2020. március 9., 13:59

Koronavírus: Erős csökkenés az európai börzéken, zuhanás az olasz tőzsdén

A világ tőzsdéin, a koronavírus globális terjedésével kapcsolatos aggodalmak miatt esnek a részvények, az olajár pedig 1991 óta nem látott mértékben esett, miután Szaúd-Arábia és Oroszország árháborút indított. Az olaj WTI jegyzésára 30 dollár alá csökkent. Pénteken még 40 dollár felett volt egy hordó olaj ára, egy hete pedig 50 dollár felett. Az európai tőzsdék nagyot estek, a DAX 8 százalékos mínuszban is járt, míg az olasz tőzsde közel 10 százalékot esett.

Illusztrációs felvétel tőzsde
Illusztrációs felvétel

A szaúdiak árháborút indítottak az oroszok ellen, miután pénteken nem sikerült egyezségre jutniuk az olajoligarcháknak.

A konfliktus Szaúd-Arábia és Oroszország között azért alakult ki, mertOroszország nem volt hajlandó visszafogni olajkitermelését, amire a szaúdiak a kitermeléscsökkentés helyett inkább megnyitják az olajcsapokat, és tovább növelik a kitermelésüket, hogy visszavágjanak az oroszoknak.

Ennek következtében zuhannak az európai olajcégek árfolyamai. A jelenleg az olajpiacot egyszerre éri a koronavírus okozta keresleti sokkhatás, és bővülés a kínálati oldalun.  A Goldman 30 dolláros olajárat vár a következő negyedévekben, mely akár 20 dollárra is csökkenhet.

Az olasz tőzsde szenvedte el Európában  a legnagyobb csökkenést. A részvényindex 10 százalék körül esett. 

Tovább esnek az európai bankpapírok, a második legnagyobb esést éppen egy olasz bank, az Unicredit szenvedte el, az olasz banknál csak az orosz Sberbank árfolyama esett nagyobbat. Közben alaposan megemelkedett az olasz bankok CDS-felára, az Unicredité a múlt hét pénteki piaczárás óta 40 bázisponttal ugrott meg. A német tőzsdeindex a DAX 7,1 százalékkal került lejjebb, a német börze komponensei közül a Daimler és a Deutsche Bank részvényei teljesítenek a leggyengébben.

A koronavírus hat a kriptovalutákra is. A világ kriptodevizáinak piaci kapitalizációja szombat este 251,5 milliárd dollárt ért el, 24 óra múlva pedig már csak 230,8 milliárdot.

Egy nap leforgása alatt tehát 21 milliárdot vesztett a piac, köszönhetően a globális eladási hullámnak, ami jelenleg a részvénypiacokat jellemzi.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.