A Csallóköz Natúrpark is támogatja a legnagyobb székelykapu megépítését
Pénteken a somorjai városházában került sor a Csallóköz Natúrpark éves közgyűlésére.

A résztvevőket elsőként Hervay Rozália, a natúrpark elnöke köszöntötte. A Csallóköz Natúrparkot 2020. augusztus 26-an Somorja polgármestere, Orosz Csaba, a Szlovákiai Közgazdász Társaság elnöke, Hervay Rozália, illetve a Somorjai Régiófejlesztési Központ igazgatója Tuba Lajos alapította.
Jelenleg 33 tagja van a szervezetnek, ebből 19 a Dunához szorosan kötődő csallóközi település, a továbbiak szervezetek, vállalkozók. A somorjai közgyűlésen a tagok jóváhagyták egy újabb önkormányzat, Illésháza csatlakozását.
A beszámoló után a tagok aláírták a Sokorói kapu, az összetartozás szimbólumaként épülő székelykapu támogatási nyilatkozatát, amelyet ünnepélyes keretek között át is adtak a Sokorói Tájegység Egyesülésnek.
A Sokoró Kapuja 10,5 méteres magasságával és 15,7–16 méteres szélességével minden idők legnagyobb székelykapuja lesz. A kezdeményezés védnökei olyan jeles egyházi személyiségek, mint Böjte Csaba és Hortobágyi Cirill pannonhalmi főapát.
Az építmény részeként hatvannégy vármegye hatvannégy címere lesz látható. A történelmi jelentőségű kapunak a Sokoró dombság szívében található Sokorópátka ad otthont majd. Az út fölött átívelő kapu mellett egy olyan park kerül kialakításra, amely az arra járó vándor számára nem csupán pihenőhelyként szolgál, de a térség természeti és kulturális kincseit is be tudja mutatni. A térségben honos ősi gyümölcsfák oltványaival szegélyezett kertben kialakított pajtaszerű épület egyszerre jelent színpadot az ide szervezett kulturális előadások idején, és válik kápolnává az Istentiszteletek idején.
„A tagjaink immár a szervezet megalakuláskor fontosnak tartották az együttműködést és a nemzeti értékek megőrzését, mert a lehetőségek tárházát látták benne. Az összefogás, együttműködés az egyik lehetséges eszköze lehet olyan határon átnyúló, történelmi szellemiséggel megvalósuló rendezvénynek, amely kifejezi a közösségek összetartozását, közös történelmi múltját, vagy akár a kulturális, természeti értékek megőrzésének közös feladatait” – mondta el ennek kapcsán Hervay Rozália portálunknak.