A koronavírus jött, a lakásárak maradtak. Sőt, elindultak felfelé!
A 2008-as, Amerikában kirobbant gazdasági válság az egész világon alaposan betett az ingatlanpiacnak. Márciusban, amikor látszott, a koronavírus-járvány újabb gazdasági válságot hoz, mindenki azt várta, a tizenkét évvel ezelőttihez hasonló folyamatok játszódnak majd le a szemük előtt. Nem így történt.

Az ingatlanpiac mintha meg sem érezte volna a koronavírust és a munkájukat elvesztő tízezrek fizetésképtelenségét. Persze ez nem jelenti azt, hogy az ingatlankereskedelmet érintetlenül hagyta az újabb gazdasági válság, viszont az ingatlanárak, alig-alig érthető módon, egyáltalán nem indultak csökkenésnek. Sőt!
Roman Vrbovský, a Szlovák Nemzeti Bank egyik elemzője a HNOnline-nak úgy nyilatkozott, a tavalyi év hasonló időszakához képest egyenesen nőttek az ingatlanárak. Nem is keveset!
A második negyedévben 11,2, a harmadikban 11,8%-kal. A legmagasabb ingatlanárak, s ebben nincs semmi meglepő, továbbra is a fővárosban vannak. Pozsonyban az ingatlanok négyzetméterének átlagára meghaladta a 2300 eurót. A legnagyobb arányú emelkedés a Kassai kerületben volt tapasztalható, egészen elképesztő, 35%-os átlagáremelkedést mértek (1421 euró) az év eleje és május között. Az elemzők szerint ez egyrészt a régióban immár krónikus lakáshiánynak, másrészt az egyre könnyebben elérhető hiteleknek köszönhető.
Az okok józanésszel is beláthatóak, nem kell hozzá különösebb piaci tapasztalat. Az egyik legfontosabb ok az az, hogy minimálisra csökkent a turizmus. Az Airbnb, a rövidtávú lakásbérlés gyakorlatilag megszűnt, mindez az átlagárakon is meglátszik. A korlátozó intézkedések miatt egyre többen tértek át home officera, vagy költöztek inkább vissza szüleikhez az albérletekből, ráadásul felsőoktatás is online formára tért át. A pozsonyi óvárosban ez egészen szembetűnő, a második negyedévben több mint 500 lakás lett újra kiadó, a kínálat 44%-kal emelkedett. könnyen belátható, a nagyobb kínálat árcsökkenést okozott, közel 20%-osat.
Egyesek szerint mindez átmeneti. Alexander Krajňak ingatlanszakértő azt mondja, csak idő kérdése, hogy a globális turizmus beinduljon. Ezzel pedig visszatér az Airbnb-k piaca is, amitől az albérletárak újra elindulnak felfelé.
Szakági elemzők szerint 2021 második felétől várható a gazdaság helyrerázódása, minden attól függ, milyen hamar lehet megfékezni a járványt. Vakcinával vagy anélkül, végülis mindegy.
Ingatlanpiaci szempontból, írja a HN, különösen érdekes lesz a nagyméretű irodák kérdése. Az ilyeneket fenntartó vállalatok ugyanis a korlátozások alatt azt tapasztalták, home office-ból is simán megy a munka, teljesen felesleges egy több ezer négyzetméteres nagy iroda fenntartása. Mind közegészségügyi, mind anyagi szempontból!
Az IT-szektorra ez különösen igaz. Számtalan nyugati cég már a járvány előtt úgy hirdette az új állásokat, hogy 3-4, de akár 5 napos home officet is adott az alkalmazottaknak.
Pavel Pelikán, az egyik legnagyobb szlovákiai ingatlanvállalat, a J&T Real Estate igazgatója azt mondja, alkalmazkodniuk kell a folyamatosan változó munkaerő-piaci igényekhez. Olyan épületeket kell felhúzniuk, amelyeket könnyedén át lehet alakítani az aktuális piaci igények szellemében. Jelenleg mintegy 1,9 millió négyzetméternyi irodaterület áll rendelkezésre Pozsonyban, és közel százezer négyzetméter már épülőben van.