2020. március 14., 10:46
Frissítve: 2020. már. 14. 22:05

Tizenhét fontos kérdés a szlovákiai kényszerintézkedésekről

A csütörtökön bejelentett, soha nem tapasztalt szigorúságú intézkedések nagy részét Peter Pellegrini, miniszterelnök és Denisa Saková, belügyi tárcavezető anélkül engedte bele az éterbe, hogy azokat tisztázta volna. Nem mondták meg, melyik határátkelőket zárják be, nem mondták el (először), mi lesz az ingázókkal, nem lehetett tudni, hogy az éttermek és kocsmák is bezárnak, vagy csak a diszkók és bárok, és sorolhatnánk a végtelenségig. A Sme napilap tizenhét kérdésben (és a rájuk adott válaszokban) gyűjtött össze minden fontos információt. Ebből szemlézünk az alábbiakban.

Képünk illusztráció!
Fotó: TASR/AP

1. Külföldön élek vagy tanulok, vissza szeretnék jönni Szlovákiába. Mit tegyek?

A minisztériumi ajánlás szerint inkább ne, ha nem muszáj. Ha mégis, akkor ezt abban az esetben teheti meg, ha állampolgársággal rendelkezik, esetleg hivatalosan bejelentett állandó vagy átmeneti lakhelye van az országban. Mindettől függetlenül a hazatérőknek kötelező karanténba kell vonulnia 14 napra.

Ha a háztartásban mások is élnek, rájuk szintén vonatkozik a 14 napos karantén.

A hazatérés után kötelező telefonon értesíteni a körzeti orvost, és közölni vele, hol fog tartózkodni a következő két hétben.

2. Rövid ideig külföldön voltam (szolgálati út, kirándulás). Mi lesz most?

Természetesen 14 napnyi karantén! Ez azokra is vonatkozik, akik egy háztartásban élnek Önnel, az orvost is értesíteni kell. Lényeges információ, hogy jelen állás szerint a szlovák állam nem segít a hazajutásban, arról mindenkinek magának kell gondoskodnia. Pénteken ugyan kiszivárogtak olyan információk, hogy a kormány szervezi az Ománban, illetve Egyiptomban rekedt állampolgárok hazahozatalát, de ezt sokáig nem erősítették meg.

A közlekedési tárca honlapján található közlemény szerint most úgy áll a helyzet, Szlovákia mégis engedélyi, hogy a chartergépek földet érjenek.

3. Nincs nemzetközi vonat és autóbusz közlekedés. Hogyan keveredjek haza Bécsből, Budapestről vagy Prágából?

Erre nincsen hivatalos válasz. Ha valaki elmegy Önért autóval, számolhat a 14 napos karanténnal, ahogy persze Ön is. Esetleg próbáljon meg taxival eljutni a szlovák határhoz, onnan aztán mehet tovább gyalog. A külföldi taxisokat ugyanis nem engedik át. Egyetlen módja van annak, hogy az Önnek segítséget nyújtó ismerőse, családtagja ne kerüljön karanténba. Az, ha otthagyja Önnek az autót a határon, benne a kulccsal úgy, hogy nem is találkoznak. Ezt a megoldást valószínűleg kevesen fogják választani.

A belügyi tárca egyik közleményében az áll:

Józan paraszti ésszel kell eljárni!

Köszönjük!

4. Lezárták az ország határátkelőinek nagy részét. Melyiket használjam akkor?

Jellemző a kialakult helyzetre, hogy a bejelentést követően gyakorlatilag fél napig nem lehetett tudni, melyik határátkelő marad nyitva és melyiket zárják le. Általánosságban elmondható, hogy a Sátorosbánya-Salgótarján határátkelőtől nyugatra található "kapuk" nyitva annak, attól keletre azonban egészen az ukrán határig gyakorlatilag az összeset lezárták.

A részletes listát ITT találja!

koronavírus
Fotó:  TASR/AP

5. Szlovákiában lakom, de Magyarországon (Ausztriában, Csehországban) dolgozom. Most mi van?

Talán ezzel a témával kapcsolatban futott be hozzánk a legtöbb kérdés. Nem is csoda, mert erről a témáról egy ideig senki nem beszélt. A helyzet az, hogy a probléma továbbra sem teljesen tisztázott. Denisa Saková csütörtökön este a Markíza televízióban azt mondta, munkáltatói igazolással lehet majd ingázni a határon túlra. Ez elsőre elég illogikus dolognak tűnik, másodjára meg még zavaros is.

A Sme ugyanis azt írja, nincs mód arra, hogy naponta ingázzunk. Az első visszajövetel után 14 napos karantén vár ránk és a velünk egy háztartásban élőkre, esetleg dolgozhatunk otthonról vagy szabadságot vehetünk ki, esetleg kiírathatjuk magunkat "betegállományba". Az első nyilván nem opció, a második meg legfeljebb csak az irodai alkalmazottaknak az, hiszen az építőiparban dolgozók valószínűleg nem állítanak majd betonkeverőt a nappali közepére.

A rendőrség hivatalos közösségi oldalán már azt írja, azok, akik naponta ingáznak mentesülnek a karantén alól, de csak éppen annyit tartózkodhatnak külföldön, amennyi időt az utazás igénybe vesz. Fontos részlet ugyanakkor, hogy azok, akik több napig maradnának kinn, vagy nem naponta ingáznak, azoknak hazatérés után marad a karantén. A fentiek tehát csak a naponta ingázókra vonatkoznak.

6. Szlovák állampolgár vagyok, a határ túlsó oldalán élek, de átjárok dolgozni Szlovákiába. Hogyan tovább?

A Rajkán élő pozsonyi telepesek tipikus esete. Meglepő módon ezt engedélyezi a minisztérium, abban az esetben, ha munkáltatói igazolással jelezzük, hogy hol dolgozunk. Ráadásul e hatóságok azt ígérik, a határon előnyt élveznek majd ezek az ingázók.

Egészen fura egyébként, hogy ugyanezért, de ellenkező irányban, már tizennégy napos karantén jár!

7. Kamionsofőr vagyok, éppen árut szállítok külföldön. Hogy jövök haza?

Szerencséje van, Önre nem vonatkozik a karantént, ugyanúgy, ahogy a pilótákra és mozdonyvezetőkre sem. Hogy öröme még nagyobb legyen, a következő két vasárnap (azaz 15-én és 22-én) a szokásos korlátozások nélkül közlekedhet az országutakon (az autópályáktól az első osztályú utakig).
FRISSÍTÉS: Ennél a kérdésnél újabb egymásnak ellentmondó információkra bukkantunk. Egyik olvasónk ugyanis jelezte, közvetlenül a Közegészségügyi Hivataltól kapott információ szerint ha a kamionsofőr hazajön külföldről (nem csak átrakodik és folytatja útját), akkor rá is vonatkozik a 14 napos karantén.

8. Szlovákián belül támad kedvem utazgatni. Feltartóztat bárki?

Nem! Az ország határain belül nem korlátozzák a közlekedést, ugyanakkor a buszok és vonatok ritkábban, hétvégéi menetrend szerint közlekednek. A járványügyi szakemberek ugyanakkor azt ajánlják, inkább maradjon otthon. Minnél kevesebb emberrel lép kapcsolatba, annál kisebb az esélye, hogy elkapja a fertőzést.

utazás
Fotó:  pixabay.com

9. Végül is akkor miket zártak be?

Kis túlzással mindent. Az összes sportközpont, fitneszcentrum, játszóház, mozi, színház és kultúrközpont becsukott. Az üzletek még nyitva vannak.

10. Nyugtassanak meg, a kedvenc sörözőm azért még nyitva van?

Ha étteremként is működhet, akkor jelen állás szerint igen. A bárok és diszkók bezárását már elrendelték, de az éttermek és büfék, korlátozott nyitvatartással ugyan, de várják a vendégeket. Reggel hattól este nyolcig. A kávézók, cukrászdák, bisztrók, bárok és hasonló "vendéglátóipari egységek" azonban már lehúzták a rolót.

11. Hova mehetek? Mi maradt nyitva egyáltalán?

Ahogy már említettük, ha teheti, maradjon inkább otthon. Az élelmiszerüzlet-láncok nyitva vannak, ahogy minden egyéb üzlet, ami nem egy bevásárlóközpontban található. Ezekben ugyanis a hétvégékre minden bezár, kivéve az élelmiszerboltokat, drogériákat, újságosokat és gyógyszertárakat. Az első információkkal ellentétben, és kissé érthetetlen módon, a hotelek és egyéb szállások is nyitva vannak. A rendelkezés értelmében csak a wellness-részlegeket és a szaunákat, medencéket kellett le-, illetve bezárniuk. A főváros legnagyobb, legnépszerűbb hotelei közül néhány ennek ellenére is bezárt.

12. Esküvőm lenne, maradok agglegény/vénkisasszony?

Természetesen nem. Az esküvők ugyanis az anyakönyvi hivatalok hatáskörébe tartozik, azok pedig az adott település alá. Az állam központilag nem írta elő, hogy mit kell tennie az önkormányzatoknak, maguk dönthetik el, megtartják-e vagy elhalasszák az esküvőt. Ha esküvőre készül, derítse ki, mit határozott az adott település, a lakodalommal azonban már más a helyzet. Fontolják meg, érdemes-e egy helyre annyi embert besűríteni, ha étteremben lett volna, akkor meg már úgy is mindegy.

esküvő
Fotó:  pixabay.com

13. Elhunyt egy hozzátartozóm, ismerősöm. Csúszik a temetése?

Ez egy igen fontos és gyakran elhangzó kérdés. Kicsit hasonló a helyzet, mint az esküvőknél. Itt is az anyakönyvi hivatal az illetékes, az állam nem adott ki központi utasítást. A belügyi tárca tud olyan településekről, ahol a fertőzésveszély miatt már nem a hozzátartozó intézi az ilyenkor elkerülhetetlen papírmunkát, hanem a hivatal és a temetkezési vállalat oldja meg egymás között.

14. Születési bizonyítvány kell az újszülött kisbabámnak. Hová fordulhatok?

Tizennégy napig sajnos sehova. A közegészségügy határozata szerint ugyanis nem állítanak ki ilyen dokumentumot. Az újszülött élete első két hónapjában az édesanya egészségügyi biztosítását "használhatja", a későbbiekben a település saját hatáskörben határozhat az ezzel kapcsolatos ügyekről.

15. Unatkozom otthon, zárva az uszoda és a konditerem is. Hova menjek?

Ha teheti, inkább sehova. Bár szabad mozgását a határokon belül senki nem korlátozza, lehetőleg ne zárt közösségi terekbe menjen, ezek nagy része úgy is bezárt. Ha nagyon mehetnékje van, irány a természet, esetleg egy séta az utcán, de a tömegközlekedést kerülje inkább.

Ha megéhezik, nyugodtan egyen valamelyik étteremben, de jó, ha tisztában van vele, ezzel fokozott veszélynek teszi ki magát. Számoljon a kockázatokkal!

bevásárlás
Fotó:  pixabay.com

16. Vesztegzár alatt vagyok. Mit tehetek és mit nem?

Bevásárolni küldje inkább a barátait, szomszédait, aztán kérje meg őket, hogy hagyják az ajtaja előtt a csomagot. A Sme napilap azt írja, ha minden kötél szakad, maga is elmehet bevásárolni, de ezt mi inkább nem ajánljuk. Bár elvileg erre lehetősége van, ezért meg nem büntethetik, de már egy kis kitérővel is megszegné a karantén előírásait. Igen komoly pénzbüntetésre számíthat, sőt szélsőséges esetben rács mögé is kerülhet, ha nem figyel oda. A házi karantén esetén a családtagok lehetőleg tartózkodjanak külön szobában, minimalizálják az érintkezést, használjon mindenki külön tisztálkodási szereket.

17. Külföldről jövök, féltem a családtagjaim, inkább nem mennék haza. Mi jön most?

Tizennégy nap karantén! Az állam ugyanakkor ilyen esetben biztosít Önnek szállást a három erre kijelölt épületegyüttes valamelyikében. Bősön, Dóvalon esetleg Szentiványon (Liptovský Ján).

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.