Mutatjuk, miként alakulhatnak az üzemanyagárak az előttünk álló időszakban
Az autósok egyik legszorongatóbb kérdése hónapról hónapra ugyanaz. Vajon mennyibe kerül majd a következő tankolás? Szlovákiában az üzemanyagárak változása nemcsak a pénztárcákat, hanem a gazdaság szinte minden rétegét érinti. A következő időszak kilátásai sem adnak egyértelmű választ, a globális hatások, geopolitikai feszültségek és hazai szabályozások miatt az árak alakulása több irányt is vehet.

A világpiaci olajár továbbra is a legnagyobb befolyásoló tényező. A Brent típusú nyersolaj ára az utóbbi hónapokban 80 és 90 dollár között ingadozott hordónként, de az elemzők nem zárják ki, hogy 2025 őszére akár a 100 dolláros szintet is megközelítheti, különösen, ha a Közel-Keleten tovább fokozódik a feszültség, vagy ha Oroszország – a világ egyik legnagyobb exportőre – újabb exportkorlátozásokat vezet be.
Az OPEC+ országok döntései továbbra is kulcsfontosságúak, ha a kitermelést csökkentik, az automatikusan felfelé hajtja az árakat. Ezzel szemben a globális kereslet lassulása, különösen Kínában, enyhítheti a nyomást.
Szlovákiában az üzemanyagárakra nemcsak a világpiaci árak vannak hatással, hanem a jövedéki adó, az áfa, valamint a forinttal és euróval szembeni árfolyamváltozások is. A jövedéki adó jelenlegi szintje – amely az Európai Unió minimumszintje fölött van – várhatóan nem fog változni 2025-ben, bár egyes szakértők szerint az államháztartási hiány miatt a kormány akár emelést is fontolóra vehet.
A hazai piac legnagyobb szereplője, a Slovnaft (a MOL-csoport tagja), szintén meghatározó. Az ő árazási gyakorlata és finomítói kapacitása, valamint a Dunai Finomító karbantartásai is befolyásolhatják az ellátást és az árakat.
Ahogy Szlovákia – követve az EU-s stratégiát – egyre inkább az elektromobilitás és a környezetbarát megoldások felé mozdul el, a hagyományos üzemanyagok iránti kereslet lassan csökkenhet. Ez elsőre árcsökkentő tényezőnek tűnhet, de a valóságban a csökkenő kereslet miatt csökkenhet a finomítók hatékonysága és profitabilitása is, ami éppen hogy az árak emelkedését okozhatja, különösen, ha a piac mérete zsugorodik, de a működtetési költségek nem.
Az előrejelzések alapján három lehetséges forgatókönyv körvonalazódik:
Stabilizálódás
Az olajárak mérsékelten nőnek, a szlovák gazdaság viszonylag stabil, a kormány nem nyúl az adókhoz. Ebben az esetben a benzin ára 1,65–1,75 euró/liter körül, a dízelé 1,60–1,70 euró/liter között mozoghat az év végéig.
Fokozatos drágulás
A világpiaci árak emelkednek, és kisebb hazai adóemelés is bekövetkezik. Ebben az esetben a benzin ára akár a 1,80–1,90 eurós szintet is elérheti, különösen nyáron, amikor a turizmus megnöveli a keresletet.
Árrobbanás
Komoly geopolitikai válság (például a Hormuzi-szoros lezárása vagy újabb orosz korlátozások) esetén az olajár 110 dollár fölé is szökhet, ami drasztikus üzemanyagdráguláshoz vezethet. Ekkor 2 euró/liter fölötti árakkal is számolni kell, a lakosság és a fuvarozói szektor jelentős terhei mellett.
Szlovákiában az üzemanyagárak alakulása a következő hónapokban a nemzetközi és hazai események kombinációjától függ majd. Az autósoknak érdemes figyelniük a világpiaci trendeket, és – ha lehetőségük van rá – okosan időzíteniük a tankolást.