2025. január 8., 09:44

Miként alakulhatnak az üzemanyagárak?

Mint ahogy a portálon már korábban megírtuk, a karácsonyi ünnepek alatt megérte tankolni, az üzemanyagárak ugyanis, ha csak mérsékelten is, de csökkentek. Az új esztendő beköszöntével azonban negatív hírek láttak napvilágot ezzel kapcsolatban, a legfrissebb előrejelzések szerint fordulat várható ezen a téren.

Üzemanyag
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

A 2024-es évet összességében pozitívan értékelhetnénk, már ami az üzemanyagárakat illeti. Tavasszal és a nyár elején ugyan folyamatosan emelkedett a benzin és a gázolaj ára, szeptembertől kezdve viszont több héten keresztül csökkentő tendenciát mutattak. Szeptember közepén például a 95-ös benzin az addig eltelt kilenc hónap alatt akkor volt a legolcsóbb, a gázolajhoz pedig az elmúlt 14 hónapot figyelembe véve akkor lehet a legolcsóbban hozzájutni.

November közepén kijöttek a statisztikai hivatal legfrissebb adatai is, melyek szerint a gázolaj 2023 hasonló időszakához képest 12,7 százalékkal, míg a 95-ös benzinhez 5,7 százalékkal került kevesebbe.

Ezt követően ugyan minimálisan emelkedtek az árak, az év vége felé azonban ismét kedvezőbb árakon tankolhattunk a töltőállomásokon.

Mi vár ránk 2025-ben?

A tavalyi év legutolsó, 52. hetében a gázolaj ára 0,2 százalékkal csökkent, a 95-ös benziné nem változott. Ez a minimális csökkenés és nyugalmi állapot azonban nem tart ki az újévben, az üzemanyagárakkal kapcsolatban ugyanis több negatív hír is napvilágot látott.

Az első ilyen a kőolaj árának emelkedése. A Brendt kőolaj világpiaci ára 1,7 százalékkal növekedett, a hordónkénti ára aktuálisan 76 dollár körül mozog.

Az orosz földgázszállítás Európába való leállítása a kőolaj árára is hatással lehet. Többen a gázolajat használhatják alternatív fűtőanyagként, melynek következtében megugorhat a kőolaj ára.

Ezen kívül a DPH növekedése is negatívan befolyásolhatja az üzemanyagárak alakulását, az elemzők szerint ennek következtében akár 2,5 százalékos drágulást sem lehet kizárni.

Jó hír lehet, hogy az elemzések szerint hosszabb távon nézve valószínűleg feleslegek fognak kialakulni a kőolajpiacon, mely közvetlen hatással lehet az üzemanyagárak csökkenésére. Ennek ellenére a szakértők szerint számos olyan negatív faktor lehet hatással az üzemanyagok árára, melynek következtében azok nem tudnak jelentősebben csökkenni.

Az elkövetkező pár hétben nem kell számítanunk jelentősebb drágulásra, ezt követően azonban minden esély megvan arra, hogy megugorjanak az árak.

Reméljük, hogy megismétlődik a tavalyi forgatókönyv, és az év eleji, valamint nyári drágulást követően árcsökkenést tapasztalhatunk az év hátralévő hónapjaiban.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.