Változó járulékok az év közepén
Az egyéni vállalkozók számára nem csupán az év eleje, hanem az év közepe is változásokat hoz a kötelező járulékfizetésben. Mire kell felkészülniük és milyen további kiadások várhatnak rájuk?

Egyes elemzések szerint Szlovákiában túl sok az egyéni vállalkozó, de a valósághoz közelebb vagyunk, ha azt mondjuk, hogy kényszervállalkozó. A pénzügyminisztérium idei becslése szerint több mint 100 ezer fiktív egyéni vállalkozó lehet az országban és számuk folyamatosan növekszik. Bár valójában nem vezetnek vállalkozást, úgy dolgoznak, mint az alkalmazottak, egy helyen, csak fizetés helyett számlákat állítanak ki.
A cégek így csökkentik költségeiket, és tisztességtelen versenyelőnyt teremtenek, derült ki a tavasszal megjelent elemzésből. Ha Szlovákiában sikerülne legalább az Unió átlagára vinni a fiktív egyéni vállalkozók arányát, azzal az állam évi 177–251 millió euró közötti összeget nyerhetne adó- és járulékfizetés formájában, vélik a minisztériumban.
A munkaügyi tárca ennek érdekében változásokat ígér, lehet, már a jövő évtől. Az egyéni vállalkozók jelentős része viszont már nyáron is módosítások elé néz, és ezek a szociális biztosítóval szembeni járulékfizetési kötelezettségekkel kapcsolatosak.
Ők október 21-ig kapják meg hasonló formában a tájékoztatást az új biztosítási díjról, amelyet majd november 8-ig kell befizetniük. Ezzel is három hónapot nyernek, s ha valakinek a 2023-as gazdasági eredménye jobb volt, mint a 2022-es, akár a járulékfizetés optimalizálása miatt is választotta vélhetően a későbbi adóbevallási időpontot. Ettől függetlenül novembertől már a várhatóan magasabb biztosítási díjat kell havonta átutalnia.
2024. július 1-jétől azoknak a természetes személyeknek kell kötelezően szociális biztosítást fizetniük, akik a 2023-as naptári évben 7824 eurónál magasabb jövedelmet értek el a vállalkozásukból, vagy egyéb önálló tevékenységből, és nem kértek halasztást az adóbevallás benyújtására.
A 2024-es naptári évben a kötelezően biztosított egyéni vállalkozókra a havi minimum 652 eurós elbírálási alap vonatkozik, ebből jön ki az éves 7824 euró, illetve a havi 216,13 euró. Az öregségi vagy korkedvezményes nyugdíjban részesülő egyéni vállalkozóknál a havi díj összege 177,01 euró, mivel rokkantbiztosítási díjat nem fizetnek.
A másik véglet a maximális havi elbírálási alap. A 2024-es naptári évben ez az összeg 9128 euró, az ebből kiszámított havi biztosítási járulék 3025,93 euró.
Az első adóbevallás benyújtását követően a havi előlegek összege a ténylegesen elért adóalap összegéhez igazodik, vagyis a bevallott jövedelem függvénye. A gyakorlatban sokszor meglepődnek a vállalkozók az éves egészségbiztosítási elszámolás eredményén, különös tekintettel az egészségbiztosítási hátralék esetleges nagyságán. Ez akkor fordul elő, amikor az egyéni vállalkozó év közben minimális járulékot fizet, de a benyújtott adóbevallásában a jövedelme és az adóalapja jóval magasabb, így a befizetett előlegek nem elegendőek. Az elszámolás után tehát a hátralékot is be kell fizetni.