Tóth Tibor: Ha nincs magyar párt, senki nem foglalkozik a Beneš-dekrétumokkal vagy a kettős állampolgársággal
A szeptemberi választások után maradt-e még tere az etnikai politizálásnak? Kiket kell megszólítania a magyar pártnak, hogy újra bejusson a parlamentbe? Mi a magyar közösség érdeke az államfőválasztáson? Tóth Tibor színművészt kérdeztük.
Szeptember 30-án a Szövetség a parlamenti küszöb alatt maradt, az is felmerült, hogy az etnikai politizálás kudarcra van ítélve. Hogyan látja a felvidéki magyar politizálás jövőjét?
A választási eredmény miatt csalódott vagyok. Úgy gondolom, a mozgósítás megfelelő volt, ennek ellenére nem sikerült megugrani az öt százalékos határt. Bár azt is tudatosítanunk kell, hogy választásról választásra kisebb a felvidéki magyarok lélekszáma, vagyis egyre nehezebb a parlamentbe jutás. Ezért érezhetik sokan, hogy zsákutcába jutott a magyar politizálás, és nem látják a hogyan továbbot.
Vagyis továbbra is indokoltnak tartja, hogy a felvidéki magyarokat egy magyar párt képviselje?
Természetesen tovább kell menni, az érdekképviseletet meg kell tartani, és amilyen fórumokon csak lehet, a felvidéki magyar politikusoknak meg kell szólalniuk. A közelmúltban volt arra példa, hogy egy magát magyarnak mondó párt nem etnikai politikát folytatott, láttuk, ez hova vezetett.
Ha átfogalmaznám a kérdésemet, úgy szólna, szükség van-e olyan politikai erőre, amely felvállalja a közösségi jogokat, mert más pártok esetleg az egyéni jogokat felkínálják a kisebbségeknek?
Mint ahogy a nyelvhasználati jogaink bővítését, vagy a kettős állampolgárság kérdését sem fogja a magyar érdekképviseleten kívül senki felvetni.
A választási eredmény tükrében viszont jogos a kérdés, hogyan tudja bővíteni a szavazótáborát a magyar párt, hogy átlépje a parlamenti küszöböt?
Jelen pillanatban ez a legnehezebb kérdés, hiszen a számok nem engednek. Nyilván elsősorban azokat kellene visszacsábítani, akik szeptemberben szlovák pártokra szavaztak.
Jövő tavasszal újabb választások várnak ránk. Az államfőválasztáson a Szövetség minden bizonnyal saját jelöltet állít. Ez a lépés növelheti a magyar érdekképviselet mozgásterét?
Éppen ebben látom a jelölés kockázatait, hiszen úgy kell rövid időn belül ismételten mozgósítani a magyar választókat, hogy tudjuk, a magyar jelölt biztosan nem lesz befutó.