Vakcinával a long-COVID is megelőzhető? Érkeznek az első eredmények!
Pontosan meghatározni, hogy összesen hány embert kínoznak hosszabb ideig a fertőzés után is a Covid tünetei, nem lehet. A szakemberek azonban azt állítják, hogy nagyjából a Covid-19 fertőzésen átesett emberek 5-10 százalékát érintik a hosszan tartó hatások. A tünetek néhány hétig vagy akár hónapokig is eltarthatnak, ennek okai azonban mindmáig nem ismertek.

A tünetek különbözőek lehetnek, a légszomjtól, a tartós köhögésen és a fáradtságon át egészen az agyi ködig, vagyis a tiszta gondolkodás hiányáig terjedhetnek. A kevésbé gyakori tünetek közé tartozik a hajhullás, fülzúgás, kiütések az alsó végtagokon vagy akár a menstruációs zavarok is.
És a tünetek nemcsak néhány olyan beteget érintenek, akiknél a betegség lefolyása súlyosabb volt. A hosszú Covid olyanokat is kínozhat, akiknek alig voltak tünetei a betegség lefolyása során,
írja a webnoviny.sk portál.
Azokat azonban, akik ilyen tünetekkel küzdenek, nyilván érdekli, hogy a koronavírus elleni vakcinák segítenek-e leküzdeni ezeket a hosszan tartó tüneteket, s hogy megvédenek-e bennünket a további fertőzéstől. Egyes tanulmányok szerint a vakcina valóban segítség lehet ebben, az University of Exeter és az University of Kent egyetemek tanulmánya alapján
a megkérdezettek 57 százaléka mondta azt, hogy a hosszú Covid tüneteinek leküzdésében valóban segített az oltás.
A felmérés során többen kijelentették, hogy valamennyi tünetük megszűnt a vakcina beadása után. Másrészt viszont a megkérdezettek 19 százaléka azt állította, hogy rosszabbodtak a tüneteik, a maradék szerint pedig változatlan maradt a helyzetük.
A szakemberek azt állítják, hogy az oltóanyagok segítenek az immunrendszernek leküzdeni a szervezetben maradt vírust.
Ugyanúgy azonban meg is akadályozhatják, hogy az immunrendszer a saját eszközeivel küzdjön meg a fertőzéssel, ami a szervezet túlterheléséhez vezethet.
A tanulmány azzal a kérdéssel is foglalkozik, hogy a beoltott személyeknek tartaniuk kell-e a hosszú Covidtól, ha csak az oltást követően fertőződnek meg a SARS-CoV-2 vírussal.
Az elemzés a közösségi hálón gyűjtötte az adatokat, ahol az összesen
1949 két dózissal beoltott megkérdezett közül 44-en mondták, hogy az oltás ellenére is tünetekkel járt a koronavírusos fertőzésük, és 24-en mondták azt, hogy hosszú covidos tüneteik is voltak.
Az, hogy az említett eredményeknek lesz-e jelentőségük a jövőt illetően, nem tudni, mivel a delta változatról azt állítják, előfordulhat, hogy a vakcinák kevésbé hatékonyak az esetében.