2022. június 2., 19:19

Ez az embargó rosszabb, korlátozza a szlovákiai piacot is

Óva int az orosz olajjal szemben javasolt embargótól a Slovnaft vezérigazgatója. Marek Senkovič azt állítja, az orosz olajexportra vonatkozó nyolchónapos átmeneti időszak jelentős következményekkel járna. Egy másik olajra való gyorsított átállást és ezáltal a Slovnaft termelésének korlátozását jelentené, aminek eredménye az üzemanyag-ellátás alacsonyabb stabilitása lenne a régiónkban.

Slovnaft
Fotó: TASR

Egyetlen olajfinomítónkat, a pozsonyi Slovnaftot, amely évtizedek óta a Barátság kőolajvezetéken keresztül kapja az orosz olajat, kész tények elé állították. Amikor Vlagyimir Putyin csapatokat küldött Ukrajnába, a vállalat elkezdett felkészülni a változásra. Már akkor felhívta a figyelmet arra, hogy a technológiai átállás évekig eltarthat, de a kormány azt ígérte, lesz elég ideje. Az ígért átmeneti időszaknak három évig kellett volna tartania. Ez alatt az idő alatt kellett volna a technológiákat megváltoztatni, új útvonalat, tartályokat előkészíteni.

Gyorsított átállás az orosz olajról

Eduard Heger miniszterelnök a keddi brüsszeli csúcstalálkozó után kijelentette, hogy tárgyalt az orosz olajjal szembeni szankciókról, és a követeléseinket elfogadták.

Ez azt jelenti, hogy Szlovákia egészen addig használhatja az orosz olajat, amíg teljes értékű alternatívája nem lesz helyette”

– mondta. Az orosz olajra vonatkozó embargó a tervek szerint jövő év januárjában kezdődik. Csakhogy a kormányhivatal sajtóosztálya azonnal megerősítette, hogy Szlovákia beleegyezett az újabb átmeneti időszakba is. Mégpedig egy nyolc hónaposba... Ez idő alatt exportálhatunk még orosz olajtermékeket. Richard Sulík gazdasági miniszter szerint ez a maximum, amit ki lehet tárgyalni. Ez a lépés azonban jelentősen megváltoztatná az egész helyzetet, erősítette meg a Slovnaft ügyvezető igazgatója, Marek Senkovič a Hospodárske noviny napilapnak.

Senkovič azt mondja, az unión belül a nem orosz alapanyagra való átállásról tárgyalnak.

Ha döntés születik, elvágjuk magunkat az orosz olajtól. Ha úgy lenne, ahogyan arról a tegnapi médiában szó volt, hogy Szlovákia nyolc hónapig kivételt kap, azaz addig feldolgozhatja az orosz olajat, az azt jelentené számunkra, hogy ezt követően más olajra kellene átállnunk”

– mondta hozzáfűzve, az átmeneti időszak így jelentősen lerövidülne. Csehországgal kapcsolatban is szó van kivételről, mégpedig 18 hónapig az orosz olajtermékek importjára.

Ez az embargó rosszabb, mint az eredeti

A Slovnaft termelésének 70 százalékát exportálja. Senkovič szerint Csehország számára az átmeneti időszak önmagában nem fontos. „Ez rajtunk nem segít. Bár Csehország fontos kereskedelmi partner, bizonyos termékek esetében azonban csak néhány százalékot vesz igénybe azokból a termékekből, amelyeket Olaszországba, a balti államokba, Ausztriába és Németországba exportálunk” – magyarázza. „Ha minden úgy lesz jóváhagyva, ahogyan a médiában írták, az azt jelenti, hogy nem tudjuk majd kihasználni a Csehországnak adott kivételt.

Nagyon gyorsan át kell majd állnunk az orosztól eltérő olajra, annak minden következményével együtt, amelyekre az utóbbi hetekben rámutattunk”

– fogalmazott. Ennek a következménye az olajfeldolgozás csökkenése lenne a Slovnaftban. Az Adria olajvezetéken át délről érkező alternatív olaj nem elég nagy a Slovnaft kapacitásához sem, az átállást pedig nyolc hónap alatt sem lehet végrehajtani.

„A Slovnaft Csehországba, Ausztriába vagy Németországba irányuló exportját nagy valószínűséggel korlátozni kell, ami korlátozza az ezekre a lokális piacokra való szállítások stabilitását. Nekem úgy tűnik, ez rosszabb, mint az eredeti javaslat volt, amely hároméves kivételről szólt” – hangsúlyozta Senkovič.

A szlovák piac korlátjai

A szakember szerint a Slovnaft nem dolgozhat fel csupán a hazai piac számára orosz olajat, még akkor sem, ha három év mentesülést kap.

Nemcsak dízelt vagy benzint kell előállítanunk, hanem vegyi anyagokat is, például ként, toluolt, benzolt, xilolt és műanyagokat. Ezeknek a termékeknek a 90 százalékát exportáljuk”

– ecseteli. „Ha nem tudom eladni azokat Szlovákiában és az embargó miatt Olaszországnak vagy a Baltikumnak sem, akkor nem kellene előállítanom se. És ha nem kell ezeket gyártanom, akkor gázolajat és benzint sem kell, amit ugyan tudnék az orosz olajból készíteni, de csak a szlovák piacra. Olyan ez, mint a közlekedőedény – mondta hozzátéve,

az orosz olajból származó termékek exportjának tilalma korlátozza az áru feldolgozását még a szlovák piac számára is.

A visszatérés a Barátság kőolajvezetékhez kérdéses lenne

Kérdés az is, hogy a katonai konfliktus esetleges befejezése után valaha is visszatérhetünk-e az orosz olajhoz. Senkovič rámutatott: kérdés, hogy ki fogja karbantartani a négyezer kilométeres Barátság kőolajvezetéket. Az áramlások leállása esetén a befektető valószínűleg kivonná a technológiai tartalmat, mivel az az ő befektetett tőkéje.

Ha nem húznák ki onnan, megkeményedne ott, és használhatatlanná válna”

– mondta hozzáfűzve, az üres olajvezeték idővel – mondjuk a korrózió miatt – tönkremenne. Ilyen esetben a rendszer fenntartására irányuló motiváció is kérdéses lesz. „Nem tudom, hogy vissza tudnánk-e térni a Barátság kőolajvezetéken keresztül történő alternatív olajszállításhoz” – zárta a beszélgetést a szakember.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.