2022. január 25., 15:22
Frissítve: 2022. jan. 26. 11:56

Szlovákia nem vonja ki a diplomatáit Ukrajnából. Még!

A biztonsági tanács soron kívül összehívott tanácskozása után sajtótájékoztatót tartott Ivan Korčok külügyminiszter és Jaroslav Naď, a védelmi tárca vezetője. 

korcok nad
Fotó: repro RTVS

Mindkét miniszter azt hangsúlyozta, példa nélküli csapatösszevonás és fegyverkoncentráció zajlik Ukrajna és Oroszország határán, így a fenyegetést komolyan kell venni. Jaroslav Naď elmondta, a biztonsági tanács ülése holnap folytatódik, a tagok pontos tájékoztatást kapnak az orosz-ukrán határon kialakult helyzetről. Naď szerint a második világháború óta nem volt ennyire kiélezett szituáció Európában.

Hogy a miniszter miért feledkezett meg a 90-es évek népirtásba torkolló balkáni háborúiról, nem tudni?!

A miniszter kiemelte, jelen állás szerint 130 ezer orosz katona állomásozik az ukrán határnál (a nyugati lapok százezerről írnak és egy lokális, helyi érdekű támadáson kívül másra ez sem elég), Keletről is folyamatosan csapatokat vonnak a térségbe, ahol már "támadó fegyvereket is állomásoztatnak".

Kiderült, Szlovákia az elmúlt hetekben több vészforgatókönyvet is kidolgozott, Naď szerint minden eshetőségre felkészültek, ugyanis egy orosz-ukrán háború érzékenyen érintheti Szlovákiát is (migrációs hullám, gazdasági problémák). Ezekről részleteket nem volt hajlandó elárulni.

Ivan Korčok külügyminiszter leszögezte, nem, hogy szándék, a legkisebb hajlandóság sincs a nyugati szövetségesekben arra, hogy az orosz követelések közül bármelyiket is teljesítsék, mert azok vállalhatatlanok. "Ezekről tárgyalni sem lehet" - mondta, hiszen

nem más országoknak, hanem az érintett államok állampolgárainak kell dönteniük arról, hová tartozzanak és hova ne.

Ennek mi, magyarok is örültünk volna a párizsi béketárgyalásokon...

Korčok még hozzátette, a szuverenitás, az állami önrendelkezés elismerése és támogatása nem csak Ukrajna miatt fontos, ez biztosítja Szlovákia állami kereteit is.

A külügyminiszter a sajtótájékoztatón újságírói kérdésre reagálva elmondta, Szlovákia egyelőre nem hívja vissza diplomatáit az ukrajnai külképviseletekről. A tárcavezető leszögezte, a szlovák diplomaták családjainak nem ő a főnöke, ha kérik, bármikor hazatérhetnek Szlovákiába.

Az ukrajnai helyzetet folyamatosan nyomon követik, ha a szükség úgy hozza, készek azonnal kiadni az erre vonatkozó utasításokat - szögezte le Korčok.

Jaroslav Naď újfent kihangsúlyozta, mennyire fontos, hogy a szlovák állam aláírja a védelmi megállapodást az Egyesült Államokkal, hiszen az ország védelmét szolgálja. Naď szerint a NATO keleti határain Szlovákia az utolsó ország, amely nem rendelkezik ilyen szerződéssel (a térségben a cseheknek sincs - a szerk. megj.), arra, látva mi folyik Ukrajnában, minden eddiginél nagyobb szükség van. 

Arra a kérdésre, tudják-e hány szlovák állampolgár tartózkodik Ukrajnában, Korčok úgy reagált, mivel nem tudja a választ, erre a kérdésre nem szeretne válaszolni. A miniszter elmondta, nem szeretne találgatni, ha szükség lesz rá, kimenekítik állampolgáraikat a térségből.

Hogy egy háború esetén Szlovákia engedélyezi-e majd a csapatmozgásokat saját területén, mindkét miniszter úgy reagált, teljesen természetes, hogy a NATO-tagállam Szlovákiában erre sor kerül majd, 

sőt, "kérni is fogjuk", hiszen az ország védelmét szolgálja majd, hogy nyugati csapatok állomásozzanak a területén.

Jaroslav Naď megjegyezte, szégyellje magát mindenki, aki ezzel szemben foglal állást és tiltakozik a DCA-szerződés ellen. A miniszter szerint ezek az emberek Szlovákai védelmi képességeit gyengítik. Jaroslav Naď és a külügyminiszter szerint is épp az aktuális helyzet miatt van létjogosultsága a szerződésnek. Naď elárulta, a DCA-val összefüggésben rakéták és légvédelmi elhárító lövedékek biztosan érkeznek majd Szlovákiába. A szokásához híven igen szenvedélyesen kommunikáló miniszter kiemelte, ha akár csak egy lokális offenzíva indul Ukrajna ellen, már annak is az lehet a következménye, hogy "menekültek tízezrei" érkeznek Szlovákiába.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.