2020. április 13., 18:02

Mi lesz a köz alkalmazottaival?

Szlovákiában a munkaképes lakosság jókora része alkotja a közigazgatás népes táborát. Nagyságrendileg mintegy négyszázezer emberről van szó. Sokan nem is hinnék, de ezeknek a fele, azaz majd’ kétszázezer dolgozó a megyék, illetve a városok, falvak, azaz a települési önkormányzatok alkalmazásában áll.

Fotó: Archívum

Ha válaszolnunk kellene arra a kérdésre, hogy kik is a megye, a város vagy a falu alkalmazottai, először nyilván azokra az emberekre gondolnánk, akik a városházán, a községházán az irodákban dolgoznak. Ám ha jobban bele-gondolunk, sorban jutnak az eszünkbe további önkormányzati munkahelyek: különböző műszaki intézmények, egy-egy település rendőrsége, útkarbantartói, a hulladékgazdálkodás munkásai, a parkok és a közterületek rendben tartói. Ha sorra vesszük az önkormányzati munkahelyeket, rádöbbenünk, hogy az alapiskolák, az óvodák, a kulturális intézmények, a könyvtárak, a színházak, a nyugdíjasotthonok szinte teljes skálája szintén önkormányzati fenntartásban található. Egy-egy város esetében tehát több száz alkalmazottról beszélhetünk.

Komárom önkormányzata a maga mintegy 600 alkalmazottjával például a város egyik legnagyobb munkaadója.

De ugyanígy van ezzel mondjuk Fülek, ahol csak a helyi bútorgyár ad több embernek munkát, mint a város. Ezek csak véletlenszerűen kiragadott példák, de biztosak lehetünk benne, hogy a jelenség szinte minden nagyobb település esetében hasonló.

Ha szűkül a keret

A fentebb felsorolt munkahelyek további közös jellemzője, hogy nem profitorientáltak. Nem a minél nagyobb nyereség elérése miatt tartják fenn őket, hanem azért, hogy a közösség számára elengedhetetlen feladatokat végezzenek. Ez felvet egy rendkívül fontos kérdést, sokak szerint talán a leglényegesebbet: honnan van minderre az önkormányzatnak pénze? A kézenfekvő válasz természetesen az lenne, hogy az államtól, hogy erre a sokrétű tevékenységre az állam nyújt fedezetet. Vannak ugyan olyan tevékenységek, amelyeket az állam rendel meg az önkormányzatoknál, de nem ezek a meghatározóak. Az önkormányzatok – legyenek azok megyeiek, városiak vagy falusiak – leglényegesebb bevétele a polgárok jövedelmének az adójából származik. Egyszerűbben mondva, ha ön, kedves olvasónk, alkalmazotti viszonyban van, a fizetéséből levont adó átvándorol ezekhez az önkormányzatokhoz. Így van ez akkor is, ha például egyéni vállalkozóként működik.

 

Szünet
Illusztráció
Fotó:  Archívum

A természetes személyek és az egyéni vállalkozók által befizetett adók éltetik tehát a települési önkormányzatokat.

Ennek léte vagy nem léte, illetve mértéke befolyásolja, hogy milyen lesz és hogy működik a település, megye vérkeringése. Vannak természetesen más, kisebb tételt jelentő bevételek is, de az egzisztenciális alapot a polgárok béradójának az átutalása jelenti.

És akkor itt van a járvány által kiváltott krízis. A lapunk által megszólaltatott három polgármester, Őry Péter (MKP), Keszegh Béla (független), Agócs Attila (Most–Híd) egybehangzóan elmondták, hogy a településeik számára márciusban átutalt pénzösszeg már megközelítőleg 10%-kal kevesebb volt a tervezettnél. Ez pedig jelentős különbség, ami előrevetíti a következő hónapok várható bevételkieséseit is. A kérdés tehát, hogyan legyen a közeljövőben? Mit tehetnek az önkormányzatok? Mit korlátozzanak, csökkentsenek vagy esetleg számoljanak fel? És talán az emberileg legfontosabb kérdés, milyenek az önkormányzati alkalmazottak kilátásai a jövőt illetően?

Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere:
Nálunk fel sem merült a gondolat, hogy például elbocsássuk a pedagógusokat. Ha ez megtörténne, megszűnne az iskola. Ugyanezt mondhatom az önkormányzat dolgozóiról is, ha elbocsátjuk őket, nem lesz, aki hitelesítsen vagy a dokumentumokat kiadja. A másik oldalon ugyanakkor kezd kirajzolódni a bevételcsökkenés mértéke. Két számot mondanék. A mi községünk ebben az évben 540 ezer eurót kap(na) az adóhányad alapján. Ez a prognózisok szerint 395 ezerre fog időközben csökkeni. A különbség 145 ezer euró, ami mindjárt adja is a kérdést: miről mondjunk le? Elsőként természetesen a falu vezetése fog lemondani a fizetése egy részéről, de ez nem oldja meg a helyzetet. Valószínűleg a karbantartási és a kulturális rendezvények kiadásai lesznek azok, amelyek első körben kihúzásra kerülnek. Elbocsátások helyett inkább a bérek redukciójára lehet gondolni, bár meg kell mondjam, egyes községi alkalmazottak keresetei olyan alacsonyak, hogy abból nemigen van lehetőség csökkenteni. Hozzá kell tennem, hogy krízis esetén mi vagyunk az első láncszem, ahol a polgár megoldást keres. Rajtunk kérik számon a hiányzó maszkot, mi oldjuk meg a fertőtlenítést stb. A kormány eddig még nem vette számításba az önkormányzatok igényeit."

 

Őry Péter
Fotó:  Rózsár Vince
Keszegh Béla, Komárom polgármestere:
A pedagógia területén elmondható, hogy minden szinten megpróbálják az alkalmazottaink feltalálni magukat és a helyzetnek, illetve a lehetőségeknek megfelelő tevékenységet végezni. Várható, hogy a krízisben születő új törvénymódosítások gyorsabbá teszik az esetleges bércsökkentések lehetőségét, amit ugyan nem szívesen alkalmaz senki, de még mindig jobb, mintha elbocsátásokról kellene gondolkodnunk. Elbocsátani nem csak rossz, hanem olykor költségesebb is, hiszen a sokéves kollégáknál végkielégítést is kellene fizetnünk. Jelenleg nem folyamodtunk bércsökkentéshez, de ahogy múlik az idő, ezeket a lépéseket meg kell tennünk, mivel a bevételeink már most csökkennek. Bármennyire is igyekszünk szolidárisak lenni, nekünk mindig a legrosszabb forgatókönyvre kell felkészülnünk. Eddig azt hangoztattuk, hogy a kölcsönösen jó, úgynevezett win-win helyzeteket kell teremteni, a mostani helyzetben ez átalakul a lost-lost állapottá, azaz, ki mekkora veszteséget tud elviselni."
Keszegh Béla
Fotó:  Szalai Erika/felvidek.ma
Agócs Attila, Fülek polgármestere:
Nagyon nehéz a jövőt megmondani, az azonban már biztos, hogy a tervezett bevételeink tíz százalékkal csökkentek. Sajnos, már most el kell készítenünk a legrosszabb helyzetre vonatkozó terveket is. Jelenleg a bérek 20%-os csökkentése van napirenden. A csökkentéseknél az igazságosságra is oda kell figyelnünk, hiszen vannak alkalmazottaink, akik a nyugdíjasotthonokban, a szemétszállítás vagy a közrend felügyeleténél most is százszázalékos üzemmódban dolgoznak, sőt, veszélynek is ki vannak téve. A másik oldalon vannak olyan kollégáink, akik szintén teljes intenzitással dolgoznának, a munkahelyük viszont ezt nem teszi lehetővé. Napok óta ezen tanakodunk, mi a legjobb megoldás. Bízom benne, hogy sikerül egységes álláspontot kialakítanunk. Vannak olyan helyek, ahol már munkahelyet kellett redukálni, például a várhoz már nem vesszük fel a turistaszezonban rendszeresen alkalmazott időszakos kollégákat."

 

Agócs Attila
Fotó:  TASR

A polgármestereket hallva konstatálhatjuk, hogy valamennyien dupla krízishelyzetben vannak. Alapból itt van a járvány, amihez az ő esetükben az is társul, hogy az éppen kormányra kerülő államvezetés kevés időt és figyelmet fordított az önkormányzatokra. Az elvárások természetesen mindegyik oldalon kiélezettek, hiszen a lakosság gyakran az első szóba jöhető hivatalos szervként a települési önkormányzatot veszi célba. Rajtuk csapódik le a problémák okozta elégedetlenség. Bízunk benne, hogy ez a szféra is visszakapja az őt megillető helyet az állam és a közösségek életének szervezésében.

Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2020/14-es számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.