2020. augusztus 3., 10:58

Újra magyar nemzetiségű elöljárót kapott a Galántai járás. Ján Duranskýnak szívügye az emberek jóléte

Belépett hivatalába, valamint megismerkedett kollégáival és a város polgármesterével Ján Duranský, a Galántai járás újonnan kinevezett elöljárója. A Pozsonypüspökiről származó független politikus és vállalkozó a Most-Híd párt kötelékében dolgozó Juhos Ferencet váltotta az elöljárói poszton. Ján Duranský magyar nemzetiségűnek vallja magát, így ő az egyedüli Dél-Szlovákiában, aki magyarként megkapta ezt a posztot, holott korábban a legnagyobb kormánypárt, az OĽaNO arra tett ígéretet, hogy a déli járásokban magyar elöljárókat neveznek ki. Az új galántai járási elöljáró számára elsőrendű az emberek megsegítése, a közeljövőben szívesen találkozna a járásbeli falvak polgármestereivel.

Ján Duranský, a Galántai Járási Hivatal elöljárója
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

Úgy érzékeltem, a galántai régióban nagyon kíváncsiak Önre az emberek. A magyar falvakban téves információk alapján elterjedt, hogy az új járási elöljáró szlovák nemzetiségű és nem beszél magyarul. Ön azonban tökéletes magyarsággal nyilatkozik. Kérem, meséljen kicsit a szakmai múltjáról.  

Magyar alapiskolába jártam, az anyanyelvem és a nemzetiségem is magyar, kötődésem van a magyar hagyományokhoz, a néptánchoz, hiszen hat éven át táncoltam a Szőttesben.” 

Pozsonyban végeztem elektrotechnikai középiskolát, majd később a gazdasági-menedzsment főiskolán a regionális fejlesztés szakon tanultam tovább. 1998-tól Pozsonypüspöki önkormányzatában tevékenykedtem képviselőként húsz évig, voltam polgármester-helyettes is, valamint elnöke a gazdasági és vállalkozó komissziónak. Hatéves koromban a családom arra motivált, hogy belépjek az önkéntes tűzoltókhoz. Mind a mai napig tagja vagyok a Szlovákiai Önkéntes Tűzoltó Szövetségnek és huszonegyedik éve vagyok Pozsonypüspökin a tűzoltóparancsnok. Dolgoztam egy ideig hivatásos tűzoltóként is, de az autó kis-és nagykereskedés vállalkozásom egész embert követelt, hiszen itt komplex szolgáltatásokat nyújtunk az autósok számára. A tűzoltóság azonban szívügy a családunkban.

Ezek szerint sosem unatkozik.

Szeretem, ha pörög az élet. Az ember mindig tesz maga elé egy kihívást, engem a szüleim is erre neveltek gyermekkorom óta.

Arra tanítottak, hogy segítsek az embereken és önfeláldozó legyek. Ez nálam mindennek az alapja. Az önkéntes tűzoltóskodás, a képviselői munka és a vállalkozás is erről szól számomra.” 

Mindig próbálok segíteni az embereknek, nem bújok el előlük. Szívesen beszélgetek velük, nincs mit titkolnom. Az elöljárói munka is egy ilyen kihívás számomra.

Úgy tűnik, van Önben vezetői ambíció.

2006-ban jelöltettem magam polgármesternek Pozsonypüspökin, akkor nyolc jelölt közül a második helyen végeztem, mínusz húsz szavazattal.

Politikai párt színeiben indult akkor?

Annak idején volt párthovatartozásom. Az SDKÚ-hoz tartoztam. 2007-ig, mikor több társammal együtt aláírtuk az „Itt az ideje a változásnak” (Nastal čas na zmenu) dokumentumot. Akkor Mikuláš Dzurinda megszüntette az összes alapszervezetet Pozsonyban és a Pozsonyi járásban, utána csak úgy lehetett volna visszakerülni, ha komisszió előtt részletes magyarázatot ad az ember arra, miért szignálta a dokumentumot. Én már ezt nem vállaltam és azóta független vagyok. Most is. Nem mindig egyszerű.

Milyen út vezetett a galántai járási elöljáróságig?

Először csak jelentkeztem a pályázatra, majd bizottságok előtt beszélgettünk arról, hogy a makro-régión belül hol is tudnám elképzelni a tevékenységemet. Szóba jöhettek a lakhelyemhez közeli járások, mint Dunaszerdahely, Galánta, Komárom, Szenc, majd szűkült a kör Galántára. Ezt nem én döntöttem el, hogy engem választottak ki, úgy látszik, meggyőzhettem a bizottságot a hosszas és komoly beszélgetések során.

A bizottság döntése után a „választott” elöljárók listáját közzétették az interneten egy hétig, ott lehetett véleményezni a lakosság részéről. 70 közül 53-an maradtunk, nálam úgy látszik, nem volt probléma. ”

Így július 16-án elfoglalhattam a galántai járási elöljáró posztját. És akkor jöttem (nevet).

Ön Pozsonypüspökiről származik, jelenleg Somorján él. Meg tudta-e ismerni egy másik régióból a Galántai járás kondícióját, a helyzetet, amibe belecsöppent?

A Galántai járáshoz harminchat település tartozik, minden falunak és városnak van polgármestere és képviselői, akik törődnek az adott helységgel. Mi, mint járási elöljárók más kompetenciákkal rendelkezünk. Az én szemszögemből nem képez olyan nagy problémát, ha a járási elöljáró nem a járásból származik.

Szeretnék találkozni minden egyes polgármesterrel. Nem azért jöttem Galántára, hogy én itt valamit szétzúzzak, minden egyes osztály vezetőjével elbeszélgettem.”

Azt gondolom, hogy ezek a posztok itt, Galántán profi szinten vannak elfoglalva, nem politikai befolyás alatt. Amíg itt ez működni fog, és ameddig összedolgozunk, addig itt nem kell perszonális forradalmakat végbevinni. Technikai újításokban azonban lehet gondolkodni, hiszen ha műszakilag jól felszerelt a hivatal és ha a humán erőforrás is jól érzi magát a munkahelyén, akkor nagy baj nem lehet.

Milyen jogkörei, feladatai vannak egy járási elöljárónak?

A legfontosabb kompetenciája, hogy ügyeljen a lakosság egészségének védelmére és biztonságára. Segít a falvaknak és a városoknak, jogilag is, például a katasztrófaelhárításban is. A járási elöljárónak be kell tudnia biztosítani a hivatal mindennapi működését. Azon kell igyekeznie, hogy az a polgár, aki idejön, ne felháborodva, de elégedetten távozzon, azt mondja, hogy ez egy jó járási hivatal, ahol el tudtam intézni az ügyeimet.

Ha megnézzük a Galántai járást, akkor el kell ismerni, hogy a lokális közösség bizony multi-etnikus. Mit kíván ez a helyzet egy járási elöljárótól?

Már említettük, hogy a nemzetiségem magyar, a gyermekeim is magyar nemzetiségűek és magyar iskolákba jártak, otthon is hangsúlyt fektettünk arra, hogy részesüljenek nemzetiségi oktatásban, ez mellett tökéletes szinten beszélnek szlovákul, angolul és más idegen nyelven is. Nem vagyok az a mellét veregető, erőszakos magyar, békésen kell élni egymás mellett. Ugyanezt lebontva a Galántai járásra el kell mondani, hogy a járás fejlődik, azt nem mi szabjuk meg, ki vásárol itt például telkeket vagy házakat.

A magyar kultúrát természetesen meg kell tartani, ha hangsúlyt fektetünk az anyanyelvi oktatásra. Ha egy polgármester velem magyarul akar beszélni, akkor magyarul fogok vele beszélni. Szerencsére nekem nem gond megszólalni se magyarul, se szlovákul.”

A felvidéki magyar közéletben elterjedt, hogy Igor Matovič a pozsonyi találkozón átadott memorandum miatt nem választott magyar elöljárókat. Erre korábban, a lapunknak adott interjúban Michal Deraj dunaszerdahelyi elöljáró már rácáfolt, tehát, hogy nem a memorandum miatt nem lettek magyar elöljárók. Önnek ezzel kapcsolatban voltak információi? 

Nekem nincs információm arról, hogy úgy írták ki vagy bírálták volna el a pályázatokat, hogy magyarlakta területekre nem engedünk magyar elöljárót. Nézze csak, énrólam is tudták, hogy magyar vagyok, az életrajzomban is benne volt, hogy magyar a nemzetiségem. Ha ezt a kormány így oldotta volna, akkor én se lennék itt.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.