2024. április 24., 12:05

Ki fog dolgozni az építőiparban?

Napjainkban egyre nehezebb képzett szakembert találni bizonyos munkálatok elvégzésére, nincs ez másképp a kőművesek esetében sem, akikből óriási hiány mutatkozik az építőiparban.

Építőipar
Egyre kevesebb a kőműves
Fotó: Pexels

Bizonyára már a kedves olvasóval is előfordult, hogy specifikus munkálatok elvégzésére szakembert keresett. Fejtörést okoz azonban, hogy egyre kevesebb a szakember, illetve gyakran az ő munkájuk is hagy kívánni valót maga után. A szakközépiskolákban egyre kevesebben választják például az asztalos, pék, gáz- és vízvezetékszerelő, tetőfedő, valamint a villanyszerelő szakmákat.

Pár éven belül bizonyos szakmák lényegében eltűnhetnek, közéjük tartozik a kőműves mesterség is. Már most óriási a hiány kőművesekből.

Akik építkezésre adják a fejüket, egyre gyakrabban saját erőből, valamint ismerősök, barátok segítségével próbálják felépíteni álmaik házát, az eredmény azonban nem minden esetben felel meg az igényeiknek.

Kőműves robot mint megoldás?

A nagyobb volumenű építkezéseken a szakemberek hiányát kőműves robotokkal akarják megoldani, melyek egyrészt több munkát tudnak elvégezni mint az emberek, másrészt pedig a kiadásokat is csökkentik. Erről Dušan Koháry, a robotot megalkotó Wienerberger cég egyik képviselője tájékoztatott.

Annak érdekében, hogy megkönnyítsük az építészek és kőművesek munkáját, a cseh KM Robotics céggel együttműködve egy WLTR elnevezésű kőműves robotot hoztunk létre. Ha csak ideiglenesen is, de megoldást jelenthet a szakemberek hiányára"

– mondta Koháry.

Igen ám, azonban a robot megfelelő működtetéséhez is munkások szükségesek, egy személy, aki egy táblagépen keresztül irányítja a robot, egy másik pedig az építőanyag mozgatásáért felelős.

Úgy tűnik, mint sok más területen, a robotok és a számítógépek itt is átveszik az irányítást. Bármennyire is nehéz beismerni, egyszerűen szükség van rájuk ebben a szférában is.

Kevés diák választja a szakmát

Az elmúlt tíz évben több mint a felével csökkent a kitanult kőművesek száma. Míg 2013-ban 469 diák tanult ki kőművesnek, addig 2023-ban mindössze 199.

Idén 12 kőműves tanulónk van az első osztályban. Ez nagyrészt  Nagyszombat megye motivációs ösztöndíjának köszönhető. A diákok havi 50 eurót kapnak. Ezt a tanulói létszámot szeretnénk tartani a jövőben is

– tájékoztatta portálunkat Vajda Angelika, a dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Szakközépiskola - Szabó Gyula 21 igazgatója.

Beszélt arról is, hogy a toborzás nehézkes, sokan inkább más iskolát választanak és ha nem tudnak elhelyezkedni vele, kényszerből az építőiparban kötnek ki. Akkor inkább érdemes lett volna rögtön az elején amellett dönteni, hiszen a kőműves szakmához kell némi matematika, kell tudni olvasni a tervrajzokat. Nem utolsó szempont az sem, hogy egy jó kőműves manapság azt átlagbér többszörösét keresi.  

És már itt is vagyunk a probléma gyökerénél, annál, hogy miért van ekkora hiány kőművesekből. Egyre több fiatal szeretne egyetemre járni, így szakközépiskolákba kevesebben jelentkeznek. Az álláshirdetésekben hiába csábítják a szakembereket rendkívül kedvező órabérrel, ennek csupán egy bizonyos részét kapják meg.

Az átlagos szlovák lakos inkább kimegy Ausztriába vagy Németországba, ahol ugyanazért a munkáért sokkal többet tehet zsebre.

A másik dolog, hogy mai fiatalok inkább orvosként, jogászként, vagy valami menő cég alkalmazottjaként képzelik el a jövőjüket, mintsem az építőiparban. Hiába a robotok, képzett kőművesekre nagy szükség lenne, máskülönben az építőipar további nehéz évek elé néz.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.