekedett Ferencz Orsolya, kiemelve: a szakemberek rendkívül sokat tanulnak a program során.