Új erőre kaphat a Szövetség?
Alig másfél évvel a megalakulását követően máris több korábbi vezető politikus is elhagyta a Szövetséget. A választások előtt három hónappal kirobbant politikai belharc kétségtelenül rosszkor jött a pártnak, aminek így csak kevés ideje maradt a problémák megoldására. A Most-Híd platform egyes politikusainak távozása azonban egy sokak által régóta várt egységes arculat megteremtését is eredményezheti a Szövetségen belül, aminek politikusai egy jól felépített kampánnyal akár előnyükre is fordíthatják a platformszakadást.
Amikor alig három évvel ezelőtt az MKP a Most-Híd és az Összefogás elnökei aláírták az együttműködésükről szóló szándéknyilatkozatot, sokan úgy vélték, hogy végre újjáalakulhat egy egységes felvidéki magyar képviselet Szlovákiában. Ezt az elképzelést erősítette meg 2021 októberében a Szövetség megalakulása, ami már ténylegesen is egy pártba (bár a mai napig külön platformokba) tömörítette a három elődpártot.
Arról, hogy a Rigó Konrád és Sólymos László vezette csapat legújabb – akár politikai öngyilkossággal is felérő – lépése mennyire szolgálja a felvidéki magyar ügyet, mindenki levonhatja a számára leginkább szimpatikus következtetést. Az ürügyként Gyimesi György listára kerülését kihasználó politikai adok-kapok ugyanakkor kétségtelenül rosszkor jött a Szövetségnek, aminek szavazói a választások előtt alig három hónappal újra bizonytalan helyzetben találták magukat. A hirtelen felmerülő szerkezeti problémák mellett (Sólymos és Rigó távozásával például a párt Országos Tanácsának elnöke és a Most-Híd platform elnöke is távozott) kialakult esetleges politikai ellentétek megoldása így mindenképp a legsürgetőbb feladat a pártvezetés és a tagok számára, aminek első lépései egyértelműen pozitív irányba mutatnak.
Amellett ugyanis, hogy a Szövetség vezetése már közvetlenül az említett politikusok távozását követően határozott üzenetet fogalmazott meg az emberek felé, a Híd platform politikusainak nagy része, és köztük legalább 10 megyei képviselő is a Szövetség tagja maradt. Mindez pedig amellett, hogy biztosítja a párt egységét, a választók felé is egyértelműen pozitív üzenetet közvetít.
A távozó politikusok személyében ugyanis zömmel azok hagyták el a pártot, akik amellett, hogy már 2009-ben is részt vettek a magyar egység megbontásában, a Szövetség egységes arculatának megteremtését is folyamatosan blokkolták az elmúlt években. A történtek így komoly lehetőséget kínálnak a párt vezetése számára, hogy megosztottság helyett összefogást mutasson a választók felé, a platformpolitizálás helyett pedig egységes üzenetet közvetítsen a következő hónapok kampányában.
A párt liberális szárnyát képviselő politikusok távozásával a Szövetség ráadásul azokat a konzervatív szavazókat is könnyebben tudja megszólítani a következő hónapokban, akik eddig épp a távozók miatt voltak kritikusak a Szövetséggel szemben.
A május közepén végbement platformszakadás tehát komoly esélyt teremtett a párt számára, hogy egy minden eddiginél összehangoltabb és egy irányba mutató politikát folytasson a következő hónapokban. Mindehhez persze elsősorban egységes fellépésre, és az elmúlt évtized egyik legerősebb kampányára lesz szüksége a politikusoknak. A pártvezetés jelenlegi kommunikációja ugyanakkor ebbe az irányba mutat, így kemény munkával közel sem tűnik lehetetlennek egy sikeres választási szereplés elérése szeptemberben.
A szerző politikai elemző.