2021. augusztus 10., 14:00

Rengeteg pénzt kerestek a nagy élelmiszerüzletek a koronaválság alatt

Miközben könyvtárakat megtöltő mennyiségű szakirodalom tárgyalja már a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság jelentette kihívásokat, vannak iparágak és vállalatok, amelyeknek tulajdonképpen még jól is jött a recesszió. A szlovákiai áruházláncok például kifejezetten jól kerestek, volt, amelyik rekordbevételeket ért el a válság alatt.

Fotó: TASR

Habár eddig nem minden áruházlánc tette közzé 2020-as gazdasági kimutatásait, az már most látszik, egyikük sem járt rosszul a koronavírus-járvánnyal, legalábbis pénzügyi szempontból. A Tesco, a Lidl és Kaufland adatai egyelőre nem ismertek, de a Billa példájából kiindulva, amely 10 millió eurónál is több nyereséget könyvelhetett el 2020-ban, valószínűleg nem kell bosszankodniuk. 

Az aktuality.sk cikke szerint a Billa 400%-os nyereségnövekedést realizált, de az összes többiüzletlánc is komoly bevételnövekedéssel számolhatott.

A COOP Jednota érsekújvári leágazása például 2,1 milliós gazdasági eredményt produkált 2020-ban, 44%-kal többet mint egy évvel korábban, de jól ment a drogérialáncoknak is, a német DM például 5 milliós nyereséget könyvelhetett el. Úgy a Billa, mint a Jednota COOP vagy a DM esetében rekordbevételekről van szó! Apró érdekesség, hogy az az egyetlen áruházlánc, a Terno, amely idén veszteséggel zárt, még az is jól jött ki a koronavírusjárványból, hiszen míg 2019-ben 10,5 milliós veszteséget mutatták az Excel-táblázatok, 2020 végén már "csak" 5,6 milliós veszteséget voltak kénytelenek megmagyarázni a vezetőségnek.

A sors furcsa fintora, hogy a járvány alatt az összes áruházlánc tiltakozott a korlátozások ellen, mondván, csődközeli állapotba sodródnak miattuk. Emlékezhetünk, volt olyan időszak, amikor csak élelmiszereket, illetve drogériát árulhattak, a gyermek- vagy ruházati osztályaikat kénytelen voltak lezárni. Azzal érveltek, igaz ugyan, hogy több a vásárló, több a bevétel, ugyanakkor kiadásaik is jelentősen megnőttek, ráadásul az emberek jórészt a kis haszonkulccsal bíró árukat veszik. Mostanra kiderült, korai volt félreverniük a harangokat. 

Martin Krajčovič, egy szakági érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a rekordbevételek elsősorban a vendéglátóhelyek zárva tartásának voltak köszönhetőek. Mivel sem kávézni, sem ebédelni, vacsorázni nem lehetett sehol, így az emberek élelmiszerüzletekben költötték el a pénzüket, mindenki otthon evett, a hozzávalókat pedig jellemzően kiskereskedelmi üzletláncokban szerezték be - vonta le nem különösebben viharos következtetését a szakember.

Hogy a kiskereskedelmi konjunktúra meddig tartható, egyelőre kérdéses. Az aktuality.sk által megkérdezett iparági elemzők nem kívántak jóslásokba bocsátkozni ezzel kapcsolatban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.