Elbocsátások várhatóak a Volkswagen pozsonyi gyárában, ami viszont nincs összefüggésben a vámokkal
Az autókra kivetett amerikai vámok bevezetése a teljes szlovák autóexport több mint egyötödét veszélyeztetné. A vámokkal kapcsolatos zavaros hírek közepette az is kiderült, hogy a pozsonyi Volkswagen csökkenti az alkalmazottai számát, az információk szerint azonban ez nem függ össze a vámokkal.

Az amerikai autóvámok Szlovákia számára körülbelül 20 000 autó, vagyis 1,1 milliárd euró értékű exportkiesést jelenthetnek az Egyesült Államokba irányuló éves, 96 000 darabos kivitelből.
Erik Tomáš, munka-, szociális és családügyi miniszter szavaiból arra lehet következtetni, hogy keményebb kölcsönös ellenintézkedéseket, és az EU részéről az európai gazdaságok bizonyos ágazatainak támogatását sürgetne arra az esetre, amennyiben az Unió nem tud megállapodni az Egyesült Államokkal az amerikai vámok ügyében.
Az új amerikai importvámok közül Szlovákiát különösen a személy- és könnyű haszongépjárművekre kivetett 25%-os vámok sújtják, mely vámok továbbra is érvényben maradtak, még akkor is, ha Donald Trump amerikai elnök múlt hét szerdán azonnali hatállyal 90 napra csökkentette a többi, eredetileg tervezett vámot a legtöbb ország esetében. Az EU válaszul bejelentette, hogy elhalasztja a már előkészített ellenintézkedéseit.
Szlovákia, amely a világ legnagyobb autógyártója az egy főre jutó termelés alapján, négy autógyártó üzemnek ad otthont, amelyek közül kettő nagyobb mennyiségben exportál az Egyesült Államokba.
A Volkswagen szlovákiai gyára termelésének 16%-át exportálja az USA-ba, míg a Jaguar Land Rover gyár esetében ez az arány 23%. Ha az USA hosszabb távon fenntartja az autóvámokat, az a szlovák autóiparban 9000–15 000 akár munkahely megszűnéséhez is vezethet.
Az elemzők szerint az amerikai export csökkenése miatt az állam 100 millió euró bevételkieséssel számolhat.
A legfrissebb hírek szerint a pozsonyi Volkswagen gyár az Audi márka iránti alacsonyabb kereslet miatt – ami nem függ össze az amerikai vámokkal – körülbelül 750, ügynökségeken keresztül foglalkoztatott dolgozót bocsát el, további több száz munkavállalót pedig a vállalaton belül más munkakörökbe helyeztek át. A 12 500 dolgozót foglalkoztató Volkswagen egyébként Szlovákia legnagyobb magánmunkáltatója.
A gyár Audi Q7 és Q8 modellek mellett Škoda, Porsche és Volkswagen márkájú autókat összeszerelését is biztosítja.
Korábbi elemzői és politikusi nyilatkozatok szerint Szlovákia az EU-ban az egyik leginkább érintett ország lenne az új amerikai vámok miatt.
Tomáš szerint az autóipar az Egyesült Államokba irányuló szlovák export 70%-át teszi ki. Ez az ágazat a szlovák gazdasági teljesítmény egytizedét, valamint az ország exportjának 30%-át adja. „Támogatjuk az Európai Unió és az USA közötti további tárgyalásokat. A következő 90 nap során mindent meg kell tenni a helyzet stabilizálása érdekében” – ezt még Tomáš a munkáltatók és szakszervezetek képviselőivel folytatott egyeztetést követően mondta.
Továbbá nyitott az úgynevezett roncsprémiumra, vagyis az új autók vásárlását ösztönző állami támogatás bevezetésére is, a régi járművek selejtezése fejében.
A Szlovák Nemzeti Bank korábban közölte, hogy egy esetleges kereskedelmi háború akár 20 000 ember munkahelyét is veszélyeztetheti Szlovákiában, miközben a munkáltatók jelenleg körülbelül 100 000 betöltetlen álláshelyet jeleznek. A gazdaság pedig a jövő évben szinte egyáltalán nem növekedne.