2022. január 26., 09:10

Szlovákiában is csökkent az élettartam, a kutatók szerint a járványnak köszönhetően is

A kilencvenes évek elejétől 2019-ig folyamatosan növekedett Szlovákiában a várható élettartam. A kedvezőtlen járványügyi helyzet azonban 2020-ban a születéskor várható középélettartam viszonylag jelentős csökkenését eredményezte: a férfiaknál körülbelül 0,9, a nőknél 0,7 évvel.

nyugdíjas
Fotó: unsplash.com

A halandóság romlásának fő oka elsősorban az időskori elhalálozás valószínűségének megnövekedése volt, tájékoztatott Katarína Gáliková, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAS) szóvivője. A tudományos akadémia szerint a halálozások számának 2021-ben bekövetkezett növekedése, ami a statisztikai hivatal előzetes adataiból is látható, nagy valószínűséggel mindkét nem várható középélettartamának további rövidülésében fog megnyilvánulni.

2021-ben több mint 72 ezren haltak meg

Míg a pandémia előtti időszakban Szlovákiában évente átlagosan 51-54 ezer ember halt meg, addig a járvány első évében ez a szám csaknem 60 ezerre emelkedett. 2021-ben még magasabb volt ez a szám, összesen több mint 72 000 ember halt meg, ami relatív értékben mintegy 13 halálesetet jelent 1000 lakosra vetítve.

„Szlovákiában a 20. század elején volt ilyen magas a halálozási arány, és a második világháború után is nagyjából ekkora volt a nyers halálozási arányszám, mindkét esetben azonban lényegesen fiatalabb korszerkezet és kisebb népességszám mellett” – magyarázta Branislav Šprocha, a Szlovák Tudományos Akadémia Prognosztikai Intézetének munkatársa.

A férfiak és nők élettartama is jelentősen lerövidült

A kutató a rendelkezésre álló előzetes adatok alapján összeállította az úgynevezett halandósági táblázatot, azaz azt a demográfiai modellt, amely pontosabb képet ad a járvány halálozási folyamatra gyakorolt 2021-es ​​hatásáról.

A táblázat azt mutatja, hogy 2021-ben a várható élettartam nemcsak lerövidült, hanem ez a jelenség sokkal nagyobb léptékben ment végbe. Az előzetes adatok szerint 2020 és 2021 között a születéskor várható élettartam a férfiaknál további 1,8, a nőknél 1,7 évvel csökkenhet.

Ha ezt összevetjük a 2019-es helyzettel, akkor az egymást követő két járványévben Szlovákiában a várható élettartam a férfiaknál mintegy 2,7 ​​évvel, a nőknél pedig több mint 2,4 évvel csökkent” – hangsúlyozta a demográfus. Hozzátette: ennek a demográfiai folyamatnak a népesedéstörténetét tekintve így visszatérnénk arra a szintre, amelyet Szlovákia a férfiaknál 2009 és 2010, a nőknél 2007 és 2008 táján ért el.

A helyzet a 35-49 évesek körében is romlott

A születéskor várható élettartam 2019 és 2021 közötti csökkenésének mélyebb elemzése megerősítette a 65 és 74 éves kor közötti romló halálozási ráták hatásának dominanciáját, de rámutat a fiatalabb korban történő elhalálozások hangsúlyosabbá válására is, elsősorban az 50-64 évesek körében. A helyzet azonban 35-49 évesek körében is meglehetősen romlott.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.