Pénzügyminisztérium az idei évre 7,2%-os gazdasági teljesítménycsökkenéssel számol
A szlovák gazdaság 7,2% -kal esik vissza ebben az évben, feltételezi a Pénzügyminisztérium (MF) a szerdán közzétett makroprognózisban. Ennek okaként az új koronavírus pandémiáját és fékezésáre vezetett intézkedéseket jelölték meg. A gazdaság fokozatos fellendülését várják már az év második felében, és a következő évre 6,8% -ra becsülik a gazdaság fellendülését.

A Pénzügy-politikai Intézet (IFP) alapforgatókönyvében feltételezi, hogy
a szlovák gazdaság és külföldi kereskedelmi partnereinek aktivitásai két hónapig jelentősen visszafogottak maradnak.
- írja az intézet az előrejelzése megjegyzésében.
A válság előtti teljesítményt várhatóan 2021 végére fogja elérni a szlovák gazdaság. Az IFP ugyanakkor rámutat arra is, hogy továbbra is magas a jövőbeni fejleményekkel kapcsolatos bizonytalanság. A világjárvány elhúzódása vagy a második negyedévben történő visszatérése elmélyítené a recessziót.
A gazdaságot a prociklikus beruházások, a külföldi kereslet hiánya és a korlátozott belföldi fogyasztás fogja visszahúzni.
- közelítette meg az IFP. A bevételi részt viszont a kormányzati intézkedések részben ellensúlyozzák.
A foglalkoztatás az előrejelzés szerint 2020-ban erőteljesen csökkenni fog, és 88 000 munkahely fog eltűnni a munkaerőpiacról.
Az emberek elsősorban a olyan szolgáltatási ágazatokban veszítik munkahelyüket, mint például az idegenforgalom, a vendéglátás, a kiskereskedelem vagy a közlekedés, de várható ez az iparban és az építőiparban is. A rövid távú munkát támogató kormányzati intézkedések, a kurzarbeit fékezni fogja a munkanélküliség növekedését. Nélküle jelentős elbocsátások következnének be, és a munkanélküliség közel 20 000-rel magasabb lenne - feltételezi az intézet.
A munkanélküliségi ráta a becslések szerint 2020-ban 8,8% -ra emelkedik.
Az elkövetkező években csökkenni fog, de a válság előtti szint felett marad. Az IFP a munkaerőpiac fellendülését várja az év második felében, ám csak fokozatosan.
Az átlagbér növekedése idén 1,6% -ra lassul.
Fejlődését vissza fogja az ápolói és betegségi ellátások sok kedvezményezettje, valamint a részmunkaidőért járó alacsonyabb bérek. A reálbér stagnál a gazdasági visszaesés miatt.
Az előrejelzése szerint az infláció 2020-ban 1,7% -ra lassul.
- mondta az IFP.
Jövőre az áremelkedés várhatóan majdnem nullára csökken.
Az alacsony olajárak és a jövőbeni energiaárakkal kapcsolatos szerződések fejlődése előrevetíti a szabályozott energiaárak jelentős visszaesését. Ehhez társul a szolgáltatások és az áruk áremelkedésének lassulása a gazdasági visszaesés és a jelentős lehűlése miatt.
- mondja az IFP.