2024. június 27., 09:05

Tárnok Balázs: Hiteles célokat kell megfogalmazni, és egy dél-szlovákiai regionális néppárt irányába elindulni

Nem sikerült elérnie az 5 százalékos bejutási küszöböt a június 8-ai európai parlamenti választáson a Magyar Szövetségnek, a 3,88 százalékot eredményező 57 350 szavazat ezúttal sem volt elegendő a bejutáshoz. Közéleti személyiségeinket arról kérdeztük, hogyan látják a felvidéki magyar politizálás jövőjét, véleményük szerint van-e létjogosultsága továbbra is az etnikai politizálásnak. A kérdésekre ezúttal Tárnok Balázs jogász válaszol.

Tárnok Balázs
Fotó: ludovika.hu

"Az etnikai politizálásnak van létjogosultsága, de a kereteit érdemes átgondolni. Erre késztet minket az egymást követő sokadik kudarc, amely az országosan szervezett etnikai politizálást illeti. Több dolgot is kipróbált a felvidéki magyar politika az elmúlt másfél évtizedben: volt külön indulás, koordinált együtt indulás, egységpárt. Azt látjuk, hogy mindegyik modell valamiért elbukott" - húzta alá Tárnok Balázs.

A jogász hozzátette, "emiatt gondolom, hogy van mit átgondolni.

Nagyon fontosnak tartom ugyanakkor, hogy alaposan mérlegeljük, mi az, amit beszántunk. Mindenképpen el kellene kerülni azt, hogy szétessen az etnikai alapon szervezett politika".

"Azt látom, hogy sokan – furcsa módon – az elmúlt hónapokban is mintha a kudarcban lettek volna érdekeltek a szlovákiai magyar politikai térben. Mintha az lett volna a céljuk, hogy szétszedjék az egységes etnikai politizálást, és a többségi társadalmat megosztó ideológiai törésvonalak mentén igazodjanak szlovák politikai pártokhoz" - hangsúlyozta Tárnok, hozzátéve: "ebben egyébként, én úgy látom, konkrétan Gyimesi György járt az élen".

Az elmúlt időszakban Gyimesi olyan üzeneteket fogalmazott meg, ami nem a vitás világnézeti kérdések enyhítését célozta, éppen ellenkezőleg, ezeknek a kidomborítására irányult. Azt, hogy ezt milyen célzattal tette, lényegében másodlagos is, de az üzeneteivel lényegében szétfeszítette a nehezen létrejött magyar egységet"

- szögezte le Tárnok Balázs.

"Szerintem azt kellene elkerülni, hogy a többségi társadalmat megosztó törésvonalak mentén csapódjanak szlovák politikai pártokhoz a magyar politikusok országos szinten, mindenfajta területi fókusz nélkül. Úgy gondolom, a jövőben a hangsúlyt a dél-szlovákiai régióra kellene helyezni. Tehát lehet együttműködni szlovák pártokkal, sőt nagyon úgy tűnik, kell is, de semmiképp se úgy, hogy világnézeti lövészárkokba vonulunk be, és így szakad szét a közösségünk. Sokkal inkább arra kellene összpontosítani, hogy Dél-Szlovákiát képviselve, amelyet az egymást követő kormányok rendre elhanyagoltak, jelenítse meg magát a magyar érdekképviselet. Ez ugyanakkor semmiképpen sem a korábban ismert vegyespárti modellhez visszatérést jelentené, hanem egy eddig nem létező módszertan felállítását." - hangsúlyozta a jogász..

Tárnok hozzátette,

nyilván nagyon fontos lenne komoly személyi változásokat elérni a pártban, hiszen azt látjuk, ami eddig volt, nem működött, a személyi struktúrák érintetlenül hagyása pedig a választói akarat figyelmen kívül hagyásaként értelmezhető. Szükség van módszertani változtatásra, fejlesztésre is, hogy a politikusok ne csak a saját maguk által kreált buborékokban tudjanak gondolkodni, sokkal aktívabb legyen a kapcsolatuk a választókkal".

A jogász aláhúzta, "komoly hátrány, hogy hiányoznak a szükséges háttérintézmények a szlovákiai magyar politikában, amelyek szakmai munícióval tudnák ellátni a magyar pártot, és olyan rendszeres felméréseket, kutatásokat, elemzéseket végeznének, amelyre a párt a politikáját alapozhatná. Nagyon fontos lenne a nyugati, regionális alapon szervezett politikai pártok tapasztalatainak a megismerése, ebből szerintem volna mit tanulni".

Tárnok kiemelte,

általában a régióra kellene fókuszálni, és nem a többségi társadalom felől érkező megosztó üzeneteket átvenni. Ezzel együtt fontos lenne hiteles és életszerű célokat megfogalmazni, a Változást Brüsszelben szlogennel a Magyar Szövetség az EP-választás kampányában ezzel éppen ellentétesen járt el.

A választók szemében hiteltelen volt az üzenet, hogy egy olyan szervezet, amelyik a létéért küzd akarja megváltoztatni Brüsszelt. Lehet, hogy ez a magyarországi és a szlovák többségi társadalom körében a legnagyobb pártok által megfogalmazott üzenetként működik, de nem fogja elhinni a szlovákiai magyar választó, hogy majd a Magyar Szövetség fogja megváltoztatni az uniós politikát, mert ez nem életszerű. Nem lehet sikeres politikát csinálni anélkül, hogy ne értenénk és elemeznénk saját közösségünket".

Tárnok szerint

összességében életszerű célokat, a közösségi és a régiós realitásokra szabott módszertant kellene megfogalmazni nyugat-európai minták figyelembevételével, és egy dél-szlovákiai regionális néppárt irányába elindulni.

Ez semmiképpen nem azt jelentené, amit az utóbbi időben sokan felvetettek, hogy világnézeti alapon kellene együttműködni szlovák pártokkal. Szerintem ez egy zsákutca, és mérhetetlen károkat okozna hosszabb távon a felvidéki magyar politikának" - tette hozzá a jogász.

Tárnok hangsúlyozta, "a következő választás, ha semmi nem történik, három év múlva lesz esedékes. Nem lehet egyik pillanatról a másikra felépíteni a felvidéki magyar politika megújuló kereteit.

Nincs olyan megoldás, hogy holnap kitalálunk valamit és holnaputántól működik, a harmadik napon pedig már támogatottsága van. Kitartó, kőkemény munkára lesz szükség ahhoz, hogy a felvidéki magyar politika visszanyerje a magyar választók széles tömegeinek bizalmát.

A munkát nem lehet megspórolni, én úgy látom, leginkább a háttérmunka hiányzott az elmúlt időszakban. Hiába mozgósít a párt a kampány időszakában, ha hiányzik a mögöttes előkészítő munka" - húzta alá Tárnok Balázs.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.