2020. november 13., 13:29

Óriási bajban a vendéglátósok, az önkormányzatokhoz fordulnának segítségért

Közmondásos, sokat hangoztatott tény, milyen érzékenyen érintette a koronavírus a vendéglátóipart. A gasztroszektor a csőd szélén táncol, csak minimális enyhülést jelent, hogy menüztetéssel, házhoz szállítással némileg mérsékelni tudják terheiket.

Fotó: pixabay.com

Egy korábbi felmérés szerint a járvány első hullámakor szokásos bevételeik nyolcvan százalékát elvesztették a vendéglátósok. Nincs az a kormányintézkedés, amely ezt kompenzálni tudná, a támogatás legfeljebb arra volt elegendő, hogy átvészeljék a kritikus időszakot.

Most azonban itt az újabb!

A gasztroszektor egyik érdekvédelmi szervezete a napokban jelentette be, számításaik szerint szeptember óta 75%-kal csökkentek a vendéglátóhelyek bevételei. Az ok világos, a korlátozások miatt csökkent a forgalom, amelyik étterem nem rendelkezik fűthető terasszal vagy nem szállít házhoz, az gyakorlatilag kénytelen volt bezárni.

A szervezet illetékesei most nyílt levéllel fordultak a Szlovákiai Városok Uniója (ÚMS), illetve a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetsége (ZOMS) elnökségéhez, hogy legalább azzal segítsenek, 

szimbolikus összegre csökkentik a vendéglátóhelyekre kirótt "teraszadót", illetve az ingatlanadót.

A szakemberek szerint kritikus a helyzet, a vendéglátóhelyek 60%-a kölcsön vagy kormánytámogatás híján csődbe fog menni, ráadásul januártól sok helyütt emelkedett az ingatlanadó is. 

A témával kapcsolatban megkerestük Őry Pétert, Csallóközcsütörtök polgármesterét, aki elmondta a teraszadó a kisebb önkormányzatokat alig-alig érinti, ugyanakkor a nagyvárosokban, Pozsonyban, Kassán komoly bevételt jelent az egyébként is szorult helyzetben lévő önkormányzatoknak. Őry úgy fogalmazott, abszolút megérti ugyanakkor a vendéglátóipar aggályait is, a teraszadó igen komoly összeget emészt fel, de arra hívta fel figyelmünket, az ingatlanadó teljes elengedésére tulajdonképpen lehetőség sincsen, ahhoz törvényi változásokra lenne szükség, az adótörvény ugyanis világosan kimondja, mely intézmények (például kórházak vagy templomok) mentesülhetnek alóla. A polgármester szerint az ingatlanadó csökkentésével már lehetne játszani, azonban itt a különböző helyi illetékek összehangolására kell különös tekintettel lennie a településvezetőknek. A dolog tehát egyáltalán nem arról szól, az önkormányzat egyik napról a másikra elengedi az illetékek és adók egy részét.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.